אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלך על האינפלציה

הלך על האינפלציה

העלאת הריבית מעידה על כך שהדאגה העיקרית של סטנלי פישר היא התעוררות האינפלציה

24.08.2009, 18:52 | אמנון אטד

בשאלה הלא קלה, האם להילחם בניצני האינפלציה או לתמוך בסימני ההתאוששות במשק, בחר היום (ב') נגיד בנק ישראל באפשרות הראשונה. העלאת הריבית שעליה הודיע הערב פישר, הראשונה לאחר 12 חודשים של הורדות ריבית או דריכה במקום, היא בבחינת אות ברור לשווקים: מה שמדאיג כעת את בנק ישראל יותר מכל היא התעוררות האינפלציה. התמיכה בהתאוששות השברירית שמתחילה להסתמן במשק תיאלץ מן הסתם להמתין לחודשים הבאים.

בין הדאגה לאינפלציה לבין הרצון לתמוך בהתאוששות המשק, לא יוכל פישר להתעלם מבעיה נוספת. העלאת הריבית תומכת בשקל ויוצרת לחץ נוסף על שערו של הדולר - התפתחות שבנק ישראל לא היה ממש רוצה לראות. ולא מדובר בתגובה של יום או יומיים, כי כפי שציין היום בנק ישראל בהודעתו, ריביות הבנקים המרכזיים במשקים המובילים צפויות להישאר ללא שינוי עד סוף השנה, ואפילו עד אמצע השנה הבאה.

עכשיו השאלה הגדולה היא מה יעשה פישר בחודשים הבאים. מרבית הפרשנים העריכו במהלך השבועות האחרונים כי עד סוף השנה יעלה בנק ישראל את הריבית ב- 0.5%, לרמה של 1%. ההחלטה שקיבל פישר היום היא להתחיל את המהלך מוקדם ככל האפשר ובמנות קטנות, במקום לדחות אותו ולהשתמש במינונים גבוהים יותר.

בחודשים הקרובים יוכל לכן נגיד בנק ישראל לחזור אל המדיניות החביבה עליו מכל, זו ששם המשחק בה הוא עמימות. במהלך שלושת החודשים הבאים יבצע ככל הנראה פישר העלאת ריבית אחת נוספת של 0.25%, והשאלה שנותרה בשלב זה ללא מענה היא באיזה חודש בדיוק זה יקרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות