אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לשכת עוה"ד לרשויות המכס: בחנו מחדש את מדיניות הייבוא והסחר הפיראטי בקניין הרוחני צילום: מיטל שגב

לשכת עוה"ד לרשויות המכס: בחנו מחדש את מדיניות הייבוא והסחר הפיראטי בקניין הרוחני

ועדת הקניין הרוחני של לשכת עורכי הדין מאיימת בפנייה לבג"ץ ולמבקר המדינה, אם לא יחול שינוי מהותי בנהלי המכס בנוגע לייבוא מוצרים מזוייפים ולסחר הפיראטי

02.08.2009, 22:49 | הדר קנה

הוועדה לקניין רוחני, בראשותו של עוה"ד ליעד וטשטיין, פנתה לרשויות המכס, בדרישה לבחון מחדש את מדיניותן בנושא המאבק בייבוא מוצרים מזויפים והסחר הפיראטי.

וטשטיין טוען כי בניגוד לעבר, כאשר מגיע כיום משלוח של מוצרים מזויפים לישראל, המכס דורש כי בעלי זכויות הקניין הרוחני (חברות שמוצריהם זוייפו, כגון: דיסני, נוקיה, סוני אריקסון וכד') יפקידו ערבויות בנקאיות המגיעות למאות אלפי שקלים למשלוח.

כמו כן, בעלות הקניין הרוחני אחראיות על הגשת התביעה נגד היבואן שזייף את מוצריהן, ועל תשלום אחסון הטובין המזויפים במחסני המכס עד להכרעה בהליך המשפטי.

הוועדה קבעה כי: "מדובר בגזירה שלא ניתן לעמוד בה, וכי המצב הנוכחי הינו בלתי נסבל, מונע את אכיפת זכויות הקניין הרוחני, גורם לכך שהשוק הישראלי פרוץ, לייבוא ושיווק של מוצרים מזוייפים בהיקפים נרחבים, ופוגע בתדמיתה הבינלאומית של ישראל. כמו כן, מציינת ועדת הקניין הרוחני, כי קשה להבין כיצד בתקופה שבה נזעקים כולם בשל העומס במערכת המשפט, גורמת רשות שלטונית להצפת בתי המשפט בהליכים מיותרים."

הוועדה דורשת כי המצב יחזור לנוהל שהיה קיים בעבר, אז חילט המכס בעצמו את המוצרים המזויפים, והורה על השמדתם אם לא נמסרה התנגדות מהיבואן תוך 3 חודשים.

מרשות המסים נמסר בתגובה: "פניית הוועדה לא הגיעה לידי שום גורם ברשות המסים, ונדמה שפנייה כאמור ראוי שתופנה קודם כל לרשות המסים ולא לתקשורת. בכל מקרה לו הייתה מתקבלת פנייה, הרי שהיינו מסבים את תשומת לב הוועדה לעובדה שהמכס פועל בכל הקשור לייבוא טובין המפרים זכויות קניין רוחני, בהתאם להוראות החוק ולאמנות בין לאומיות, להן שותפה מדינת ישראל. ההסדרים הקבועים בחקיקה ובנהלים, תואמים את הסכם הטריפס ומאזנים בין הצורך לתת הגנה לזכויות הקניין הרוחני מחד גיסא, לבין הצורך להבטיח שהאמצעים לאכיפת ההגנה על זכויות אלה לא יפגעו במסחר הבינלאומי, מאידך גיסא. לגופו, רשות המסים בכלל ומינהל המכס בפרט עושים מאמצים לא מבוטלים לאכיפה בעניין שמירת זכויות קניין רוחני, מאמצים הנושאים פירות בדמות תפיסה והחרמה של טובין מפרים והגשת כתבי אישום בעניין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות