אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סלקום תתקין טורבינות רוח על אנטנות סלולריות צילום: עומר הכהן

סלקום תתקין טורבינות רוח על אנטנות סלולריות

ל"כלכליסט" נודע שהחברה תתחיל בפיילוט בו יוצבו להבים בקוטר של 3 מטרים על האנטנות

20.08.2009, 08:39 | ליאור גוטמן

חברת התקשורת סלקום נכנסת לתחום האנרגיות המתחדשות ותתקין מערכות לייצור חשמל בחלק מהאנטנות הסלולריות שמופעלות על ידה, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בפיילוט שבמסגרתו יותקנו טורבינות רוח בקצוות אנטנות ממסר.

הטורבינות מצוידות בשלושה להבים בקוטר של שלושה מטרים. הספק כל מערכת נאמד ב-4,000 קילו-ואט לשעה בהנחה שמהירות הרוח היא כ-5 מטרים לשנייה.

עלות התקנת הטורבינה נאמדת ב-30 אלף שקל ליחידה, ומקורות שקשורים לחברת התקשורת מעריכים שאם הפיילוט יצליח תישקל התקנת מערכות נוספות ברחבי הארץ.

ההשקעה של סלקום בפרויקט כולו עשויה להגיע ל-15 מיליון שקל. עוד נודע שחברות סלולר נוספות שוקלות לאמץ את הטכנולוגיה. חלק מהאנטנות ממוקמות על גבי בנייני מגורים, אך ככל הידוע תושבי הבניינים לא ייהנו מההכנסות שיתקבלו מן המיזם.

תחום האנרגיות המתחדשות זכה לאחרונה לתנופה, עם החלטת הממשלה לתמרץ גופים לייצר חשמל ממקורות מתחדשים (רוח, שמש). חברת החשמל מחויבת לרכוש את החשמל שמופק בעלות של 1.65 שקלים לקילו-ואט, עלות שגובהה כמעט פי ארבעה מהתעריף שנגבה מדי חודשיים מלקוחות פרטיים. החשמל שמופק מוזרם למערכת הארצית ואף משמש בחלקו להפעלת האנטנה.

המערכות נבנו בישראל על ידי חברת טכנו-ספין שממוקמת באזור נתניה. התקנת מערכת טורבינת רוח לייצור חשמל אינה דורשת הכנה מוקדמת, ופרט לאישור מהמועצה לתכנון ובנייה ניתן להרכיב מערכות מסוג זה בכל מקום. אחת הבעיות שעומדות בפני גופים פרטיים ששואפים להיכנס לתחום היא היעדר מיפוי ונתוני רוח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות