אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תורנויות שופטים בתקופת הפגרה מחוללות סערה בלשכה צילום: גרשון סמרס

תורנויות שופטים בתקופת הפגרה מחוללות סערה בלשכה

השופט פוגלמן הפך החלטה שניתנה על ידי עמיתו, והתיר לערוך הצבעה טלפונית בוועד המרכזי של לשכת עוה"ד. עורכי דין טוענים כי פוגלמן, שמתמודד על מקום בעליון, צריך היה לפסול את עצמו בגלל חברותה של הלשכה בוועדה לבחירת שופטים, שמתכנסת בשבוע הבא

12.08.2009, 10:59 | ענת רואה

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, עוזי פוגלמן, הורה אתמול על ביטול צו המניעה הזמני שנתן בשבוע שעבר סגן נשיא בית המשפט, יהודה זפט, שאסר על ראש לשכת עורכי הדין, יורי גיא־רון, לערוך הצבעה טלפונית בקרב חברי הוועד המרכזי.

פוגלמן, שמשמש השבוע כשופט תורן, קיבל את התיק מזפט, ובלא שערך דיון במעמד הצדדים קיבל החלטה הפוכה ממנו, בטענה שמדובר בעניינים פנימיים של הלשכה.

את העתירה הגישו חברי הוועד המרכזי, עורכי הדין אפי נוה ואודי בר־עם. לטענתם, התכוון גיא־רון לערוך הצבעה טלפונית דחופה בקרב חברי הוועד המרכזי כדי לאשר 12 נושאים - ובהם החזר הוצאות שלו ושיפוי בעלי תפקידים בלשכה במקרה שייתבעו על ידי יו"ר המועצה בלשכה, עו"ד עמוס ון־אמדן, ששלח אליהם באחרונה מכתבי התראה לפני תביעה בטענה שיש שחיתות בלשכה.

השופט עוזי פוגלמן, צילום: גיא אסיאג השופט עוזי פוגלמן | צילום: גיא אסיאג השופט עוזי פוגלמן, צילום: גיא אסיאג

לפי הנטען בעתירה, ישיבתו הבאה של הוועד המרכזי אמורה להתקיים ב־1 בספטמבר, ואין סיבה לערוך הצבעה בהולה בהרכב חסר בימים שבהם נמצאים חברים רבים בחופשה.

התערבות מוגבלת

בהחלטתו בשבוע שעבר קבע זפט כי ראש הלשכה יגיש את תגובתו בתוך שלושה ימים ובינתיים נתן צו זמני נגד ההצבעה הטלפונית.

בימים האחרונים הגישה הלשכה תגובה מפורטת מטעמה והעותרים הגישו את תשובתם לתגובה, ואתמול פסק פוגלמן כי מידת התערבותו של בית המשפט בנושאים מסוג זה מוגבלת, ולפיכך דחה את הבקשה לצו ביניים וקבע שהצו שניתן על ידי זפט מבוטל.

בהחלטתו הסביר השופט פוגלמן כי על בית המשפט הדן בבקשה לצו ביניים לבחון שני עניינים: את סיכויי העתירה להתקבל ואת "מאזן הכוחות". לדבריו, לאחר ששקל את טיעוני הצדדים "אין בידי לומר כי לעתירה סיכויי הצלחה בולטים. מדובר בניהול פנימי של ענייני הלשכה שנעשה על ידי רשות שהוסמכה לכך, בגדר נוהל המסדיר אפשרות להצבעה טלפונית".

אלא שבעקבות ההחלטה סערו אתמול הרוחות בקרב חברי הוועד המרכזי בלשכת עורכי דין, כשחלק מהחברים טענו שפוגלמן אמור היה בכלל לפסול את עצמו מלדון בתיק כדי למנוע חשש לניגוד עניינים.

פוגלמן מועמד לכהונה בבית המשפט העליון, ובשבוע הבא אמורה להתכנס הוועדה למינוי שופטים שעשויה להכריע בעניינו. שני נציגים של לשכת עורכי הדין חברים בוועדה למינוי שופטים.

"הלשכה פורקה היום"

לאחר מתן ההחלטה הוציא עו"ד עמוס ון־אמדן מכתב לכל חברי הוועד המרכזי וטען כי "היום, בחסות החלטתו השערורייתית של השופט פוגלמן, נחתם גורלה של לשכת עורכי הדין, הלשכה פורקה, הושלם הליך ההשחתה של הלשכה".

יש לציין כי בתקופות של פגרת בתי המשפט, עקב מעבר התיקים משופט לשופט, עולה מספר המקרים שבהם שופטים מקבלים החלטות הפוכות בהפרש של ימים ספורים כך ששופט אחד מבטל החלטה של שופט אחר. מצב זה ייתכן גם כשאותו שופט דן בתיק, אך לרוב שופט לא יבטל החלטה קודמת שלו עצמו בלי לערוך קודם לכן דיון במעמד הצדדים, ולו בשביל להצדיק את ההיפוך בעמדתו.

מלשכת עורכי הדין נמסר בתגובה כי "חברי הוועדה לבחירת שופטים סוברניים בפעילותם ושיקול דעתם עצמאי ובלתי תלוי. אשר לתלונות על השופטים, יש להפנותן להנהלת בתי המשפט".

דוברות הנהלת בתי המשפט סירבה להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות