אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גרינספן: "הכלכלה האמריקאית תרשום שני רבעונים רצופים של צמיחה" צילום: בלומברג

גרינספן: "הכלכלה האמריקאית תרשום שני רבעונים רצופים של צמיחה"

נגיד הבנק הפדרלי לשעבר התראיין אמש לסוכנות הידיעות רויטרס ואמר כי קצב הצמיחה עלול להאט לתוך 2010

18.08.2009, 13:44 | שהם לוי

הכלכלה האמריקאית עומדת לרשום שני רבעונים רצופים של צמיחה, אבל זו עלולה להיות מגמגמת בשנה הבאה, כך אמש אמש נגיד הבנק המרכזי האמריקאי לשעבר, אלן גרינספן.

"אני סבור שהמצב יהיה טוב בששת החודשים הבאים", אמר גרינספן במסגרת ראיון שהעניק לסוכנות הידיעות רויטרס. והוסיף "אנחנו רואים התאוששות בהתחלות הבנייה ובמכירות הרכבים".

מכירות הרכבים והתחלות הבנייה הם הכוח המניע את הכלכלה, ואלה קיבלו חיזוק מהממשל האמריקאי דרך כספי הסיוע הרבים שנשפכו, שעודדו את הצרכנים לחזור ולרכוש רכבים, אבל החשש הוא שהתאוששות מעין זו לא תהיה ברת קיימא.

גרינספן שעזב את כסא יו"ר הבנק המרכזי האמריקאי לאחר 18 שנה בתפקיד אמר כי השווקים האמריקאים עבור רכבים רוויים: "מספר הרכבים גדול ב-20% ממספר הנהגים", הדגיש.

החשש הגדול הוא שבסיום תוכניות הסיוע של הממשל יחלו מכירות הרכבים לרשום האטה, זאת בין השאר עקב אובדן תחושת העושר של הצרכן האמריקאי.

בהקשר למכירות הבתים החדשים, נראה כי הירידה החדה בהיקף הבנייה סייע לקבלנים לנקות את המלאים, אבל גרינספן הדגיש שאין זה סביב כלל ששיעור הבעלות על הבתים בארה"ב יחזור לשיא, דבר שישאיר את שוק הדיור האמריקאי בקיפאון יחסי.

חרף העובדה שתחת כהונתו של גרינספן רשמה הכלכלה הגדולה בעולם את התקופה הממושכת ביותר אי פעם של צמיחה רצופה מ-1991 ועד ל-2001, הוטחה בפניו ביקורת רועמת לגבי מידת אחריותו למשבר הפיננסי הנוכחי. הטענה הרווחת הייתה כי שיעורי הריבית הנמוכים שהנהיג גרינספן הביאו להתנפחות בועת שוק הדיור בארה"ב - ולהתפרצות אחד המשברים החמורים בתודלות הכלכלה העולמית. גרינספן מצידו אמר להגנתו כי הכוחות הגלובליים הכריעו את הבנק המרכזי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות