אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוגר טדי: הכבוד של טדי שגיא צילום: ראובן שוורץ

שוגר טדי: הכבוד של טדי שגיא

במשך 12 שנה בנה טדי שגיא אימפריה עסקית בתחכום, באסרטיביות ובלא מעט כוחניות - אבל גם בחשאיות מוקפדת: מעט מאוד אנשים זיהו את פניו של הבחור שהנפיק את חברת ההייטק פלייטק בכמעט מיליארד דולר, ועל הדרך גם הקים אימפריית נדל"ן ומלונאות השווה בעצמה מאות רבות של מיליונים. בחודש שעבר הוסר מעטה הסודיות, כששגיא החל לבלות עם בר רפאלי מסביב לעולם ולכבוש את מדורי הרכילות. למה? "טדי עשה הרבה כסף", אומר אחד ממקורביו, "עכשיו הוא רוצה כבוד"

17.08.2009, 08:10 | עמיר קורץ
הפגישה ההיא היתה אחת הישיבות המכריעות, רגע לפני ההנפקה הישראלית הגדולה ביותר אי פעם בבורסת לונדון. המתח והאמוציות בחדר הישיבות של בית ההשקעות קולינס סטיוארט השכיחו את הקור של החורף הבריטי, מודל 2006, ששרר בחוץ. בצדו האחד של השולחן ישב מי שעוד רגע יהפוך למיליארדר ישראלי חדש: טדי שגיא, בעל השליטה בפלייטק - חברה שיושבת באי מאן ושפיתחה תוכנה לניהול אתרי הימורים באינטרנט. מולו ישבו החתמים מטעם קולינס סטיוארט, שליוו את מהלך ההנפקה של פלייטק. העיתונות הבריטית ואחריה הישראלית כבר זרקו לחלל האוויר מספרים על אודות השווי שתשקף ההנפקה לפלייטק, מספרים שדגדגו את מיליארד הדולרים. אבל הפרטים עדיין לא סוכמו סופית, והשווקים החלו להיטלטל.

נכסים כמה שווה טדי שגיא? רשימת הנכסים הבולטים בפורטפוליו של שגיא 5 תגובותלכתבה המלאה

"טדי", אמר החתם, "אתה צריך להוריד את המחיר למניה. יש בעיה בשווקים וצריך לצאת להנפקה עם מחיר נמוך יותר". שגיא, מספר אחד ממקורביו, הישיר אל האיש מבט. "אלה בשורות מצוינות", אמר. הנוכחים בחדר הופתעו מהתגובה. הם ציפו למשהו אחר - אולי רוגז, אולי התחלה של ניסיונות שכנוע. "מה זאת אומרת?", הם שאלו את שגיא."אלה בשורות מצוינות", ירה שגיא, "כי פשוט אין הנפקה".

החתמים המופתעים יצאו מהחדר. "הוא פשוט הלחיץ אותם", מספר המקורב, "שבועיים־שלושה לפני ההנפקה, כש־400 מיליון דולר שהם התכוונו לגייס עומדים על הפרק".

אחרי התייעצות ארוכה, החתמים חזרו פנימה. כעבור כמה שבועות הונפקה פלייטק לפי שווי של 960 מיליון דולר. "הם לא הורידו כלום מהמחיר", מספר המקורב. "טדי קיבל בדיוק מה שרצה".

הסיפור הזה מתיישב היטב עם הפרופיל של שגיא, כפי שהוא משורטט באמצעות שיחות עם אנשים רבים בשוק - כמה מהם מכרים וחברים של שגיא, ואחרים שותפיו לעסקים שונים בעשור האחרון. כולם מתארים אותו כאדם מחושב מאוד, שאפתן מאוד וחזק מאוד, "בולדוזר אמיתי", כפי שהגדיר אחד מחבריו.

המאפיין הנוסף שחוזר ועולה בתיאורים של שגיא הוא חשאיות. אחרי הנפקת פלייטק האיש פשוט "ירד לבונקר", כהגדרת מכריו. מלבד דיווחים לקוניים לבורסה על עסקאות של פלייטק, שמו הוזכר רק כשהוגש נגדו כתב תביעה, דווקא במסיבה שבה נכחו גם כדורגלים, עבריינים ואנשי השוק האפור. מלבד זאת, כאמור, הוא נהנה משקט מוחלט - עד לפני כחודש.

בחודש האחרון נדמה שטדי שגיא נהפך לכוכב מדורי הרכילות. זה התחיל בדיווח שלפיו אביו, עמי, נתן חסות למכביה בסכום של כ־200 אלף דולר. בטקס הפתיחה החגיגי התחכך שגיא האב באנשי עסקים בכירים במשק, אולם ההפתעה היתה כניסתם המשותפת לאצטדיון של טדי שגיא ובר רפאלי, דוגמנית־העל הישראלית.

הצמד שגיא־רפאלי נהפך במהירות לאייטם לוהט: הצלמים תקתקו גם כאשר קלטו את השניים ביחד במסעדת הקנטינה בשדרות רוטשילד, במשחק כדורגל באנגליה (בתא הפרטי של שגיא) ובהופעה של בריטני ספירס בברלין (שוב בתא פרטי, ששכר שגיא עבורם ועבור אביה של בר). אחר כך היתה מסיבה בסן טרופה על יאכטה ששוכר שגיא, שאליה הוזמנו גם חברות של רפאלי והבדרן ציון ברוך, שגם הוא כנראה חלק מ"האופרה החדשה של בר רפאלי ושות'", כפי שמכנה את זה מכר של שגיא.

לא עבר הרבה זמן עד שמדורי הרכילות החלו לתהות אם שגיא הוא ה"בויפרנד" החדש שבזרועותיו מתנחמת רפאלי לאחר הפרידה מליאונרדו דיקפריו (התשובה, אגב, היא שהשניים הם רק ידידים). "טדי נהפך לשיחת העיר", אומר אחד ממכריו. "בחודש האחרון בכל מקום שאני בא אליו כולם שואלים אותי עליו. עם כל המיליארדים שהוא עשה, מי שנתן לו את הנסיקה למעלה זו בר רפאלי אחת".

"טדי גזר על עצמו שקט של שנתיים־שלוש, ופתאום זה השתנה", אומר מכר אחר. "ממישהו שטיפח אנטי לכל החשיפה הוא נהפך למישהו שנהנה מזה. הוא נכנס לזה במודעות מלאה: הוא ידע בדיוק מה זה יגרום ואיזו תקשורת זה יביא".

למה זה קורה דווקא עכשיו? הוא כל כך הקפיד על פרטיות, ופתאום הוא יוצא מהבונקר ומשתזף באור הפלאשים? הרי אם הוא מחושב כמו שאתם מתארים, חייבת להיות חשיבה אסטרטגית מאחורי המהלך הזה.

"אני לא אופתע לגלות שהוא מתכנן מהלך עסקי, ושהוא הלך לטובי היועצים בלונדון ושמע מהם שהוא צריך הכרה ציבורית וחברתית, להציג סטטוס ולבנות תדמית, וחלק מזה היה להסתובב עם בר רפאלי".

"יש חשיבה מאחורי העניין, וזה כדאי לשניהם", מסביר מכר של שגיא. "לה זה טוב, כי הוא פתח לה דלתות באנגליה, ולו זה טוב כי הוא מראה שהוא יכול להשיג את הכי טוב שיש".

"טדי עשה הרבה כסף, אבל התדמית שלו לא טובה", אומר גורם נוסף המכיר את שגיא. "הוא לא מכובד - ומה יותר מכובד מאשר להיראות עם הסמל הלאומי בר רפאלי? דרך המהלך הזה הוא רוצה לקבל לגיטימציה".

טדי שגיא, בר רפאלי ואביה, רפי רפאלי, צילום: WireImage טדי שגיא, בר רפאלי ואביה, רפי רפאלי | צילום: WireImage טדי שגיא, בר רפאלי ואביה, רפי רפאלי, צילום: WireImage

מבית הסוהר לבורסה

במבט ראשון, הצורך הזה בלגיטימציה עשוי להתמיה. אחרי הכל, בגיל 38 שגיא הוא כבר אחד מאנשי העסקים הישראליים המצליחים ביותר. חבריו מעידים שיש לו "מניירות של מיליארדר", ושבפנטהאוז שלו בשכונת נייטסברידג' היוקרתית בלונדון הוא חי "חיים של אוליגרך", כמו גם בביתו בקפריסין. בארץ הוא מבלה את רוב זמנו במגדלי אקירוב בתל אביב, שם חיים הוריו ובתו בת הארבע עם אמה, לימור בהט, חברתו לשעבר של שגיא.

הנפקת פלייטק הכניסה את שגיא בן לילה לרשימת המיליארדרים הישראלים: הוא מכר אז 35% ממניות החברה תמורת 290 מיליון דולר, שאותם שלשל לכיסו, ונשאר עם אחזקה של 46% (כיום הוא מחזיק 41% מהחברה), שהיו שווים אז כ-440 מיליון דולר. ביחד זה הסתכם בלא פחות מ-3.4 מיליארד שקל, מה שהביא להכתרתו כאחד הישראלים העשירים בעולם. המגזין "פורבס" העריך את שוויו בחצי מיליארד דולר, אבל המספר הזה משקף רק את עסקיו הציבוריים: הונו הפרטי, מעידים מכריו וגורמים בשוק, גדול פי כמה ומגיע לכמה מיליארדי דולרים. "הבחור שווה היום 2-3 מיליארד דולר, והוא יהיה שווה 10 מיליארד בתוך כמה שנים", אומר חבר של שגיא. "הוא יהיה הישראלי הכי עשיר בעולם רק מהעסק הזה של פלייטק".

כיוון שפלייטק נסחרת בחו"ל, שגיא לא מופיע בדירוגי הטייקונים הגדולים במשק - למשל זה של חברת דן אנד ברדסטריט. דווקא המנכ"ל שלה ראובן קובנט מכיר היטב את שגיא, אלא שזו היכרות מימים אחרים, אפלים יותר: ב־1994 היה קובנט ראש אגף החקירות ברשות ניירות ערך, וטיפל אז בפרשת הרצת המניות שכונתה "פרשת הדיסקונטאים" - ששגיא, אז בן 22, היה צעיר המעורבים בה, ואף נידון למאסר בפועל.

שגיא היה אז משקיע פרטי בניירות ערך, שהתפתה וחבר לעובדים בכירים במחלקת ההשקעות של קבוצת דיסקונט "כדי להשפיע בדרכי מרמה על תנודות שערים של איגרות חוב, ובדרך זו להפיק רווחים לעצמו", כפי שקבע השופט אמנון סטרשנוב בגזר הדין. שגיא, שהכניס לכיסו 135 אלף שקל משני מהלכים שכאלה, הודה בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מתן שוחד ותרמית בקשר לניירות ערך. הוא הביע חרטה, וסנגורו טען שהוא "פעל בתמימות ותוך שהוא נתון להשפעתו של אדם אחר", בעוד "עברו נקי לחלוטין". בית המשפט לא השתכנע, והטיל על שגיא תשעה חודשי מאסר בפועל וקנס של 300 אלף שקל.

אמו של שגיא, ליזיקה, עם אחיו רונן שני, צילום: יוסי רוט אמו של שגיא, ליזיקה, עם אחיו רונן שני | צילום: יוסי רוט אמו של שגיא, ליזיקה, עם אחיו רונן שני, צילום: יוסי רוט

זו היתה בשורה קשה עבור אמו של טדי, ליזיקה שגיא - קוסמטיקאית ואשת חברה מפורסמת בתל אביב של שנות השישים והשבעים, שהמסיבות שערכה קיבצו את שלל סלבריטאי ישראל. טדי היה בנה השני שנשלח למאסר: בנה מנישואיה הקודמים, רונן שני, הורשע בתחילת שנות השמונים ברצח הברוקר יעקב אלטרוביץ ונידון למאסר עולם. שנים ספורות אחר כך הורשע גם בעלה השני, עמי, אביו של טדי, בעבירות של הברחת מיליוני דולרים לחו"ל בניגוד לחוק.

טדי ריצה את עונשו בכלא אייל, לאחר שביקש במפורש שלא להיכלא בכלא מעשיהו לצד אחיו למחצה. סנגורו טען כי בין השניים קיימת יריבות עמוקה, וכי יש סכנה שהאח יפגע בטדי. "כיום הם בקשר, אבל ככל הידוע לי האח לא בעסק", אומר מכר של שגיא. מכר אחר מספר כי בעבר העסיק שגיא את אחיו בחברת טקפליי, חברה־בת של פלייטק.

שגיא השתחרר לאחר חצי שנה במאסר. הוא היה במצב נפשי לא קל, אולם היה לו ברור שמדובר באפיזודה חולפת, שהוא שילם את המחיר, ושעכשיו הגיע הזמן לחזור לשוק - ושזה לא יהיה קל. "אף אחד לא יכול להסביר מה זה לצאת מהכלא ולהצליח בעסקים", מספר אחד מחבריו. "אם להצליח זה קשה, אז אצלו על אחת כמה וכמה. הבן אדם הגיע משום מקום ועשה מספר ששרי אריסון עשתה רק אחרי שהיא קיבלה מאבא שלה ירושה של 50 שנות עבודה. אין עוד הצלחה כזו של ישראלי".

שגיא בימי מאסרו, צילום: שאול גולן שגיא בימי מאסרו | צילום: שאול גולן שגיא בימי מאסרו, צילום: שאול גולן

"זהיר, שמרן, פחדן"

בשוק יודעים לספר שאחד האנשים שעזרו אז לשגיא היה איתן אלדר, מבעלי גיבור ספורט. "איתן גם השקיע אצלו וגם ממש לקח אותו ביד לבנקים, לאנשי עסקים, כדי שישקיעו אצלו, כמו למשל לקבוצת שרם פודים קלנר ואחרים", מספר גורם המכיר את השניים. "איתן היה מגיע לבורדים של חברות רציניות, וכשהיו שואלים אותו על טדי הוא היה אומר, 'הבן אדם הזה יצליח, אתם תראו'".

טדי ואביו, עמי, אף רכשו מאלדר ושותפו רועי גיל חצי מהקומה ה־16 בבית גיבור ברמת גן - שם, למעשה, עבר טדי את "סדרת החינוך" שלו בעולם העסקי. "בתקופה ההיא של החברות הבורסאיות, איתן אלדר ורועי גיל היו בשיאם, וטדי היה מעין שוליה שלהם ולמד מהם הרבה וניסה לחקות אותם", אומר גורם בשוק. "במובנים רבים התלמיד עלה על רבו". שגיא עצמו, בראיון יחיד שנתן לפני שמונה שנים, אמר: "יש בן אדם אחד שאני מעריץ, וזה איתן אלדר".

"טדי עשה הכל בעשר אצבעותיו", אמר השבוע אלדר, אחד החברים הטובים ביותר של שגיא. "לא מדובר במישהו שהתמזל מזלו: הכל הגיע מעבודה קשה של 24 שעות ביממה, מחריצות ומיכולת למידה של כל דבר שנקרה בדרכו. הוא לא אדם שעשה כסף מהשקעות, לא עשה כסף מכסף, אלא אדם שהקים עסק, מפעל חיים, וממנו הוא התעשר, ועל כך מגיע לו כל הכבוד".

אלדר לא היה היחיד: גם יאיר פודים היה אז לצדו של שגיא, האמין ביכולותיו, השקיע אצלו ופרגן לו כשאמר ששגיא הוא "מנהל מוכשר מאוד, שקורא מגמות שוק ויודע לגייס את האנשים הנכונים". כך גם נהגו חברים נוספים מעולם העסקים, שליוו את שגיא עוד כשהיה בתחתית. "אלה האנשים שהוא שומר איתם על קשר גם היום - קשר אמיתי, לא קשר של נחמדות, של 'בואו להפלגה ביאכטה'", אומר גורם בשוק. "הוא זוכר טוב מאוד מי היה לצדו כשהוא היה למטה, וממש סולד מטרמפיסטים שניסו להתקרב אליו אחרי שהתעשר. התקשרו אליו כל השמנה והסולתה של ישראל, אבל זה לא הזיז לו. הוא אמר, 'איפה הם היו לפני עשר שנים?'".

"יש מעט מאוד אנשים שקרובים אליו היום", אומר אדם אחר שעשה עסקים עם שגיא. "יש לו כוורת גדולה, אבל כזו שמשתנה תדיר. רמת החשדנות שלו רק הלכה וגברה: אם לפני שהוא הנפיק את פלייטק הייתי מתקשר אליו ישירות, היום הוא כבר לא עונה לטלפון - אני משאיר לו הודעה ובכל פעם חוזר אליי אדם אחר מטעמו. הוא חושב שפתאום כל האנשים מחפשים את קרבתו בגלל הכסף. אני גם יודע שיש אנשים שהיו איתו בדרך למעלה, והיום חושבים שהוא הפנה להם עורף".

יכול להיות שהחשדנות הזו של שגיא היא הקצנה של הזהירות שמאפיינת אותו. הוא עצמו סיפר בעבר שהטראומה של פרשת הדיסקונטאים "מהדהדת לי בראש, וכל עסקה נבדקת מכל ההיבטים", ושהוא נוטה "למזער סיכונים ולבדוק כל דבר עם עורכי דין". דברים דומים אפשר לשמוע מכל מי שמכיר אותו: "טדי התייחס לפרשת הדיסקונטאים כאל טעות נעורים, ומאז הוא נזהר מאוד ושוקל מאה פעם כל צעד", מספר גורם בשוק. "הקטע הזה הפך אותו לזהיר באופן מוגזם אפילו".

"הפרשה הזו עיצבה את אופיו להרבה שנים", מסכים עורך דין שהכיר את שגיא דרך עסקאות משותפות. "הבחור נהפך לזהיר מאוד, זה ביגר אותו מאוד".

באיזה מובן?

"בכל מה שהוא עושה, הוא מתייעץ 100 אלף פעם עם המון אנשים, ורק בסוף מקבל את ההחלטה. כל אדם אחר שהיה עושה כל כך הרבה כסף היה משקיע אותו יותר, אבל הבן אדם בונקר, ולא בגלל איזו חוכמה מופלגת. הוא פשוט נורא מפחד".

"שגיא עובד היום כמו בית מרקחת", מעיד איש עסקים שפועל בחו"ל. "לא הכרתי אדם שעובד בצורה כל כך מסודרת ונקייה כמוהו. צריך להבין, הוא סוחב על הגב משקולת של כמה טונות מהעבר שלו, ולמרות זאת הצליח להפוך לאחד הישראלים הכי עשירים".

הוריו של שגיא, עמי וליזיקה הוריו של שגיא, עמי וליזיקה הוריו של שגיא, עמי וליזיקה

סקס והימורים

הדרך של שגיא בחזרה למעלה התחילה אחרי שחרורו ממאסר, ב־1997, אז קנה עם אביו את השלד הבורסאי אוקי דוק מידי מוטי מנשה, מי שנחשב "סוחר השלדים", כדי שיהווה פלטפורמה לעסקי הנדל"ן שלהם. פחות משנה אחר כך השניים מכרו את אוקי דוק ליגאל זילכה ברווח של יותר ממיליון דולר. אותו זילכה, בעלי קווינקו, מכר לשגיא מאוחר יותר את חברת מלי לייזרים, שאותה הפך שגיא לחברה בשם שגיא אי.פי.אס, ולתוכה יצק את הפעילות שרכש ופיתח של סליקת כרטיסי אשראי לספקי שירותים באינטרנט - בעיקר באתרי הימורים, היכרויות ופורנו. "סקס והימורים זה העסק הכי רווחי ברשת", הוא אמר בראיון ב־2001. "לפני שלוש שנים ראיתי שהאינטרנט הוא נישה שמתלקחת וגדלה מחודש לחודש בעוצמה רבה. קראתי נכון את השוק, והחלטתי להיכנס לכיוון של סליקה, שבה מתח הרווחים מאוד גדול".

בחברה הזו השקיע גם עופר הירשזון, חבר ילדות של טדי ובנו של שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון (שמאסרו צפוי להתחיל בקרוב). השניים גם החזיקו במשותף בשטח חקלאי באזור בנימינה, שעליו ניסו לקדם הקמת מלון ואזור מסחר אף שתוכנית המתאר של האזור לא אפשרה זאת - אלא שהמיזם נעצר בעקבות ביקורת ציבורית על ניצול קשרים פוליטיים ולאור התנגדות של רשות העתיקות לשינוי ייעוד הקרקע.

פלייטק על האקזיט שהשאיר את החברים מאחור העוגן של טדי שגיא היא חברת התוכנה פלייטק, המספקת פתרון לניהול אתרי הימורים מקוונים עמיר קורץ, 2 תגובותלכתבה המלאה

בשנים הבאות הפך שגיא את עניין רכישת ומכירת השלדים הבורסאיים למעין תחביב: ב־2000 הוא רכש עוד שלד שכזה בשם נביגטור השקעות, ואליו הכניס את אחד ממיזמי האינטרנט החדשים שלו - פיתוח תוכנה לניהול ובקרה של אתרי הימורים. בהמשך ישתנה שם החברה לנ.א.ב ונצ'רס, ובה למעשה תתפתח פלייטק.

ההצלחה של פלייטק, מסכימים כולם, היא פועל יוצא של המיקוד, השאפתנות וההתמסרות הטוטאלית של שגיא. "בביזנס הוא מאוד חד וממולח", אומר חבר שלו. "אין אצלו ארוחות חינם. הוא יודע בדיוק מה הוא רוצה והוא יודע לנהל מו"מ כמו שצריך. אם צריך להגיע למישהו, הוא יקדח לו עד שיצליח להשיג מה שהוא רוצה. אם צריך פתאום להגיע להונג קונג, הוא ישכור מטוס וייסע. הוא יכול להגיע למישהו הביתה בבוקר ולדפוק לו בדלת כי הוא צריך אותו".

דפוס ההתנהלות הזה, מספרים אחרים, גובל בכוחניות ובזלזול. "יש לו התנהלות של 'שכונה', באופן קיצוני", מספר גורם בשוק שהיה מעורב בעסקאות עם שגיא. "הוא יכול להופיע אצל מישהו בבית ולהגיד 'קבעתי איתך', למרות שהוא לא קבע, או לקבוע איתך פגישה ולשנות את המיקום שלה חמש פעמים ובסוף להגיד שהוא בכלל במקום אחר - שלא לדבר על שעת הפגישה, או על מצב שבו אתה מגיע לפגישה ומתברר שהוא נפגש במקביל עם כמה קבוצות של אנשים".

נשמע מוזר קצת, לא?

"תלוי איך אתה מפרש את זה. הבן אדם נמצא על טורים גבוהים ביותר, ומספיק בשעה מה שלאנשים אחרים לוקח יומיים. יש פה אלמנט של זלזול באנשים, אבל זה סוג הבן אדם. אותו דבר גם בקטע העסקי: הוא יושב איתך ומגלה עניין ואתה מרגיש שהנה זה נסגר, ופתאום הוא נעלם לך וזורק כל מיני תירוצים. יש בו אלמנט לא צפוי".

"נישל אותנו מהעסק"

כשזה נוגע למקרים מסוימים, "לא צפוי" היא הגדרה עדינה: בשלוש השנים האחרונות הוגשו נגד שגיא שלושה כתבי תביעה שצובעים אותו בגוונים כמעט בריוניים. בשניים מהמקרים התובעים הם אנשים שהיו שותפיו לעסקים של שגיא, וטוענים שבשלב מסוים הוא הפנה להם עורף וניסה לדחוק אותם מהעסק בכוחניות ולהרוויח על חשבונם.

הסיפור הראשון הוא של קובי מימון (לא זה מישראמקו), שבנובמבר 2006 הגיש עם שותפו הטורקי תביעה בסכום של כ־5 מיליון דולר נגד שגיא ושניים משותפיו, שנגעה לניהול עסק משותף בשם 9 Unlimited, שעסק בתחום שיווק ובנייה של אתרי סקס באינטרנט, שיחות ארוטיות והקמת אתרי הימורים. 9 Unlimited היתה החברה שבה פיתח אלעד כהן, לימים איש התוכנה שיעבוד עם שגיא, את תוכנת הסליקה המתוחכמת של כרטיסי אשראי שעומדת בבסיס חברת הסליקה הפרטית שלו.

לטענת מימון, העסק הצליח וגרף מיליונים, אלא שב־1999 הגיע שגיא לארה"ב והחל להשתלט על החברה מאחורי גבו: על פי התביעה, הוא לחץ על השותפים הישראליים בחברה והצליח לשכנע אותם להצטרף אליו בזה אחר זה - כולל כהן, שהחזיק בסודות תוכנת הסליקה. בינואר 2000, טוען מימון, שגיא והשותפים האחרים רוקנו את משרדי החברה והעבירו את פעילות הסליקה לחברה אחרת שהקימו, שאותה יצקו בהמשך לשגיא אי.פי.אס. למעשה, טוען מימון, שגיא נכנס לחברה רק כדי ללמוד את דרכי פעולתה, להשתלט עליה ולגנוב את רעיונותיה - ומאוחר יותר אף ניצל את מעצרו של מימון בארה"ב כדי להתחמק מתשלום הפיצוי המגיע לו בגין גניבת העסק.

שגיא, שהתביעה לא שירתה את התדמית שלו, החליט להגיע עם מימון לפשרה, ובמאי 2007 משך זה את התביעה. היקפה הכספי של הפשרה לא נחשף עד היום. "איך נגמר התיק? פשוט נגמר", אומר עו"ד יוסי שטרית, שייצג את מימון.

"קובי הוא אדם בעייתי שראה הזדמנות, הגיש תביעה והתראיין לעיתון וניסה ללחוץ על טדי", אומר מקורב לשגיא. "אני לא יודע אם טדי שילם לו, אבל זה נגמר, ומימון גם התנצל על כל המהלך הזה".

"לא רואה ממטר"

דפוס התנהלות דומה מתואר בתביעה נוספת שהוגשה בתחילת השנה נגד שגיא ונגד איש העסקים יוסי פרג. התובעים כאן הם גד חולדאי, בנו של ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, ואיש הפרסום אורון צל: השניים עבדו בעבר בחברת ההימורים אמפייר אונליין של נעם לניר, שם הכירו את פרג. השלושה הקימו חברה לשיווק הימורים באינטרנט בשם ValuNet וגייסו את שגיא כשותף ב־50% כדי שיממן את הפעילות. הוסכם כי לפרג יהיו 25% ולכל אחד מהתובעים 12.5%.

לטענת צל וחולדאי, שגיא התחייב לממן את המיזם באופן מלא ושוטף ללא כל תנאי ובלי לדלל את אחזקותיהם, במשך ארבע שנים או עד שהחברה תעבור לרווח תפעולי. הם, מצדם, התחייבו לעבוד בחברה בלי למשוך ממנה כספים או שכר. הבעיה היא שההסכמים נערכו בעל פה.

המיזם המשותף הוקם בקפריסין, ולטענת צל וחולדאי גייס בתוך שלושה חודשים 1,486 שחקנים שהפקידו כסף כדי לשחק באתרי הימורים. להערכתם, אם החברה היתה ממשיכה לפעול כסדרה, היא היתה מגיעה לקצב רווחים שנתי של 18 מיליון דולר עד סוף 2008. אלא שלטענת השניים, שגיא רצה את כל הקופה לעצמו: הם טוענים כי הוא ופרג החלו לדחוק את רגליהם מהמיזם המשותף ולהתכחש להסכמים ביניהם.

כתב התביעה מתאר, בין היתר, לחצים ואיומים שהושמעו לכאורה מצד שגיא ופרג, ולפיהם יפסיק שגיא לממן את החברה. בשלב מסוים החלו התובעים להקליט את השיחות עם פרג, שאמר לא מעט דברים שמציגים את שגיא באור בעייתי. "שגיא לא רואה אותך ממטר", אמר לצל. "הוא נהיה חזיר... אתה צריך להבין, זה ככה עם כולם".

צל, על פי כתב התביעה, נפגש עם פרג ושגיא וביקש מהם לקיים את ההסכם, אלא ששגיא אמר לו: "אתה חי בהיה היה". המפגש הסתיים באווירה קשה, ואחריה אמר לכאורה פרג לצל: "שגיא הוא אדם קנאי, הוא חולה, הוא משוגע... אני נבהלתי ממנו, לא שמת לב שבסוף הוא התחמם? הוא משוגע... פחדתי שהוא ירים עליך יד".

יד אמנם לא הורמה, אך האיום בסגירת החברה, על פי כתב התביעה, מומש. צל וחולדאי נותקו ממחשבי החברה וקיבלו מכתב מאחת החברות שבשליטת שגיא שהודיעה כי אין באפשרותה להמשיך ולממן את הפעילות ודרשה מהם להחזיר כספים שהוזרמו לתוך החברה.

הסיפור הזה נשמע אחר לגמרי כאשר קוראים את כתבי ההגנה שהגישו שגיא ופרג: השניים דוחים כמעט את כל הטענות ומתכחשים להסכמות המופיעות בכתב התביעה. לטענת שגיא, חלקם של השניים בחברה הותנה בהתחייבות לעבוד בפועל עבור החברה בקפריסין - אלא שלטענת פרג ושגיא, חולדאי וצל לא כיבדו את ההתחייבות, ובשל כך הגיע המיזם להפסד תפעולי. שגיא ממשיך ומכחיש את דרך ההתנהלות הכוחנית המתוארת בכתב התביעה: לטענתו, הוא לא פעל לנשל את שותפיו מהעסק, ודווקא צל וחולדאי הם אלה שמנסים להפעיל לחץ פסול עליו, באמצעות התביעה.

עורך דינו של שגיא טען בעבר כי מאחורי התביעה עומד בכלל נעם לניר, לשעבר בעלי אמפייר אונליין - חבר טוב של חולדאי הבן. לניר לא הסכים להגיב בעבר על הטענה הזו, אבל בשוק יודעים לספר על יריבות קשה בין השניים, שעד לפני כמה שנים עוד עשו עסקים ביחד, כאשר פלייטק של שגיא סיפקה לאתר ההימורים המקוונים של לניר את התוכנה להפעלתו. "הם היו חברים ועשו עסקים, אבל יום אחד נעם החליט לסגור את העסק שלו וכנראה מאז עבר ביניהם חתול שחור והם היום במעין קרב", אומר גורם בשוק.

אנשים שמכירים את לניר מאשרים כי בין השניים יש יחסים עכורים מאוד. "התביעות והסיפורים שהתפרסמו על טדי שגיא מראים מי זה בדיוק הבן אדם. יש לו הרבה שלדים בארון", אומר גורם הקשור ללניר. "אתה כל כך עשיר ומפוצץ בכסף, אז מה אתה מתעסק עם הדברים האלה בכלל?".

מושקע גם בנדל"ן

עסקי האינטרנט הם עיקר הפעילות של שגיא, אם זו פלייטק הציבורית או חברת הסליקה הפרטית Safe Charge, גם היא מהגדולות בענף, אבל גם תחום הנדל"ן אינו זר לו: בגרמניה יש לשגיא רשת של כ־20 בתי מלון בערים מרכזיות, רובם ברמת שלושה־ארבעה כוכבים. "בשפל הקודם הוא קנה כמה בתי מלון בתפוסה נמוכה והוא מקדם אותם בעיקר דרך שיווק באתרי אינטרנט", מספר אחד ממקורביו. השנה, מספר מכר אחר, שגיא רכש את אחד המלונות המפורסמים והעתיקים בגרמניה, בעיר באדן באדן. "זה מלון מיוחד עם מרחצאות חמים והוא נחשב למוסד בגרמניה, כמו הפלאזה בניו יורק", הוא אומר. "האמת שהסיפור של טדי מזכיר את זה של יצחק תשובה. שניהם צמחו מלמטה".

מי שמנהלת עבור שגיא את רוב המלונות היא חברת גרנד סיטי שבבעלות יקיר גבאי, לשעבר מנכ"ל גמול, השוהה בגרמניה זה חמש שנים. השניים, מספרים בשוק, חברים טובים מאוד, מתייעצים זה בזה ומבלים הרבה יחד.

לשגיא יש גם לא מעט נכסים אחרים, ובהם קרקעות ומבנים מסחריים ולמגורים בכל רחבי אירופה. עדי קייזמן, למשל, רכש ממנו בעבר 11 מבני מגורים בברלין. גורם בשוק מספר שיש לו גם לא מעט קרקעות ברוסיה, ושהוא מאוד מתעניין באזור הזה. "יש לו ברוסיה עוד עסקים חוץ מהנדל"ן, עסקי האינטרנט שלו למשל, והוא מת להשקיע יותר ברוסיה".

אליעזר פישמן, צילום: שאול גולן אליעזר פישמן | צילום: שאול גולן אליעזר פישמן, צילום: שאול גולן

אולי זו הסיבה ששגיא השקיע בינואר האחרון 2.3 מיליון ליש"ט ברכישת מניות של מירלנד - החברה המרכזת את פעילות קבוצת פישמן ברוסיה. מאז הרכישה רשם שגיא רווח של פי־ארבעה ויותר, והידק עוד יותר את הקשרים עם אליעזר פישמן ועם בנו אייל. פישמן האב נפגש עם שגיא כמה פעמים באחרונה, וגם בסוף השבוע האחרון תכננו השניים להיפגש בברלין "לכוס קפה", כדברי מקורבים, בעת שפישמן הגיע לעיר לחופשת סוף שבוע. "התרשמתי ממנו כבחור מצוין", אמר לאחרונה פישמן על אודות שגיא.

בחודשים האחרונים רכש שגיא גם מניות בחברת אטלס נכסים שבשליטת רוני יצחקי ולניר, המשקיעה בנדל"ן במזרח אירופה. מחברת כור של נוחי דנקנר הוא רכש שתי קומות במגדל הפלטינום ברחוב הארבעה בתל אביב תמורת 23 מיליון שקל. לפני כשנה רכש גם בניין משרדים ברחוב החילזון במתחם הבורסה ברמת גן תמורת 38 מיליון שקל. אלא שמקורביו מסרבים להתרגש מההשקעות שלו בנדל"ן: "בשבילו זה פינאטס. זה כמו שתלך למסעדה ותבזבז מה שהרווחת באותו יום עבודה, אז הוא קנה נכס. אבל עבורו זה הסחת דעת מהעיקר. טדי אמר לא פעם 'בשנה שהייתי עסוק בבתי מלון בגרמניה ועשיתי 30 מיליון יורו, נרדמתי בתחום שלי והפסדתי 200 מיליון'".

עסקה אחרת של שגיא, שעליה דיווחה לאחרונה פלייטק, היתה השקעה של 21 מיליון דולר ב־Netplay, המפתחת הימורים אינטראקטיביים עבור ערוצי טלוויזיה. פלייטק גם חתמה לאחרונה על הסכם לשיתוף פעולה עם חברת הלוטו בסרביה, המפעילה הימורים מקוונים במדינה, שלפיו פלייטק תספק לה את משחקי הפוקר והקזינו שפיתחה.

אלא שמעל הכל מאפילה עסקת הענק בהיקף של 250 מיליון דולר שנסגרה בסוף 2008, שבמסגרתה נהפכה פלייטק של שגיא לשותפה של וויליאם היל, חברת ההימורים השנייה בגודלה בבריטניה: פלייטק רכשה ארבע חברות פרטיות הקשורות לשוק ההימורים, ומכרה אותן לוויליאם היל תמורת 29% ממניות החברה הבריטית. בסופו של תהליך אמורה פלייטק להפוך לספק התוכנה הקבוע של וויליאם היל. "זו מקפצה ענקית עבור פלייטק", אומר מכר של שגיא.

הזהירות, המיקוד המחושב והאסרטיביות של שגיא הפכו אותו לאחד הישראלים הנזילים ביותר - ומיתרגמים היטב לכוח. "כיוון שהוא כל כך נזיל, הבנקים משחרים לפתחו כאילו הוא מלך העולם", אומר גורם בשוק. גורם אחר מספר: "טייקונים היו משחרים לפתחו, שולחים אליו שליחים או אפילו דופקים על הדלת ומבקשים הלוואה כדי שיוכלו למחוק חוב עצמי. הוא נתן, אבל הרבה פחות ממה שהם ציפו. זה לא נובע מרוע: זה פשוט האופי שלו, מאוד סולידי".

שותף של שגיא לעסקים בחו"ל מספר שבין הפונים היו גם לא מעט אנשי עסקים זרים: "אני יודע על טייקונים בלונדון שהוא קנה מהם הלוואות ועשה איתם המון עסקאות פרטיות בהיקפים גדולים", הוא אומר. "הוא פשוט איתר הזדמנויות ונכנס והרוויח מזה. הוא פתוח לכל תחום, הרבה בנדל"ן אבל לא רק".

לדברי גורם המכיר את ההתנהלות העסקית של שגיא, בין האנשים שהוא ישב איתם במהלך המשבר היו לב לבייב ואליעזר פישמן. "עם לבייב דובר על מכירת נכסים, על הקניון בזמנו ברמת אביב כשעדיין לא נמכר. עם פישמן דובר על הלוואות או שייכנס כשותף, אבל לא יצא מזה הרבה".

כאשר אחד מאנשי העסקים הבכירים במשק נשאל על ה"עלייה לרגל" הזו לשגיא הוא אומר כי זו שאלה מוזרה. "אם הוא נזיל אז יעשו איתו עסקים. אם הוא לא נזיל, מקסימום ישתו איתו קפה". לדברי האיש, דווקא שגיא היה זה שפנה ובדק כל מיני אופציות. "אף אחד הרי לא ידע שהוא רוצה לקנות אג"ח, אז הוא פנה ובדק".

"טדי לא ניצל את המשבר הזה, למרות שהיה יכול לנצל בענק", מודה גם אחד ממקורביו, "אבל זה לא מדבר אליו. מה שמעניין אותו זה הסטארט־אפים שבאו אליו עם דברים שאין אצלו במערכת ורצו פעם 40 מיליון דולר, ועכשיו במשבר ביקשו רק רבע מהסכום. זה בדיוק מה שהוא עשה במשבר הזה".

"טדי הוא איש עסקים ממולח שיותר מהכל חושב נכון", אומר אחד מאנשי העסקים הוותיקים והבכירים בישראל, שהתקשורת הכלכלית נוהגת לכנות טייקון.

הוא הטייקון הישראלי הבא?

"למה הבא? הוא טייקון כבר היום".

לעוד כתבות של עמיר קורץ

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

100 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

99.
מדובר באדם מוכשר מאוד, אינטלגנציה גבוהה. אך לא
מדובר באדם מוכשר מאוד, אינטלגנציה גבוהה. אך לא לשכוח-  סוציופת, חסר עכבות, חסר מוסר או בושה. אם מסתכלים עם מי הוא מסתובב ... מיהם חבריו - מגלים את משפחת הירשנזון (האב והבן גנבים, הבן גם דורס ומשבש ראיות), בסביבתו יש אנשי פשע ועולם תחתון - כי לאבטח חברת הימורים נידרשים אנשי עולם תחתון. *** עם כל הכבוד ... הימורים וחדרי סקס - זה לא מה שישראל צריכה. ישראל זקוקה ליזמים צנועים, אינטלגנטיים עם פתרונות שבונים עולם ולא הורסים עולם. יש כאלה: בני לנדא, סטף וורטהיימר, אפי ארזי, הזוג ריכטר, דוב פרוהמן, שי אגסי, גיל שווייד,  ...
CyanPlanet  |  20.07.16
96.
ככה מתקדמים בארץ שלנו תלמדו טדי שגיא כול הכבוד
שאתה מליונר אתה צריך לקחת בחשבון שאנשים יקנאו, אנשים קצת שכל קצת שכל הוא הצליח כול הכבוד, כלא בחורות זה חלק מהמשחק פה במדינה יש לך מליון פלוס א: תכין תיק למאסר ב: תתכונן לבתי משפט תביעות חרטה ג: תקשורת כול מה שתנסה לעשות כאן לצד החיובי אתה בסוף עבריין סרסור בקיצור זבלה, אז אנשים תמשיכו לעבוד בשביל 4100שח בחודש תפגינו בכיכר תשנו באוהל . הסוד!! תפעילו את השכל שלכם ותתקדמו בחיים. טדי שגיא הגיע לכול זה בנחישות ובשכל
אבי  |  16.09.11
לכל התגובות