אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זרוע ליהמן ברדרס בלונדון תתבע 100 מיליארד דולר מהחברה האם בארה"ב צילום: בלומברג

זרוע ליהמן ברדרס בלונדון תתבע 100 מיליארד דולר מהחברה האם בארה"ב

כונסי הנכסים של הבנק שקרס לפני שנה נערכים לגל תביעות שיוגשו בחודש הבא. התביעה בבריטניה היא הגדולה ביותר

30.08.2009, 21:53 | סוכנויות הידיעות

ראשי הזרוע הלונדונית של בנק ליהמן ברדרס האמריקאי שקרס לפני שנה נערכים להגשת תביעה בהיקף של 100 מיליארד דולר נגד החברה־האם לשעבר בארצות הברית. התביעה, אשר פרטיה גובשו על ידי ענקית ראיית החשבון פרייס ווטרהאוס קופרס (PWC), כונסת הנכסים של ליהמן בבריטניה, תוגש בשבועות הקרובים. בכך נרשמת הסלמה במאבקים הבינלאומיים המתנהלים על ידי נושים כדי להשיב מיליארדי דולרים אשר עדיין לכודים בסבך של הקריסה התאגידית הגדולה בהיסטוריה.

ליהמן היה חייב סכום של 613 מיליארד דולר עם קריסתו בספטמבר שעבר. כונסי נכסים בניו יורק עסוקים מאז בנבירה בשלד של הבנק הקורס כדי להקים מערך של החזרי חובות וגביית כספים מבעלי החוב. בית המשפט לפשיטות רגל בארה"ב קבע את 22 בספטמבר כתאריך יעד להגשת כל התביעות מצד הנושים של הבנק. ג'ון סוקו, נשיא ליהמן ברדרס הולדינגס, שרידי החברה־האם האמריקאית ומנכ"ל בחברת כינוס הנכסים אלווארז אנד מרסל, נערך עתה לצונאמי של תביעות. התביעה של הזרוע הלונדונית של ליהמן, שהיתה הזרוע הגדולה ביותר של הבנק מחוץ לאמריקה, עתידה להיות הגדולה ביותר.

טוני לומאס, אחד השותפים ב־PWC המנהלים את התיק, אמר כי יגיש תביעות בשמן של יותר מ־100 חטיבות של ליהמן הנמצאות תחת המטרייה הלונדונית של החברה. כאמור, היקף התביעה הכוללת יגיע ל־100 מיליארד דולר לערך.

התביעה הלונדונית תוסיף למתיחות הקיימת ממילא בין כונסי הנכסים בארה"ב ובבריטניה. בראשית החודש, אלווארז אנד מרסל תיווכו הליך של גיבוש חוזה עם 13 כונסי נכסים אחרים של ליהמן ברחבי העולם. לפי החוזה נקבע פרוטוקול לשיתוף מידע לגבי תביעות ונכסים בשאיפה לזרז את ההליכים. PWC סירבו להשתתף ביוזמה הזאת. "אנחנו מדברים על מיליארדי דולרים", אמר סטיב פירסון, שותף ב־PWC. "לשבת בחדר ולומר, 'אנחנו הולכים להיות נחמדים אחד לשני' זה כמעט בטוח הדבר הלא נכון לעשות".

בזמן קריסתו היו לליהמן נכסים רשומים בהיקף של 639 מיליארד דולר, מנדל"ן ועד ציוד משרדי. הרכיב הסבוך ביותר בתהליך איתור הנכסים הוא העסקאות במניות או בכלים פיננסיים כמו נגזרים שהוקפאו כאשר החברה קרסה. לנושים ניתנה ארכה עד 2 בנובמבר להגיש תביעות מורכבות יותר הקשורות בנגזרים.

"אנחנו עכשיו חברה לניהול נכסים", אמר סוקו. "בהגיע 22 בספטמבר, מה שיעמוד על הפרק יהיה סינון התביעות הטובות מתוך הרעות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות