אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהן הבעיות של מכבי תל אביב? צילום: טל שחר

מהן הבעיות של מכבי תל אביב?

למכבי תל אביב בכדורגל יש פוטנציאל להיות קבוצה ענקית, אבל המחלות של הכדורגל הישראלי חזקות ממנה

03.08.2009, 09:06 | אוריאל דסקל

20 אליפויות, 22 גביעים, בין 700 אלף ל־900 אלף אוהדים ברחבי הארץ. למכבי תל אביב בכדורגל יש פוטנציאל להיות קבוצה ענקית, אבל נראה שההתנהלות החובבנית, הזלזול באוהדים, ההסתמכות על בעלי ההון, חוסר החזון, חוסר השקיפות - כל המחלות של הכדורגל הישראלי - חזקים ממנה.

יניב עזרן. לאלכס שניידר נמאס לשלם לו, צילום: טל שחר יניב עזרן. לאלכס שניידר נמאס לשלם לו | צילום: טל שחר יניב עזרן. לאלכס שניידר נמאס לשלם לו, צילום: טל שחר

נכון להיום, הבעלים של 80% מהקבוצה, אלכס שניידר, מוכן להעביר את השליטה בחינם למיצ'ל גולדהאר, מיליארדר יהודי/קנדי, שמעוניין ב-100% בקבוצה. אגודת מכבי תל אביב, שלה 20% מהקבוצה, רוצה מהמכירה לפחות 11.2 מיליון שקל, סכום שאותו שילמה בדצמבר 2007 כדי לרכוש את ה־20%. כרגע זה הנושא שמעכב את העברת הבעלות. בינתיים שניידר, לזכותו ייאמר, אינו מתנער מאחריות בסגנון ארקדי גאידמק, ולאחרונה העביר לבקרה התקציבית ערבויות על משכורות השחקנים בשווי 13.8 מיליון שקל.

תקציב הקבוצה עומד על כ־35 מיליון שקל; כ־10 מיליון שקל משמשים לכיסוי חובות עבר וכ־20 מיליון שקל מגיעים מהכנסות טבעיות - כרטיסים, מנויים, ספונסרשיפ, זכויות שידור וכדומה. שניידר משלים את השאר, אבל לא רוצה להעביר כספים נוספים לחיזוקה. גולדהאר, אם ישלים את רכישת הקבוצה, יעביר כמה מיליוני דולרים כדי לחזק את הקבוצה.

לשניידר נמאס

כאמור, שניידר מאס בקבוצה שרכש 80% ממנה בדצמבר 2007 והשקיע בה 20 מיליון דולר (כולל סכום רכישה). מדוע? שניידר נפגע קשות במשבר הכלכלי ואיבד אחוזים רבים מהונו. נציגיו בארץ אומרים שמכבי היא "נטל כלכלי" וש"האווירה המאוד אגרסיבית של התקשורת והאוהדים הקשו עליו ליהנות".

שניידר ראה בכסף שהזרים למכבי תל אביב תרומה בלבד. הוא לא לקח את מכבי כדי לקדם את עסקיו, לטענת נציגיו.

שניידר העביר סכומים רבים למחלקת הנוער, אבל כשהבין שהכסף הלך בעיקר לכיסי כדורגלנים בינוניים - שלא הביאו הישגים, ועוד גרמו לתקשורת ולאוהדים למתוח ביקורת עליו ועל השקעותיו - הוא החליט שהוא לא שם יותר כסף בקבוצה, ולהיפטר ממנה. אגודת מכבי תל אביב מקשה עליו לעשות זאת.

"השליטה עדיין של שניידר", אומר אביב בושינסקי, יו"ר הקבוצה. "בקשר לאגודה ולדרישותיה, הרי מדובר בסעיף שמאפשר לה לבקש את הכסף שהשקיעו (11.2 מיליון שקל) בחזרה עוד שנה וחצי. כך לפי ההסכם. על פי החוזה, החזרת הכספים הזו לא תופסת לגבי מכירה. האגודה אמורה לקבל אחוזים מהמכירה, אבל שניידר לא מוכר, הוא מעביר אותה ללא תרומה".

לפי שניידר, שבכל מקרה צפוי לעזוב את הקבוצה במהלך השנה הקרובה, הוא מותיר את המועדון ללא חובות.

20% שקטים

אלדד בוקשפן, יו"ר אגודת מכבי תל אביב, לא רוצה לדבר. לטענתו עניין העברת הבעלות עומד להיסגר בקרוב. אבל הוא גם טוען שאף אחד לא דיבר איתו. "לא דיבר איתי בושינסקי, אפילו מילה אחת", הוא אומר.

האגודה היא בעלת 20% מהקבוצה, אבל בפעילות השוטפת, היומיומית, היא כמעט ולא היתה מעורבת. לאחרונה פנו ראשי האגודה לאנשי עסקים בכירים שהיו גם מעורבים בהעברת הבעלות לשניידר - דיוויד פדרמן, מאיר שמיר ושמעון מזרחי - שמודאגים מכך שמכבי תגיע ל"מצב בית"ר" בקיץ הבא.

"אנחנו צריכים לקבל בחזרה את הכסף שהשקענו אם מוכרים", אומר בוקשפן. "אם מישהו מעלה בדעתו שלא להחזיר את הכסף, הוא צריך להביא בחשבון שהוא יביא לקריסה של אגודת ספורט".

בושינסקי טוען ששניידר דיבר עם פדרמן ושמיר והם יודעים על הכל ועדכנו את האגודה.

עוד מושיע קנדי?

המיליארדר הקנדי הוא בעל הון מוערך של כ־1.13 מיליארד דולר. כמו שניידר, הוא מקושר למכבי תל אביב בזכות קשריו של בושינסקי בקנדה. בושינסקי אינו מעוניין לדבר על האינטרסים שמאחורי הרצון של גולדהאר לרכוש את מכבי תל אביב. הוא מציין שמדובר ב"הרגשת חיוניות גדולה כשתורמים לישראל".

גולדאהר הוא בעליה של קבוצת SmartCentres, יזמית קמעונאות ענקית בקנדה ושותפה של אימפריית וול־מארט. המודל של SmartCentres מבוסס על רכישת נדל"ן והקמת קניונים סגורים שלפי דבר החבר "מתאימים את עצמם לשוק שבהם הם ממוקמים". החברה של גולדהאר תורמת רבות לקהילות ברחבי קנדה, אבל בטורונטו למשל לא ממש קיבלו את הסמארטסנטרס שלו בידיים פתוחות, ויצאו למאבק ציבורי נגד הקמתם. בכל מקרה, לפי בושינסקי אין לגולדהאר שום אינטרס כלכלי להיכנס למכבי תל אביב. גולדהאר אינו מוכן לדבר על הנושא.

נמני ובלבול. אחד מהם זוכה לנאמנות עיוורת של האולטראס, צילום: ראובן שוורץ נמני ובלבול. אחד מהם זוכה לנאמנות עיוורת של האולטראס | צילום: ראובן שוורץ נמני ובלבול. אחד מהם זוכה לנאמנות עיוורת של האולטראס, צילום: ראובן שוורץ

ואיזה מסכנים האוהדים

מכבי תל אביב מכרה עד כה כ־2,000 מנויים, מספר נמוך בהרבה מהתקופה המקבילה אשתקד. אז מכרה כ־6,000 מנויים. הסיבה לכך היא ההתנהלות של הנהלת הקבוצה מול האוהדים - כך לפחות טוענים ב"שחקן ה־12", ארגון האוהדים הגדול ביותר של מכבי תל אביב, שמחרים את רכישת המנויים.

יש ארגון אוהדים נוסף למכבי תל אביב, "אולטראס". מדובר בארגון ששואב את השראתו מארגוני האולטראס הפאשיסטים באיטליה. הוא הארגון הקולני ביותר ותומך בנאמנות עיוורת באבי נמני. כשחזרו שחקני מכבי ממחנה האימונים בחו"ל, למשל, עמדו נציגי האולטראס עם שלטי מחאה נגד אלכס שניידר, על כך שהוא לא מוכן להשקיע בשחקנים זרים שנמני רוצה. אבי נמני, דרך אגב, אחראי להבאת שחקנים סופר־יקרים וסופר כושלים למכבי תל אביב בשנתיים האחרונות.

חברי ארגון האולטארס לא פעם השתמשו באלימות כדי להשיג את מבוקשם, ואוהדים רבים, שאינם קשורים לאף ארגון, מתלוננים על התנהגותם והתנהלותם במהלך משחקים. ההנהלה של מכבי תל אביב לא מתכוונת לצאת נגד האולטארס ולא להשכין שלום ביניהם לבין השחקן ה־12. "ניסינו ולא הצלחנו", אמר בושינסקי.

השחקן ה־12 - בדרך כלל ארגון תומך ומעודד - נפגש פעמים רבות עם ההנהלה כדי להילחם באולטארס, אבל לפי ראשי הארגון: "עוזי שעיה, מנכ"ל הקבוצה, הראה סימפטיה והקשיב, אבל דחה הצעה אחר הצעה שלנו ורק אמר: 'יהיה בסדר'". זה כמובן לא הספיק לשחקן ה־12, שפתח בחרם מנויים.

מבחינת השחקן ה־12, זהות הבעלים לא כל כך משנה, כמו זה שתהיה לקבוצה הנהלה מקצועית המורכבת מאנשי ניהול כדורגל אמיתיים, שיידעו איך לטפל ולהשקיע באוהדים.

"לא משנה איזה אוליגרך חי בקנדה ולא אכפת לו מה עושים במועדון ביום יום", אומר איציק קוסמן, יו"ר השחקן ה־12. "מה שחשוב זה שההנהלה כאן קיבלה החלטות שמאוד אכזבו את האוהדים הנאמנים של הקבוצה. אנחנו הכסף, אנחנו ההכנסות, אנחנו צריכים לקבל השקעות, איתנו צריכים לשתף פעולה. זה לא קורה".

אולי גולדהאר, שחברתו מתגאה בכך שהיא "מתאימה את עצמה לשוק שבו היא ממוקמת", תגלה יותר נאמנות לקבוצת האוהדים שנאמנה למכבי ולא רק לאבי נמני.

מקרה סעד

מכבי תל אביב סובלת מכל המחלות שמהם סובל הכדורגל הישראלי: ההשקעות בה מגיעות מאינטרסים לא ברורים, רואים בה מקרה סעד, מי שמנהל אותה לא יודע איך לנהל בעולם הכדורגל. המועדון לא התנהלבשקיפות מלאה עם שותפיו, האינטרסים מאחורי קבלת ההחלטות לא תמיד היו קשורים לכדורגל.

נוסף על כך, הקומץ האלים משתלט על היציעים וקהל היעד שיכול להפוך את הקבוצה לאימפריה כלכלית בורח ממנו. האם מיליארדר זר נוסף הוא הפתרון? נראה שלא. הפתרון הוא לא הכסף, כנראה, הוא ההתנהלות.

תגובת ארגון "האולטראס"

ארגון האולטראס מונה בקרבו עשרות אוהדים, שאמונים השכם וערב על עידוד ותמיכה חסרת פשרות בקבוצה. הדברים האמורים בכתבה חסרי כל קשר למציאות ורובם ככולם של חברי הארגון הינם אנשים בעלי עבר ללא דופי. מעולם לא השתמש הארגון בשיטות אלימות לקבלת תכתיבים כלשון הכתבה ולעולם לא יעשה זאת. הארגון השכן שטוען דברים אלו כבר העלה זאת באוזני כל דיכפין ונדחה בנימוס ע"י משטרת ישראל והנהלות מכבי ת"א בכדורגל ובכדורסל, שהבינו שיושב ראשו כבר מזמן איבד עצמו לדעת. הארגון השכן כבר מזמן חצה כל קו אדום אפשרי, בד בבד כשארגון האולטראס עסוק באהדת הקבוצה, הפגנת סולידריות עם כל שאר האוהדים, עזרה ככל הניתן לסמל הנצחי אבי נימני להצליח בתפקידו המאתגר, הרמת אירועים בסדר גודל שלא נראה כמותם בעבר לרלף קליין ולשמעון מזרחי, נסיעות אחרי הקבוצה לכל מקום ולסיכום מנסה בכל כוחו לעזור לכל אוהד ואוהדת בהשגת מנוי למשחקי הקבוצה אם ידם אינה מאפשרת זאת. ארגון האולטראס ימשיך בדרכו הברוכה שהתחילה מ-1996 וימשיך להיות הגוף שלחם ונלחם למען זכויות אוהדי מכבי ת"א. אנו דוחים את האמור בכתבה בכל תוקף וקוראים לכל אוהדי מכבי ת"א באשר הם לעשות מנוי למשחקי הקבוצה ולעזור לנו להרים את היציעים בצהוב וכחול.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
השחקן ה12 ילדים שחושבים גבוה
קוראים לי שמוליק ואני גר בראשון ואני מנוי של מכבי תל אביב החל מ97 גם השנה אני אעשה מנוי השחקן ה12 זה אירגון מגעיל שעושה כל שנה חרמים ומחאות ויושבי בלומפילד כבר התגרלו אני קורא לכל אוהידם לעשות מנויים ולא להקשיב לארגון הזה בכלל כל האירגונים מיותרים גם האולטראס
אוהד אמיתי  |  07.08.09
9.
לשחקן ה12
מי שבר לסכנין את החלונות? מי נהם לקמאנאן? מי גרם להורדת נקודות לקבוצה? מי הרביץ לאולטראס וגירש אחים לשער 8? ומי ממשיך ללכת אחרי גורו, איש הזוי ובעל אגנדות מופרעות שרוצה לשלוט בעולם שנקרא מכבי ת"א. מעניין שכל חברי השחקן ה-12 שהקימו והיו בשנות ההקמה, נעלמו. הוא השניא את עצמו על כל העולם.הפכתם לדיקטטורה.
עודד , רמת גן  |  04.08.09
8.
תבינו כולם
ארגון האולטראס מזיק לקבוצה. גם שנה שעברה שישבו בשער 8 לא הפסיקו לאיים על אוהדים וזה למה אף אחד פשוט לא רצה להתקרב אליהם. אני אישית גיליתי שיש שם אנשים דווקא סבבה הבעיה שהמנהיגים של הארגון הזה הם פושעים אלימים, גונבי כספים שרק מלקרוא תגובות שלהם בפורום של עצמם אפשר להבין באיזה סוג אנשים מדובר. הארגון בעצמו מודה שמי שלא איתו נגדו וגם מייסם את זה כשמאיים על כל אוהד פשוט שבטעות העז לעצבן אחד מהם. ארגון האולטראס שלח אנשים שלא קשורים לכדורגל לשער 11 שנה שעברה כדי שיגרמו לארגון השני להגרר לאלימות. ארגון השחקן ה-12 החליט בצעם יוצא דופן פשוט לעזוב את היציע ולא לסכן את ילדי הארגון באלימות או במעצרים לשווא. שתדעו לכם, השחקן ה-12, כל האוהדים אתכם ואם ההנהלה תמשיך לתמוך בארגון אלים אנחנו האוהדים לא נקנה מנוי ואם צריך גם לא נבוא לשום משחק עד שיעיפו מהיציע את הגורמים האלימים.
מכביזם  |  03.08.09
6.
''יושב הראש איבד עצמו לדעת'' ?
כרגיל האולטרס ממשיכים להתחמק מלתת תשובות ולתקוף בלי סיבה,המשפט הזה הוא עוד דוגמא להמשך מסע ההסתה של האולטראס כנגד השחקן ה12 שכל כולו מתבסס על קריאות ''מלשינים''(למרות שהשחקן אכל את החרא הזה במשך 5 שנים ומעולם לא התלונן במשטרה),''שונאי נמני''(למרות שרק ארגון השחקן ה12 לבדו הרים 4 תפאורות לאבי נמני), ו''הומואים''(אין צורך להרחיב) בקיצור זה כל התשובות שנותן ארגון האולטראס 2004(ושלא יעבדו אליכם עם ה96) מול הטענות המוכחות של השחקן ה12. ובקשר לאותו משפט מתוך התגובה של אולטראס 2004 אני מתפלא שהראשים שלכם לא ''איבדו עצמם לדעת'' עם כל הכסף שעשו על חשבון הקהל הרחב, כל ה''התרמות לתפאורה'' שלקחתם מהקמתו של הארגון למרות שעד העונה שעברה לא עשיתם תפאורות (או בקיצור הכסף הגיע לכיס) וכמובן הדבר האהוב על ראשי האולטראס הספסרות בכרטיסים שכמובן גם הכסף פה הולך לכיס השמן של ראשי הארגון(ולמי שיש ספקות בעניין שיבקש משמעון מזרחי את התמונות שקיבל לידיו בהם נראה אחד מראשי הארגון מסתובב ביד אליהו עם חבילה של כרטיסים ומוכר במחירים מופקעים לילדים) חשוב לציין לסיום שלא רק השחקן ה12 סובל מהארגון,גם בכדורסל ארגון הגייט11 שאחראי על העידוד והצבע בהיכל וגם ''הלב הצהוב'' סבלו בעונה הקודמת ממכות ואיומים וגם בהיכל האולטראס ממשיכים ''להתרים לתפאורה'' למרות שמשנת 2006 הם לא עשו תפאורה אחת בהיכל!
האמת  |  03.08.09
לכל התגובות