אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנדורן תבקש מענתבי: הגדל בחזרה את הזכויות של עמיתי קרן הפנסיה הע"ל

אנדורן תבקש מענתבי: הגדל בחזרה את הזכויות של עמיתי קרן הפנסיה הע"ל

המנהלת המורשה של הקרן מטעם האוצר מתכוונת לבקש מאגף שוק ההון להעלות את הזכויות של העמיתים בשיעור של 4%-6%, לאחר שאלו הופחתו ב-11% לפני כחודשיים בשל גירעונות אקטואריים

24.08.2009, 09:59 | מיקי פלד

משרד האוצר צפוי להחזיר לעמיתי קרן הפנסיה הע"ל חלק מזכויותיהם הפנסיוניות. ל"כלכליסט" נודע כי המנהלת המורשה של הקרן מטעם האוצר ומנהלת קרנות הפנסיה שבהסדר, יעל אנדורן, מתכוונת להגיש בימים הקרובים לאגף שוק ההון באוצר בקשה להעלות את הזכויות של העמיתים (הכספים שהם מקבלים או יקבלו בפרישה לפנסיה) בשיעור של 4%-6%.

ידין ענתבי, צילום: אוראל כהן ידין ענתבי | צילום: אוראל כהן ידין ענתבי, צילום: אוראל כהן

בקשה זו באה חודשיים לאחר שהקרן הודיעה על הפחתת זכויות בשיעור של 11% לעמיתים, בעקבות גירעונות אקטואריים, כלומר שסך כל החובות הנוכחיים והעתידיים של הקרן לעמיתים גדול מסך כל הנכסים הנוכחיים והעתידיים שלה. מכיוון שעל-פי תקנון הקרן הגדלת זכויות יכולה להתבצע רק לאחר שנמצא עודף אקטוארי של 4% ומעלה, נראה כי הורדת הזכויות שנעשתה בשנה האחרונה היתה גבוהה מדי.

קרן הע"ל עברה לניהול מיוחד של המדינה לפני כשנה, לאחר דו"ח של הממונה המיוחד מטעם האוצר, עו"ד ארנון שגב, שקבע כי בקרן קיימים גירעונות של כ-150 מיליון שקל וחשדות לניהול לא תקין. דו"חות כספיים של הקרן יפורסמו בימים הקרובים ובהם יצוין מהו הגירעון האקטוארי הנוכחי של הקרן, לקראת המכרז למכירתה לאחת מחברות הביטוח או בית השקעות. לאחר מכן, תיקבע אנדורן את השיעור של ההחזר לעמיתים שהיא תבקש. עד מינויה של אנדורן, הקרן היתה בשליטת הסתדרות העובדים הלאומית. בקרן ישנם כ-37 אלף חברים והיא מנהלת נכסים של כ-5 מיליארד שקל.

הבקשה של אנדורן הגיעה לאחר פעילות של יו"ר ארגון קופת החולים לאומית, ששי שדה, שנפגש עם הנהלת הקרן מספר פעמים בתקופה האחרונה. שדה גם שלח מכתב לשר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, לפני כיומיים, בו דרש כי הע"ל תקבל סבסוד של 5 מיליארד שקל לקרן, על-מנת להגדיל את זכויות העמיתים. סבסוד כזה ניתן לשמונה קרנות הפנסיה הוותיקות של ההסתדרות שהולאמו ב-2003. שדה אמר, כי "המטרה שלנו היא לדאוג לעובדים. כמו שדאגו לאלו עם הפנקס האדום יש לדאוג לאלו עם הפנקס הכחול".

ממנהלת קרנות הפנסיה שבהסדר, עמיתים, נמסר כי הם אינם מגיבים בנושא.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות