אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עמותת ידיד: רוב מוחלט לנשים בפניות לטיפול בבעיות מול גופי הדיור הציבורי צילום: בלומברג

עמותת ידיד: רוב מוחלט לנשים בפניות לטיפול בבעיות מול גופי הדיור הציבורי

במחצית הראשונה של השנה 66% מהפניות היו של נשים. מנכ"לית העמותה: "אני קוראת לממשלה לפתח תוכניות סיוע מיוחדות לנשים"

10.08.2009, 15:04 | מיקי פלד

66% מהפונים לעמותת ידיד עם בעיות מול גופי הדיור הציבורי הן נשים, כך עולה מנתוני העמותה למחצית הראשונה של 2009. מבדיקה שעשתה ידיד בקרב כ-12 אלף פניות שהתקבלו במרכזי הזכויות של העמותה עולה עוד, כי 54% מהפונים לפתרון בעיות של תשלום שכר דירה (לדירות בבעלות פרטית) הן נשים. בידיד משערים, כי הסיבה לרוב הנשי בקרב הפונים בנושאים לו היא השפעת המשבר הכלכלי, שהחריף את הפגיעה במשפחות חד-הוריות, שברובן עומדת בראש אשה.

עמותת ידיד: גידול של 30% במספר הפונים לסיוע ברבעון האחרון של 2008 8,648 פניות התקבלו במרכזי העמותה ברחבי הארץ, שעסקו בייעוץ בנושא דיני עבודה, בעיות הקשורות לתשלומי המשכנתא ומתן שירותים רפואיים. סמנכ"ל ידיד: ללא סיוע ממשלתי, יקרסו גם ארגוני החברה האזרחית וגם מחלקות הרווחה מיקי פלד, תגובה אחתלכתבה המלאה

סך הכל, נרשמה במחצית הראשונה של 2009 עליה של 28% במספר הפונים מול ההתקופה המקבילה אשתקד ו-20% אל מול המחצית השניה של 2008. בבעיות דיור נרשם גידול של 40% במספר הפניות מול המחצית השניה אשתקד. עיקר הפניות לעמותת "ידיד" עוסקות בתחומי הדיור, התעסוקה, הביטוח הלאומי, ומערכת המשפט וההוצאה לפועל.

שיעור גדול יותר של פונות בדרום הארץ

מניתוח הפניות עולה כי בישובי הדרום כגון דימונה, רהט, אשקלון, אופקים, שדרות, אשדוד, קרית מלאכי וקרית גת גבוה במיוחד מספר הנשים והוא עומד על כ-72% מכלל הפונים. ביישובי הצפון לעומת זאת, קרית שמונה, צפת, חצור הגלילית, נצרת, חיפה ואחרים עומד מספר הנשים על מעט יותר ממחצית מסך כל הפונים למרכזי הזכויות. בערים הגדולות תל אביב, ירושלים וחיפה עומד מספר הנשים המדווחות על מצוקה כלכלית על 56% לעומת 44% לגברים.

65% מהפונות - נשים עובדות

ניתוח פרופיל הנשים המגיע למרכזי הזכויות מעלה כי רק כ-35% מהפונות הינן מובטלות ואילו השאר (65%) הינן נשים עובדות בגילאי 31-50. בתחום הביטוח הלאומי עולה כי מלבד בעיות בתחום הוועדות הרפואיות וקבלת מעמד של נכים בהן יש רוב מוחלט לפונים הגברים, הרי שבנושאים כמו הבטחת הכנסה (58%) וקבלת קצבאות זקנה (60%) "מובילות" במספר הפניות הנשים.

מנכלי"ת עמותת "ידיד", שרי רבקין, אומרת בתגובה לנתונים כי "אין לנו ספק ששתי הבעיות המרכזיות היום הן דיור ותעסוקה. ללא תעסוקה הולמת לא ניתן לממן דיור בשכירות או במשכנתה והראשונות להיפגע הן הנשים. אני קוראת לראש הממשלה, לשרי הרווחה התמ"ת והשיכון לתת את הדעת על הנתונים ולפתח תוכניות מיוחדות אשר יסייעו לנשים בכלל ונשים חד הוריות בפרט להתמודד לא רק עם המשבר הכלכלי אלא גם אם עתיד לא ורוד הנובע מחוסר בהכשרה מקצועית ומתן פתרונות דיור הולמים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות