אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אזהרות: הנזק הכלכלי של שפעת החזירים עלול להגיע ל-35 מיליארד שקל צילום: אי פי אי

אזהרות: הנזק הכלכלי של שפעת החזירים עלול להגיע ל-35 מיליארד שקל

בדן אנד ברדסטריט מזהירים כי התפשטות של מגיפה תגרום לציבור להימנע מלהגיע למקומות הומי אדם כמו תיאטראות, מסעדות ובתי קפה ובסיכומו של דבר תביא לירידה של 4%-5% בתוצר של המשק הישראלי

09.08.2009, 16:36 | כתב כלכליסט

כלכלני דן אנד ברדסטריט מזהירים כי מגיפה כוללת של שפעת החזירים עלולה להביא לירידה של 4%-5% בתוצר של המשק הישראלי ולנזקים כלכליים של 35-28 מיליארד שקל.

כלכלני החברה מעריכים כי התפשטות המגיפה תגרום לפגיעה בענף הבידור - הציבור יימנע מלהגיע לתיאטרון, לבתי הקולנוע ולקניונים. החשש משהייה במתחם ציבורי עם מערכת מיזוג אוויר סגורה יוביל להגברת המגמה. בחברה מעריכים עוד כי מסעדות, בתי קפה ופאבים יספגו פגיעה משמעותית בשל אותן סיבות.

הערכה 700 צעירים ימותו בארץ משפעת החזירים מנכ"ל משרד הבריאות אמר לחברי הכנסת כי רבע מהאוכלוסייה בישראל תידבק כנראה במחלה. הוא העריך כי רוב המתים יהיו צעירים והזהיר ממחסור של כ-4,500 מיטות אשפוז מיטל יסעור בית-אור, ynet, 5 תגובותלכתבה המלאה

גם ענף התיירות עתיד להיפגע בצורה קשה. לפי הערכת החברה, צפויה ירידה חדה בהיקף התיירות שיכולה להגיע לשיעור של 20%-25%. כפועל יוצא, גם סוכני הנסיעות עתידים לרשום ירידה בהכנסות וגם ענף ההסעות צפוי לרשום ירידה בהזמנות.

נזקים ישירים של 3 מיליארד שקל

כלכלני החברה מעריכים כי היקף הנזקים הישירים של מגיפת שפעת החזירים לכלכלה הישראלית יסתכם בחורף הקרוב בכ-3 מיליארד שקל. בחברה מסבירים כי חישוב הנזקים הישירים כולל את העלויות הישירות של אובדן ימי העבודה הצפויים, פגיעה פוטנציאלית בענפים ממוקדים ועלויות הטיפול בחולים.

נזק עולמי

לפי הערכות הבנק העולמי, אם שפעת החזירים תתפשט כמגיפה עולמית בכל עוזה, היא עלולה לגרום לירידה של 3%-5% בתוצר העולמי - בעיקר בתחומי הסחר, התיירות והתעופה. בארה"ב עלולה הפגיעה בתוצר להגיע עד כ-5%, באסיה ל-6.8%, ובאיחוד האירופי ל-3.3%.

לדברי הבנק העולמי, עד כה רכשו ממשלות שונות בעולם כ־600 מיליון מנות חיסון נגד שפעת החזירים בעלות כוללת של 4.3 מיליארד דולר. לפי הידוע, צפויות הממשלות לרכוש עוד 340 מיליון מנות בעלות של 2.6 מיליארד דולר.

עד כה, כ-160 אלף בני אדם ברחבי העולם נדבקו (נכון לסוף יולי 2009) בנגיף H1N1, המכונה "שפעת החזירים". מתחילת 2009 גבתה המחלה את חייהם של כ-1,154 קורבנות ברחבי העולם.

יש גם מרוויחים

חברת התרופות השנייה בגודלה בעולם, גלקסו סמית קליין (GSK), צופה כי תרשום הכנסות של כ-4.9 מיליארד דולר ממכירת תרופות וחיסונים נגד שפעת החזירים. החברה משווקת את ה"רלנזה" (Relenza) - תרופה אנטי-ויראלית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות