אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר ממהר - והחוסכים ייפגעו

האוצר ממהר - והחוסכים ייפגעו

כפיית מסלול פנסיוני "חסר סיכון" עלול להשאיר את החוסך "חסר תשואה"

18.08.2009, 11:43 | יהונתן קופרמן

במשרד האוצר נמהרים למדי עם יישום המודל הצ'יליאני בארץ. טיוטת שינוי החוק הכופה על החוסך מסלול "חסר סיכון" עלול להשאיר אותו "חסר תשואה" וזאת מבלי שבכלל רצה זאת.

"המודל הצ'יליאני" של משרד האוצר נובע מאבחון כשלי שוק הנוגעים להתאמת רמות סיכון ההשקעה למאפייני החוסכים, ובעיקר למאפייני גילם של החוסכים. הבעיה עלתה בשנה שעברה כאשר חוסכים גילו שהחיסכון שלהם הרבה יותר מסוכן ממה שחשבו אחרי הקריסות בבורסה.

השינוי הוא חיובי ונדרש במיוחד על רקע ריבוי הקופות והמסלולים שמותירים את הצרכן עם הרבה סימני שאלה. כך לדוגמה "מסלול כללי" - מסלול בו חוסך בקופה "כללית" של בית השקעות אחד, עשוי למצוא עצמו מושקע ב-50% במניות ואילו חוסך בקופה "כללית" של בית השקעות אחר יכול למצוא עצמו מושקע רק ב-5% מניות.

ברור לכל כי רמות הסיכון של שתי הקופות הללו שונות לחלוטין, למרות ששתיהן מוגדרות כיום "כלליות". בשני המקרים אין כיום התאמה למאפייני הגיל והסיכון של החוסך והסיבה לכך היא שמוצרי החיסכון ארוך הטווח הקיימים נבדלים זה מזה על פי מרכיבי ההשקעה, כגון: מניות, אג"ח, שקלי, מט"ח וכו', וכן משווקים באופן זהה. המעבר לשיווק ובחירת קופות הנבדלות בניהן על פי רמות הסיכון הינו שינוי מהפכני בכל הקשור לתפישת החיסכון ארוך הטווח.

חלקה השני של הטיוטה מעיב על הגישה החדשנית שמציע הממונה בחלקה הראשון. התהליך אגרסיבי מדי, וזאת ללא סיבה אמיתית. העברה בכפיה של חוסך היא אנטי דמוקרטית ואנטי שירותית שתגרום לעוגמת נפש רבה. הייתי מציע לממונה לאפשר את תהליך התאמת מסלול ההשקעה למשך 5 שנים. הרחבת טווח הזמן אינה סמנטית אלא מהותית לצורך הטמעת שינוי תפישתי ולהיערכות ראויה של השוק לשינוי כי אחרת הקופות יכנסו לכאוס תפעולי.

אני מציע יצירת תכניות הנבדלות בניהן על פי 5 רמות סיכון כפי שמעוניין הממונה, תאפשר התאמה של רמת הסיכון הנדרשת לכל עמית ואף תוכל לאפשר השוואה הוגנת בין קופות שונות, באופן שהנו בלתי אפשרי כיום. ההשוואה העתידית של מוצרי החיסכון תורכב משני מרכיבים: תשואה וסיכון או ליתר דיוק תשואה לסיכון.

יהונתן קופרמן, חבר הנהלת פורום מנהלי הסדרים פנסיוניים ומנכ"ל קבוצת תמורה לניהול הסדרים פנסיוניים ופיננסים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות