אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כרמל כימיקלים מוציאה עובדיה לחופשה כפויה צילום: ערן יופי כהן

כרמל כימיקלים מוציאה עובדיה לחופשה כפויה

ספין על חשבון העובדים? היתר הרעלים הזמני פג ו-150 עובדי המפעל של גילי דנקנר בעתלית ייצאו מחר לחופשה ללא תשלום תחת איום סגירה

31.08.2009, 10:33 | מיקי פלד ורויטל חובל

150 עובדי כרמל כימיקלים בעתלית ייצאו מחר (ג') לחופשה כפויה ללא תשלום בת שבועיים, בשל פקיעת תוקף היתר הרעלים הזמני מהמשרד להגנת הסביבה. עובד שיש לו ימי חופשה יקבל שכר לפי מספר ימי החופשה שלזכותו.

במפעל אומרים, כי אם בתום השבועיים לא יתקבל היתר חדש, עלול המפעל לסגור את שעריו. היתר זמני ניתן למפעל לפני כחודשיים, בעקבות פשרה בבית משפט השלום בחיפה, על-פיה המפעל התחייב לפנות את בריכת האידוי, השפכים והבוצה, לאתר לפינוי פסולת מוסדר.

עם זאת, למרות שהמפעל טרם עמד בהתחייבויותיו, במפעל אומרים כי "עמדתו של מנהל המחוז של המשרד להגנת הסביבה שלא לחדש את הרישיון הוא צעד בלתי מידתי שכן בכוונת כרמל כימיקלים לעמוד בהתחייבותיו כלפי המשרד במועדן".

הנהלת המפעל מסרה עוד, כי "נקיטה ביד קשה, מבלי להתחשב בכך שהמפעל מבצע את כל שנידרש, אינה דרך להפגנת מנהיגות המבוססת על אחריות ציבורית מצידו של השר להגנת ההסביבה, גלעד ארדן".

בעלי המפעל, גיל דנקנר, כנראה התכונן למקרה כזה. כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט", דנקנר מתכנן להקים על שטח המפעל יחידות מגורים, למרות שעתה הוא מיועד לתעשייה. המפעל עצמו יועתק למפעל דור כימיקלים במפרץ חיפה שגם הוא בבעלות דנקנר.

המשרד להגנת הסביבה: "תפקידנו להגן על הציבור"

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "צר לנו שהנהלת המפעל בוחרת להשתמש בעובדיה שעה שבטענות שבינה ובין דרישות המשרד אין קשר. אנו חרדים למקור פרנסתם של אזרחים אך מתפקידנו בראש ובראשונה להגן על הציבור מפני מפגעים סביבתיים חמורים העלולים לסכן חיים.

"למרות דרישות חוזרות ונשנות בחודשים האחרונים, מפעל כרמל כימיקלים טרם עומד בדרישות הסביבתיות הנדרשות ממנו על ידי המשרד ושלהן התחייב אף בפני בית המשפט. אי לכך ידרוש המשרד להכניס לתוקף מיידי את הצו לשלילת היתר הרעלים ופינוי חומרים מסוכנים במפעל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
עובדים חד פעמיים
האם מר דנקנר לא יכול היה לדאוג להיתר בזמן כדי לא להוציא לחופשה כפויה ללא תשלום את עובדיו? האם בכלל טובת העובדים לנגד עיניו? נראה שלא - הוא כניראה ידע על כך מראש כי הוא מעוניין לסגור את המפעל, להקים שם יחידות מגורים ולהרוויח על חשבון משכורותיהם הזעומות של עובדים ששירתו אותו נאמנה שנים רבות. בעיני טייקונים כמו דנקנר - העובדים הם כלי חד פעמי שאפשר להשתמש ולזרוק.
31.08.09
3.
למה צריך לרוץ אחרי בעל המפעל כדי שידאג לאיכות הסביבה?
צריכים להיות חוקים מאוד נוקשים לגבי שפכים רעילים במפעלים בארץ, וגם יישומם. מדוע צריך להגיע לבית המשפט כדי שבעל המפעל ידאג לא לזהם את ארצנו הקטנה? כל המפעלים הגדולים עליהם מרוויחים בעלי ההון והשררה כסף רב מזהמים את הארץ ואותם מעניין רק חשבון הבנק האישי שלהם.
31.08.09