אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע מגבירה את השקיפות של מנהלי התיקים צילום: רמי חכם

רשות ני"ע מגבירה את השקיפות של מנהלי התיקים

רשות ניירות ערך תחייב פרסום דוחות אחידים הניתנים להשוואה, בהם יפורטו העמלות והתשואות בתיק ההשקעות

24.08.2009, 11:59 | הדר רז
רשות ניירות ערך אישרה לאחרונה הצעת תקנות להסדרת הגילוי הנאות של בעלי רישיון ניהול תיקים ללקוחות. התקנות ירחיבו את היקף המידע שיחויבו חברות ניהול התיקים למסור ללקוחותיהן. כמו כן, יחויבו החברות לפרסם דיווח שנתי על חברת ניהול התיקים שיוגש כדיווח ללקוחות, מנהלי התיקים ולרשות, ויהיה נגיש לכלל הציבור. הצעת התקנות אושרה לאחרונה על ידי מליאת הרשות ופורסמה באתר הרשות לצורך קבלת תגובות מהציבור עד ה-24 בספטמבר 2009.

כיום, הדיווחים ללקוח כוללים דיווח של מנהל התיקים אחת לשלושה חודשים, בו מפורט בין היתר הרכב תיק ההשקעות של הלקוח, חשבונו הכספי וחיובו בשל שכר והוצאות. בנוסף, מחויב מנהל התיקים להעביר בכל עת ללקוח שידרוש זאת, פרטים נוספים בנוגע לתיק ההשקעות, לחשבונו הכספי או בנוגע לעסקה מסוימת.

הרשות סבורה כי על אף שהחוק מחייב את מנהלי התיקים לשלוח דיווח רבעוני ללקוח ובו פרטים מסוימים, קיים ברשותם מידע רב שאינו מדווח כיום. בנוסף, לא קיים בידי ציבור הלקוחות הפוטנציאליים מידע אחיד וכלים שיסייעו בידו לקבל החלטה עם איזו חברה בעלת רישיון להתקשר, שכן כל חברה קובעת בעצמה את התוכן אותו היא מציגה ללקוח הפוטנציאלי ואת אופן הצגת הדברים.

כאמור, על פי הצעת התקנות מנהל התיקים יחויב לשלוח ללקוחו דוח רבעוני, בעל צורה אחידה. עיקרי הפרטים שיוצגו בדו"ח הם נתונים כלליים אודות מנהל התיקים, התשואה בתיק, הרווח וההפסד, תשלומים ששולמו לחברה בגין התיק המנוהל, מדיניות ההשקעה והרכב תיק ההשקעות.

מנהל התיקים יחויב לשלוח ללקוח גם פרופיל חברה - דוח שנתי בעל צורה אחידה. עיקרי הפרטים שיוצגו בדוח, הם נתוני רקע אודות החברה, פרטים אודות בעלי שליטה, נושאי משרה ובעלי תפקידים בחברה, היקף פעילות החברה (השתייכות לקטגוריות לפי שווי נכסים מנוהל, מספר לקוחות ומאפייניהם, מידע אודות שיעור הצטרפות/נטישה של לקוחות), שיטת ניהול התיקים, תשלומי הלקוחות והכנסות החברה מניהול תיקים, תביעות והרשעות של החברה ובעלי רשיון בחברה ועוד. הדו"ח השנתי יפורסם גם לכלל הציבור.

בנוסף, על פי התקנות, יורחבו חובות הדיווח הלא פומבי של בעלי הרישיון לרשות ניירות ערך. בין היתר יהיה עליהם לדווח באופן מיידי על אירועים כמו מעילה או הונאה של עובד, פתיחה בחקירה או הגשת כתב אישום של נושא תפקיד או בעל השליטה בחברה ועוד. בנוסף, יחויבו בעלי הרשיון בדיווח רבעוני שיכלול את מספר הלקוחות, פרטי הביטוח, שווי נכסים מנוהלים, הכנסות מקבלת החזרי עמלות כשיעור מהכנסות החברה מניהול תיקים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה