אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוועדה לעיצום כספי של רשות המסים הטילה קנסות בסך כמיליון שקל

הוועדה לעיצום כספי של רשות המסים הטילה קנסות בסך כמיליון שקל

רשות המסים פירסמה את החלטות הוועדה במחצית השנייה של 2008, כאשר לראשונה חלק מההחלטות כוללות את שמות מפרי חובת הדיווח

19.08.2009, 13:59 | הדר קנה

רשות המסים פירסמה את החלטות הוועדה להטלת עיצום (קנס) כספי, במהלך המחצית השנייה של שנת 2008, כאשר לראשונה, חלק מההחלטות כוללות את שמות מפרי הדיווח.

כך ניתן למצוא בהחלטות הוועדה, כי הוטל עיצום כספי בסך 20 אלף שקל על יורי אייאסוף שבנובמבר 2008 עבר במסלול הירוק כשברשותו 40,000 דולר עליהם לא דיווח. במקרה אחר, הוטל קנס כספי בסך 4,000 שקל על הרצל גולאברי בגין עברות דומות.

פרסום השמות הוא בעקבות החלטת בית משפט העליון, שהתירה את פרסום שמות הנישומים איתם עורכת רשות המסים הסדרי כופר, החל ממועד מתן פסק הדין בתאריך 23.09.08.

הפרסום הנוכחי כולל 13 החלטות שהתקבלו במחצית השנייה של שנת 2008, וסך העיצום הכספי בגינן עומד על 1,008,000 שקל. מעיון בקובץ ההחלטות עולה, כי סכום העיצום הגבוה ביותר שהוטל, עומד על 750,000 שקל וכי מרבית ממפרי הדיווח עברו במסלול הירוק בנתב"ג.

בין ההחלטות ניתן למצוא משגיח כשרות, ששימש בלדר עבור חתנו, ונכנס ארצה כשבחגורת כסף על גופו ובגרביו מוסלקים 250,000 אירו במזומן, בישוף שהפר את חובת הדיווח, וטען כי הכספים הם תרומה לשיפוץ מנזר ביפו, ועו"ד שקיבל באמצעות חברת בלדרות צ'ק בנקאי בסכום החייב בדיווח עבור לקוחו. על פי רשות המסים, אחד מדפוסי הפעולה המוכרים ביותר בתחום הלבנת הון הוא העברת כספים דרך מעבר גבול. לפיכך, בישראל, בדומה למדינות נוספות, קיימת חובת דיווח על הכנסת כספים והוצאתם.

על אכיפת חובת דיווח זו אמון מינהל המכס ברשות המסים. חובת הדיווח חלה על כל אדם הנכנס לישראל או יוצא ממנה, כשעימו סכומי כסף (מזומנים, בין במטבע ישראלי ובין במטבע זר, המחאות בנקאיות והמחאות נוסעים) העולים על 90,000 שקל, וכן על המכניס או המוציא כספים העולים על 90,000 שקל בדואר או בדרך אחרת.

נגד מפרי חובת הדיווח ישנה אכיפה פלילית או מינהלית, כאשר המכס הוא המוסמך להחליט אילו מקרים מתאימים לאכיפה מנהלית ולהביאם בפני הוועדה להטלת עיצום כספי. כיום, מפעילה רשות המסים שתי ועדות להטלת עיצומים כספיים.

הוועדה להטלת עיצום כספי בוחנת האם הופרה חובת דיווח, ומחליטה אם המקרה הנדון מצדיק את הפעלת המנגנון להטלת עיצום כספי. בבואה לדון במקרה המובא בפניה, נותנת הוועדה את דעתה, בין היתר, לשיקולים הבאים: האם מדובר בהפרת דיווח ראשונה או חוזרת, היקפה הכספי של ההפרה, מודעות המפר לחובת הדיווח, מידת שיתוף הפעולה של המפר עם הרשויות לבירור מקור הכספים, הסברי מפר הדיווח למקור הכספים, האם ההפרה בוצעה בתום לב.

ההליך המנהלי מיועד להשית סנקציה מנהלית, מהירה ואפקטיבית, וללא הרשעה בפלילים במקרים בהם הוכחה הפרה ברמה העובדתית והוחלט להסתפק בהליך מינהלי. עם תשלום סכום העיצום שהוטל, מוחזרים למפר הכספים שנתפסו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות