אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתקן הגז הנוזלי ימוקם באשדוד או בחדרה צילום: בלומברג

מתקן הגז הנוזלי ימוקם באשדוד או בחדרה

מיקומו של המתקן נדון בימים אלו בוועדה מיוחדת שהוקמה לנושא. מדובר במתקן שיאחסן את עתודות הגז הנוזלי, שיאפשרו לישראל עצמאות חלקית נוכח התלות הקיימת בשני ספקי הגז הנוכחיים

17.08.2009, 08:47 | ליאור גוטמן

מתקן הגז הנוזלי (LNG) עשוי להיות ממוקם באזור אשדוד או חדרה - כך נודע ל"כלכליסט". מיקומו של המתקן נדון בימים אלו בוועדה מיוחדת שהוקמה לנושא, בה חברים משרדי התשתיות, האוצר והפנים. מדובר במתקן שיאחסן את עתודות הגז הנוזלי שיאפשרו למדינה עצמאות חלקית, נוכח התלות הקיימת בשני ספקי הגז הנוכחיים - EMG, שבבעלות משותפת של יוסי מימן והמצרים, וים תטיס, בבעלות נובל אנרג'י ודלק אנרגיה.

על פי המסתמן, חלק מאנשי הוועדה תומכים בהקמת המתקן בסמוך למזח שמשרת את חברת החשמל מול חופי חדרה, או בסמוך לנמל אשדוד. הסיבה: מדובר במיקומים קרובים מספיק לקו החוף ובעלי מקשר ימי קיים ופעיל, מה שעשוי לחסוך לזכיין עלויות רבות במהלך בניית קווי ההולכה, ובמקביל למנוע הפקעת חלק נוסף מחופי ישראל.

יצויין שתכולת המתקן אינה מאפשרת את הצבתו בסמוך לאזורים מיושבים בשל סכנה בטיחותית, אולם על פי גורמים המקורבים לשוק האנרגיה הצבת המתקן באזור אשדוד לא אמורה להציב הגבלות ביטחוניות חריגות.

התקנת המתקן באזור אשקלון זוכה לעדיפות נמוכה בשלב זה. אפשרות נוספת, שטרם נידונה בוועדה, היא להשתמש בכיס הגיאולוגי הטבעי של קידוח ים תטיס כמקום אכסון.

הקמת המתקן באה בעקבות החלטת הממשלה מיום 13 במרץ 2008 ובהמשך ולהמלצות הצוות הבינמשרדי שהוקם, על פיהן מתקן גיזוז של גז טבעי נוזלי הוא מקור אספקה חיוני עבור המשק הישראלי.

המכרז להקמת המתקן, שיופעל בשיטת (BOT (BUILD, OPERATE, TRANSFER, יוענק לזכיין בודד לתקופה של 25 שנה בסיומן יעברו מערכת ההולכה והמתקן לרשות המדינה. שלב המיון המוקדם כבר פורסם על ידי האוצר לפני כחודש וחצי, ועד היום נרכשו טפסי ההתמודדות על ידי מספר חברות, לרבות ישרמקו, דלק אנרגיה וקצצ"א. עלות הקמת המתקן נאמדת ב350 מיליון שקל, והמכרז אמור להתפרסם ברבעון הראשון בשנה הבאה.

ממשרד התשתיות נמסר בתגובה ש"מיקום מתקן הגז הנוזלי מצוי בבחינה של משרד התשתיות וגורמי התכנון. טרם התקבלה החלטה בעניין המיקום המועדף".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות