אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי - לשכות המסחר: העלייה בתעריפי החשמל תוביל לפיטורים והתייקרות מחירים צילום: אריאל בשור

בלעדי - לשכות המסחר: העלייה בתעריפי החשמל תוביל לפיטורים והתייקרות מחירים

מנכ"ל דיזנגוף סנטר מתריע על כוונת רשות החשמל לעדכן את עקומות הביקוש: "חנויות קטנות ובינוניות, לא יוכלו לשאת בנטל הכספי הנוסף ותיגרם פגיעה אנושה במסחר"

03.08.2009, 11:17 | ליאור גוטמן

התייקרות תעריפי החשמל תוביל לסגירת עסקים ולפיטורי עובדים, כך מתריע איתן גולדמן, מרכז תחום האנרגיה בחטיבת הקניונים באיגוד לשכות המסחר. גולדמן, המשמש גם כמנכ"ל דיזינגוף סנטר, שלח בנושא מכתב בהול לשר התעשייה והמסחר, בנימין בן אליעזר. במכתב, שהגיע לידי "כלכליסט", מסביר גולדמן שעלות הוצאות החשמל של בית עסק מגיע עד ל-15%. "תעריפי התעו"ז הנוכחיים (תעריף עומס וזמן – ל"ג) נועדו לעודד צריכת חשמל בשעות השפל (שעות הלילה), אלא שלרוב הצרכנים אין גמישות בניווט שעות הצריכה מאחר והמסחר מתנהל במהלך היום". לדבריו, לא קיים מצב בו בית מלון, בית חולים, קניון, משרד ממשלתי או סופרמרקט יפסיקו את פעילות המיזוג והמקררים בשעות היום כדי להשיג התייעלות אנרגטית. גולדמן טוען כי על רשות החשמל להקפיא לשנתיים את העלאת התעריפים עד שהמצב הכלכלי במשק יתייצב.

הפעם האחרונה שרשות החשמל עדכנה את עקומת הביקוש הייתה ב-2002. על רקע הרצון לעדכן שוב את עקומות הביקוש ביצעה רשות החשמל שימוע לארגוני התעשיינים במרץ האחרון, שם הוצגו נתונים חדשים לפיהם עדכון חדש של עקומת הביקוש יוביל לעלייה בתעריפי החשמל הבסיסיים של כ-35%-40% בחודשי הקיץ. יצוין שהבדיקה נטרלה את מחירי הדלקים. כתוצאה מכך עונת הקיץ, שנחשבת כחגיגת קניות, עלולה להיעצר. "משמעות השינוי המוצע, הינה שחנויות קטנות ובינוניות, לא יוכלו לשאת בנטל הכספי הנוסף ותיגרם פגיעה אנושה במסחר שתתבטא בסגירת עסקים ופיטורי עובדים. מדובר בגלגל שיוביל לכאוס בענף המסחר בישראל", מזהיר גולדמן.

עוד נודע כי הצדדים ביקשו שימוע נוסף, בקשה שלא נדחתה על הסף. בכיר המקורב לנושא מסר שנציגי התעשיינים והמלונאים מתכוונים אף הם להצטרף לבקשת השימוע החוזר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות