אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשיפה לשוק הנדל"ן בהשקעה נמוכה צילום: בועז אופנהיים

חשיפה לשוק הנדל"ן בהשקעה נמוכה

תעודות סל חדשות, המאפשרות חשיפה בלונג ובשורט למחירי הנדל"ן, מספקות הזדמנות לעקוב באופן יומיומי אחר ההערכות העתידיות של המשקיעים בנוגע לשוק

25.08.2009, 09:54 | אביבית מנה קליל
בשנים האחרונות הורגלו המשקיעים שכמעט כל נכס הוא בר השקעה, ושוק תעודות הסל היה אחד הגורמים המרכזיים לתהליך הזה. לצד זאת היה דווקא מפתיע לגלות את שתי התעודות החדשות של חברת Macroshares שמאפשרות חשיפת לונג ושורט על מחירי הנדל"ן בארצות הברית.

בסוף יוני השנה הנפיקה החברה שתי תעודות שסימולן DMM ו־UMM, והן מאפשרות למשקיע להשיג תשואה על בסיס הערכתו לגבי עתיד מחירי הנדל"ן בארה"ב.

התעודה שסימולה DMM הונפקה בהיקף של 784.5 מיליון דולר והיא מאפשרת חשיפה לירידה במחירי הנדל"ן. התעודה שסימולה UMM הונפקה בהיקף של 345 מיליון דולר והיא מאפשרת חשיפה לעלייה במחירי הנדל"ן.

על פי נתוני החברה, הנכסים של התעודה מגובים ומושקעים באיגרות חוב סולידיות של ממשלת ארה"ב. שתי התעודות גובות דמי ניהול של 1.25% בשנה ותאריך הפקיעה שלהן הוא 25 בנובמבר 2014.

מדד הייחוס של התעודות הללו הוא מדד קייס שילר לבחינת שיעור השינוי במחירי הבתים בעשר הערים המרכזיות בארה"ב (S&P/Case-Shiller composite 10-City home price index). החשיפה הגיאוגרפית של התעודות נקבעת על פי המדד ומתוארת בגרף המצורף.

חשיפה לשוק הנדל"ן בהשקעה נמוכה

יש לציין כי תעודות הסל הללו חושפות את המשקיע לשינוי המצטבר (ולא היומי) בערך המדד של מחירי הנדל"ן ביחס של פי שלושה, כך שככל שמחירי הנדל"ן מתרחקים מהנקודה הנוכחית שלהם, הרי שיחס המינוף לחישוב הערך האמיתי של התעודה ישתנה.

מחיר התעודה משקף הן את הנתונים בפועל של התנהגות המדד, והן את ציפיות המשקיעים בנוגע לכיוון הצפוי של מחירי הנדל"ן. למעשה, ציפיות המשקיעים יכולות להסביר מצב שבו התעודות נסחרת בפרמיה או בניכיון.

כמו כן, למוצר הזה יש יתרונות השקעה מעניינים עבור משקיעים מסוגים שונים. המוצר מעניק חשיפה למחירי הנדל"ן ללא צורך בהשקעת סכומים גבוהים בקניית נדל"ן בפועל. המכשיר גם מאפשר לבעלי נדל"ן ברחבי ארה"ב לגדר את ערך הנדל"ן שלהם, וכביכול לבטח את ההשקעה שלהם מפני ירידה במחיר הנכס.

נוסף על כך, בניגוד לחשיפה של אפיקי השקעה אחרים בנדל"ן (קרנות REIT וחברות קבלניות), החשיפה במוצר זה היא אך ורק לנדל"ן למגורים. נקודה נוספת היא ששיטת החשיפה לשינוי המצטבר של המדד ולא לשינוי היומי מאפשרת חשיפה ארוכת טווח בהתאם להשקפתו והערכותיו של המשקיע ובשונה מהסיכון הנלווה להשקעה בתעודות ממונפות לשינוי היומי של מדד הייחוס.

כלי המשקף את ציפיות המשקיעים

 

בתקופה האחרונה מתמודדת ארה"ב עם משבר הנדל"ן החמור ביותר זה 50 שנה. לראיה, מחירי הנדל"ן למגורים רשמו ירידה של קרוב ל־30% מאז נקודת השיא שנרשמה בתחילת 2006.

נכון להיום, הדעות בשוק חלוקות בנוגע לשאלה אם אנו כבר מתקרבים לתחתית של מחירי הנדל"ן, או שמא יש עוד כברת דרך לפנינו. מדד קייס שילר, המתפרסם מדי חודש, יורד כרגע בקצב של כ־18% לעומת השנה שעברה, אולם טבעי כי קצב זה ילך ויתמתן בחודשים הקרובים גם אם ימשיך לרשום מגמה שלילית.

אם תעודות הסל החדשות הללו אכן ישקפו את ציפיות המשקיעים, הן יוכלו לשמש לא רק ככלי מעקב אחר נתוני המדד עצמו, אלא גם אחר ציפיות המשקיעים לשינויים הצפויים במחירי הנדל"ן.

למעשה, ללא הציפיות הללו לא היה טעם ליצור תעודה סחירה ברמה יומית, מאחר שהמדד מתפרסם רק פעם בחודש, ולא היה בו עניין מיוחד.

צניחה איטית יותר במחירי הנדל"ן

בדומה לנכסי בסיס אחרים שמחירם משקף ציפיות, ההערכה היא שעד מהרה השוק יתמחר את הציפיות לכך שמחירי הנדל"ן ימשיכו לרדת בעתיד הקרוב. עם זאת, קצב הירידה ילך ויפחת, ודווקא חשיפה לשינוי מהיר יותר מאשר זה שלו מצפה הקונצנזוס יכול להוות זרז להשקעה במכשירים מסוג זה.

יתרון נוסף שאנו רואים בתעודות הללו הוא הערכתנו כי קיימת קורלציה נמוכה יותר בינן לבין שוק המניות, כפי שיש לאפיקי השקעה אחרים בתחום הנדל"ן (כדוגמת קרנות REIT וחברות קבלניות).

וכך, גם אם ישתנה הסנטימנט בשווקים לרעה, הדבר ישפיע פחות על הערכות השוק לשינוי במחירים העתידיים של הנדל"ן למגורים.

אמיר ארגמן הוא אנליסט ואביבית מנה קליל היא מנהלת משותפת בבית ההשקעות אופנהיימר ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות