אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סעודיה מנסה להילחם ב"מלון הישראלי" צילום: בלומברג

סעודיה מנסה להילחם ב"מלון הישראלי"

האזרחים הסעודים התאהבו במלון שקיבל את הכינוי "מלון ישראלי" והדבר גורם לסערה ולוויכוחים עזים סביב מוצאו האמיתי של הפרי

30.08.2009, 23:55 | דורון פסקין
בערב הסעודית מתקיים באחרונה ויכוח לגבי מקור שמו של מלון המוצע למכירה וקיבל את הכינוי "המלון הישראלי". יצוין כי פרי זה פופולרי בקרב הצרכנים הסעודים חרף העובדה שבשוק מוצעים גם "מלון רוסי", "מלון אמריקאי", "מלון הולנד" ו"מלון צרפתי". הוויכוח נסב סביב השאלה האם המלון מקורו בייבוא ממדינה שלישית או שהוא תוצר של זרע שפותח בישראל.

גורמים במשרד החקלאות הסעודי טוענים בתוקף כי מדובר בזרעים שפותחו בישראל. אותם גורמים טוענים כי בשוק קיימים סוגים רבים של זרעי מלון ואבטיח, כולל מישראל, אם כי הרשויות עושות מאמץ מיוחד שלא לשווק את התוצרת הישראלית.

לעומת זאת, המהנדס רפעת סיראג' א-דין, העובד באחת מחברות החקלאות המובילות בממלכה טוען כי "המלון הישראלי" מיובא לסעודיה באמצעות מדינה שלישית. לדבריו, הייבוא מתבצע ממדינות באירופה ובעיקר הולנד וצרפת וכן מחברות הרשומות בארה"ב, כך שייתכן כי בעצם המלון הישראלי שולט בשוק הסעודי למלון מיובא. לדברי המהנדס, "המלון הישראלי" אינו נהנה מיתרונות גדולים על פני המלון המקומי.

ד"ר חאלד אלפהיד ממשרד החקלאות הסעודי שלל את האפשרות שהמלון מיובא מישראל. לטענתו, הרשויות שמות דגש מיוחד למניעת כל תוצרת חקלאית ישראלית לתחומיה של הממלכה. עם זאת, הוא הודה כי ייבוא דרך מדינה שלישית מקשה על הרשויות בסעודיה הדורשות תעודת מקור לכל מוצר.

בכל מקרה, בסעודיה מבהירים כי הפרי המועדף בשוקי הממלכה במהלך הקיץ הוא אבטיח. לפי מחקרים שבוצעו בסעודיה כ-75% מצריכת האבטיחים נעשית על ידי הסעודים והשאר על ידי התושבים הזרים השוהים בממלכה.

הכותב הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת)

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות