אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוסיה וטורקיה חתמו על הסכם: צינור הגז יעבור בשטח הטורקי צילום: בלומברג

רוסיה וטורקיה חתמו על הסכם: צינור הגז יעבור בשטח הטורקי

מדובר בצינור גז טבעי שמטרתו לסייע באספקת הגז הרוסי לאירופה. גזפרום תרחיב צינור קיים שעשוי לספק בעתיד גז גם לישראל

07.08.2009, 11:37 | בלומברג

טורקיה הסכימה לאפשר לצינור הגז הטבעי של גאזפרום - הזרם הדרומי - לעבור במים הטריטוראליים שלה. ההסכם נחתם היום (ו') באנקרה. שתי המדינות התחייבו לשתף פעולה בנושאים רבים בתחומי האנרגיה וראש ממשלת איטליה, סילביו ברלסקוני, נכח אף הוא בישיבה. 

ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין וראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הסכימו לערוך במים הטורקיים ניסוי סביבתי לבחינת השפעות אפשריות של הצינור הזרם הדרומי, שיתחרה בצינור נבוקו שעתיד להעביר גז מאסיה למרכז אירופה וזכה לתמיכת האיחוד האירופי.

חברת הגז הממשלתית של רוסיה, גאזפרום, מקווה כי צינור הזרם הדרומי, המשתרע על פני 900 ק"מ מתחת לים השחור מרוסיה לבולגריה, יסייע לאספקת הגז לאירופה, שנפגעה בעקבות מחלוקת על המחירים עם אוקראינה, ובנוסף יחזק את השליטה של רוסיה על הייצוא ליבשת. החברה הסכימה, במסגרת ההסכם, גם להרחיב צינור קיים בים השחור, כדי שיוכל לספק בעתיד גז לישראל ולקפריסין.

"ברור כי קיים ביקוש לזרם הדרומי", אמר פוטין. לדבריו, רוסיה וטורקיה "הסכימו על כל הפרטים". צינור הגז הוא בעל קיבולת שנתית של 63 מיליארד מטר מעוקב, והוא צפוי להיפתח ב-31 בדצמבר, 2015, בעלות של 8.6 מיליארד יורו (11.6 מיליארד דולר).

רוסיה היא יצרנית הגז הגדולה בעולם, ומספקת לאירופה רבע מצרכי הגז שלה. הצינור נבוקו מתוכנן להעביר גז מהאזור הכספי לאוסטריה, דרך טורקיה, תוך כדי הימנעות מרוסיה. המטרה היא להימנע מחזרה על הפסקת המשלוחים לאירופה, כפי שקרה פעמיים מאז 2006.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות