אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח טכנולוגי: שבדיה מטביעה את הפיראטים צילום מסך: http://thepiratebay.org/

דו"ח טכנולוגי: שבדיה מטביעה את הפיראטים

ספק הרשת השבדי של פיראט ביי מרים עוגן, ויקיפדיה שמה קץ לאנרכיה ומפסיקה להיות "האנציקלופדיה שכל אחד יכול לערוך", שימוש בכמה טכנולוגיות במקביל מפחית מהיעילות, ובלגן צנזורה בפליקר

25.08.2009, 12:31 | יוסי גורביץ

עוברים לשחק בחתול ועכבר

זה מתחיל להיגמר: ספקית הרשת השבדית Black Internet חיסלה אתמול (ב') את חשבון הרשת של פיראט ביי, ואתר גניבת התוכן הגדול ירד מהרשת. זה קרה ארבעה חודשים לאחר ששלושת ההיפים והניאו נאצי שהפעילו אותו הורשעו ונידונו לשנת מאסר ולקנס.

התוצאה היתה ניתוק נרחב. בלאק אינטרנט לא היתה הספק היחיד של גנבי התוכן, אבל היא היתה הספקית העיקרית. דובר הפיראטים הפיץ כתובת IP חדשה, וזה החזיק כמה שעות – ואז גם היא כבר לא היתה זמינה. הפיראטים נשארו שחצנים: "יש תוכנית ב' ותוכנית ג' ותוכנית ד'", התרברב פטר סונדה, שלא מזמן דווקא הודיע שהוא פורש מתפקיד דובר פיראט ביי. אולי הגיע הזמן שאיזה בית משפט יתקע אותו, מעבר לשנת המאסר שכבר חטף, עם איזה כתב אישום על ביזיון בית המשפט.

לכלא סונדה והשאר אולי יילכו, אבל קנס הם כנראה לא ישלמו: המקבילה השבדית של ההוצאה לפועל מצאה שלארבעה אין נכסים שניתן לעקל בשבדיה. לניאו נאצי העשיר שמממן את האתר, קארל לונדסטרום, לא חסרים נכסים, אבל הם הלכו למקום שאליו הולכים כל האוצרות הנאציים – כספת בשוויץ. בתוך כל זה, העסקה שאמורה היתה לחלץ את הפיראטים מהבוץ – מכירת האתר לחברת המשחקים GGF – נראית סבירה פחות מיום ליום. החברה תחת חקירה, היו"ר שלה התפטר שלשום, ותחת הרושם של הימים האחרונים יצביעו מחרתיים בעלי המניות על אישור העסקה.

עוד שטות אנרכיסטית הולכת לעולמה

 

אחד האידיאלים הראשוניים של ויקיפדיה היה שהיא "אנציקלופדיה שכל אחד יכול לערוך". התפיסה היתה של "חוכמת ההמונים", שאם ניתן לכל אחד גישה נקבל מידע מדויק יותר. היתה רק בעיה אחת, בגודל של מטען חבלה: מאחר שוויקיפדיה הקפידה על אנונימיות, היא מצאה שהדחף האנושי להרוס גדול לא פחות כמו דחף היצירה – וקל הרבה יותר למימוש. פעם אחר פעם, נפלה ויקיפדיה קורבן למתיחות, שפגעו באמינותה.
ויקיפדיה. היררכיה בחוכמת ההמונים ויקיפדיה. היררכיה בחוכמת ההמונים ויקיפדיה. היררכיה בחוכמת ההמונים

עידן התמימות של ויקיפדיה הסתיים. קרן ויקימדיה, המוסד ללא כוונת רווח שמממן את ויקיפדיה, הודיע כי בשבועות הקרובים ישתנו הנהלים, ואי אפשר יהיה עוד לערוך ערכים הקשורים לאנשים חיים. כלומר, אפשר יהיה לערוך, אבל השינוי לא יוצג לציבור עד שעורך מוסמך לא יעבור על הערך ויאשר כי יש דברים בגו.

המשמעות היא, כפי שמציין הניו יורק טיימס, שייווצרו שני מעמדות של עורכי ויקיפדיה: עורכים מוכרים ובעלי ניסיון, וסתם אספסוף בלתי מוכר, שיתייחסו אליו בחשדנות המתבקשת. כך, למרבה הצער, צריך להיות. הטיימס רומז עוד כי כמה עורכי ויקיפדיה ניסו לפרוץ את האיסור על דיווח על מצבו של כתב הטיימס החטוף בידי הטאליבן, דיוויד רוד. ויקיפדיה אישרה את הידיעה על המעבר לשיטה החדשה, וציינה כי הסינון הזה כבר מופעל באתר ויקיפדיה בגרמנית.

תפסת מרובה, לא תפסת

 

עד כמה מתכנתת אותנו הרשת? או, בניסוח אחר, "האם גוגל מטפישה אותנו?" זו שאלה שהטור הזה עסק בה פעם אחר פעם. יותר ויותר מצטברות ראיות לכך שאנחנו מתכנתים את עצמנו מחדש.

עכשיו מגיעה עוד אחת. אנשים שמשתמשים בכמה טכנולוגיות במקביל – למשל, כותבים תוך כדי שמיעת מוזיקה, כפי שאני עושה עכשיו, או גולשים באתרים תוך כדי צ'יטוט – מצליחים פחות מאחרים במבחני זיכרון וריכוז. כך הראה מחקר חדש, שהעמיד שתי קבוצות – "מולטיטסקרים" וכאלה שלא – בשורה של מבחנים פסיכולוגיים שגרתיים.

המסקנה היא שאנשים שעושים כמה דברים בו זמנית, גרועים בכל הדברים האלה גם יחד. הם זוכרים פחות, מרוכזים פחות, ומתקשים יותר לסנן את האות מהרעש. מחקרים קודמים כבר העלו שילדים המשתמשים בסלולרי בעקביות עונים מהר יותר על שאלות במבחן – ונכשלים יותר.

בלגאן הצנזורה של פליקר

משהו רע עובר על הנהלת פליקר, שירות אחסון התמונות הפופולרי של יאהו. דיווחנו בסוף השבוע על כך שהנהלת האתר מחקה קריקטורה עוינת לנשיא אובמה, ושהיא הואשמה בצנזורה. ההנהלה טענה אז שהיא נאלצה לעשות זאת משום שהועלתה טענה של חשש לפגיעה בזכויות יוצרים.

הם היו צריכים להפסיק לחפור. לסגת מהדיון או להפוך את ההחלטה. במקום זה, הם נכנסו לתחרות השתנה עם המשתמשים שלהם: כשקבוצה של משתמשי פליקר טענו שהקריקטורה היא דיבור פוליטי מוגן, ומחו על ההחלטה, ההנהלה פשוט סגרה את הדיון – כך ממש: סגרה את עץ הדיונים לפוסטים נוספים. ועל זה אי אפשר לומר שמדובר בהחלטה שנובעת משיקולי זכויות יוצרים.

זו לא שיטה טובה לנהל דיון, בלשון המעטה, וגם לא השיטה הנכונה להשיג את תמיכת הגולשים. הפוסט בנושא שכתב מייקל ארינגטון מבלוג הטכנולוגיה טקראנץ' כבר הגיע לוושינגטון פוסט, ונראה שפליקר מארגנת לעצמה פשלת יחסי ציבור גדולה.

קצרצרים

ידעתי שלא נפסיק לשמוע מרוזמרי פורט, הבלוגרית שזהותה נחשפה לאחר שהתבריינה ברשת כנגד הדוגמנית ליסקולה כהן, ופרטיה נחשפו בהוראת בית משפט, עכשיו היא רוצה לתבוע את גוגל על כך שחשפה את זהותה. מבזק: גוגל צייתה לצו בית משפט. כנראה שפורט לא תהיה מועמדת בקרוב לפרס נובל.

לא כל כך קל להתגרש בצרפת, מדינה חילונית באופן רשמי אבל קתולית עד למאוד, ואם אין הסכמה בין שני הצדדים, בן/בת זוג שרוצה להשתחרר ממערכת יחסים כזו צריך להוכיח שהצד השני היה נוכל, בוגד או מתעלל. עכשיו זה הפך לקל יותר: בית המשפט העליון בצרפת אישר קבלת הודעות SMS כראיה גם לצורכי הליכי גירושין, ומעתה פשוט צריך לגרור את המסרון נוטף ההרמונים אל המגיסטרט הקרוב. קידמה, בערך.

מזל טוב, לינוקס, ליום הולדתך: היום לפני 18 שנים, הציג לינוס טוורוולדז – אולי הפיני המפורסם ביותר כיום, על כל פנים לפני שליברמן יגלה איזה עורך עיתון שאמר דברים לא יפים על צה"ל – גרסה משלו למערכת יוניקס הוותיקה, וביקש ממשתמשי הפורומים סיוע בפיתוח הגרעין. השאר הוא היסטוריה. מחתרתית ברובה, אמנם, אבל היסטוריה.

מתקבל הרושם שבאפל כבר מתבלבלים מרוב כל השקרים שהם מפיצים, ושוכחים איזה שקר מכרו למי. מצד אחד, החברה טוענת בפרסומיה שהאייפון מיועד, בין השאר, לחברות ולאנשי עסקים; לאפסטור יש עשרות עמודים של אפליקציות מסחריות לאייפון. מצד שני, עסקים בבריטניה שרצו החזר מע"מ על רכישת אפליקציות ג'יזספון – כהוצאה עסקית מוכרת, שמצריכה הנפקת קבלה – הופתעו לשמוע שאפל מסרבת להנפיק קבלה כזו. הסיבה: אסור להשתמש באפליקציות אייפון למטרות מסחריות. זה בחוזה, ואפל טוענת שכל ניסיון לרשום את הרכישה כהוצאה עסקית עובר על חוזה השימוש. קפקא לא היה כותב את זה יותר טוב.

שמועות מתרוצצות לאחרונה על כך שהדגם החדש של Zune - נגן המוזיקה של מיקרוסופט שאמור להתחרות באייפוד - מעבר לכך שהוא לא צולע כפי שהיו הדגמים הקודמים, יאפשר למשתמש להפעיל אפליקציות. מיקרוסופט אישרה את הידיעה בזהירות, אבל נמנעה מלספק פרטים מועילים נוספים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
למה היפים?
1. אני מבין את הלעג לניאו נאצי אבל למה לשותפים מוצמד הכינוי "היפי" כדימוי נלעג? האם פיספסתי משהוא בהסטוריה? ההיפים לא זכורים לי כשלילייים עד כדי כך. ושימשיכו להילחם בפירט ביי. כמה שזה מצחיק. זה כמו שמחר, בגלל בעיות זיהום האוויר, יאסרו על השימוש במכוניות וקטרים המונעים קיטור. פיירט ביי אולי פופולרי אבל הטכנולוגיה של שיתוף / שימוש לא "חוקי" כבר עברה למקומות אחרים מזמן. 2. תוכן חינמי? גנוב? פיראטי? די, תהיה רציני. ההוצאה המשפחתית על תקשורת בידורית ואינפורמטיבית כבר עברה מזמן את גבולות הסביר (טלפון, אגרת רשות השידור, אינטרנט, כבלים/ לווין, VOD , שרותי דואר, סלולר, עיתונות, ספרים, קולנוע, קונצרטים, הופעות, תאטרון, DVD , CD , משחקי קונסולה, תוכנות מחשב ועוד....) דייי !, שימצאו כולם דרך לחלק ביניהם את העוגה ויפסיקו לקטר. שום דבר לא חינם, אנחנו (הצרכנים) רק מוציאים יותר כסף כל שנה.
גל , תל אביב  |  25.08.09
8.
מה שצריך לעשות בויקיפדיה זה לתת CERTIFICATIONS. במקום להסתיר את המידע שעליו אח"כ יעב
יעבור המומחה, צריך לתת ערך "רגיל" שעליו עבר מישהו מוסמך, כפי שהם מציעים, אבל בנוסף, יהיה גם לינק ל"ערך נחות ולא בדוק". אולי גם לצבוע את הרקע בצבע שונה כדי להזהיר. ובערך הנחות הזה יהיה כל המידע כפי שקרה עד עכשיו (עם עריכת גולשים ועם דיונים והיסטוריה ואפילו מודרייטרים). אחרת, הדרך מכאן ועד לצנזורה קטנה מאוד. ואם ה"גורם המוסמך" ידע שכל מה שהוא ערך ומחק- יופיע לציבור, אז הוא יזהר שבעתיים ולא ימחק דברים שנוחים לו. מניעה היא התרופה הטובה ביותר.
מישמישון , האינטרנט  |  25.08.09
7.
תגובה ל - 3
זו בסך הכל התפתלות משפטית של חברה שלא מתחשק לה להתעסק בהחזרי מס וחוקי מיסוי של כל המדינות שיש בהן אפסטור. מטומטם ? אני חושב שזה חכם מאוד מצידם, זה היה מטומטם אם הם לא היו סוגרים את הפינה המשפטית הזו וחושפים עצמם לתביעות. התפתלויות משפטיות כאלה תמצא בכל EULA. ולא, לא כל מי שחושב שאפל היא בסך הכל חברה שמנסה לעשות הרבה כסף במינימום מאמץ הוא אוהד פנאט שלה. בדיוק כפי שניתן לכתוב ביקורת על מעשי החברה הזו בלי להיגרר לשנאה עיוורת.
ניר  |  25.08.09
לכל התגובות