אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האקזיט של מייסד פועלים אי.בי.אי: מוכר אחזקותיו תמורת כ-15 מיליון שקל צילום: יובל חן

האקזיט של מייסד פועלים אי.בי.אי: מוכר אחזקותיו תמורת כ-15 מיליון שקל

יואב קפלן מממש אופציה למכור לפועלים שוקי הון את אחזקותיו בחברת החיתום לפי הסכם שנחתם ב-2002. הדבר עשוי להביא למגבלות על פועלים אי.בי.אי

31.08.2009, 12:41 | הדר רז

יואב קפלן, ממייסדי חברת החיתום פועלים אי.בי.אימוכר את אחזקותיו בחברה (8.46%) לפועלים שוקי הון תמורת כ-14.6 מיליון שקל. קפלן מממש למעשה אופציה שניתנה לו בעת חתימה על הסכם ההשקעה של פועלים שוקי הון בפועלים אי.בי.אי מ- 2002 אשר קבע כי לקפלן ורונן צלניר (יו"ר החברה שמחזיק 8.5%) קיימת האופציה לחייב את פועלים שוקי הון לרכוש את החזקותיהם במניות החברה.

על פי ההסכם, מחיר מימוש האופציה נגזר משווי חברה המחושב לפי ההון העצמי של פועלים אי.בי.אי בתוספת פרמיה של 37 מיליון שקל הצמודה למדד דצמבר 2001. לאחר עליה של כ-20% במדד המחירים, תוספת הפרמיה היא כ-44 מיליון שקל. הפרמיה בתוספת ההון העצמי של פועלים אי.בי.אי בסוף יוני 2009, מביאה לתמורה הגבוהה בכ-23% משווי השוק של המניות של קפלן בבורסה ששוות כ-12 מיליון שקל. יש לציין כי קפלן התפטר לאחרונה מתפקידו כדירקטור בחברה.

לרכישת המניות עשויה להיות השפעה גם על חברת החיתום. פועלים שוקי הון מחזיקה כיום ב-19.97% מפועלים אי.בי.אי. בעת השלמת רכישת המניות של קפלן על ידי פועלים שוקי הון, יעלה שיעור האחזקות של פועלים שוקי הון מעל 20% ותחולנה על פועלים אי.בי.אי מגבלות במתן שירותי חתם מתמחר בהנפקה לתאגידים שיתרת חובם לבנק הפועלים עולה על 15% מהתחייבויותיהם הפיננסיות.

פועלים אי.בי.אי מציינת בדו"חות השנתיים ל-2008 כי "בשל נתח השוק המשמעותי של בנק הפועלים בשוק האשראי בישראל, לגבי חלק מהותי מקהל לקוחותיה הפוטנציאליים מתקיימים הקריטריונים הקבועים בתקנות ולפיכך, אם וככל שהחזקות פועלים שוקי הון במניות החברה תעלה על 20%, עלול הדבר לפגוע באופן מהותי בעסקי החברה".

יש לציין כי בעקבות התקנות, מכרה פועלים שוקי הון באפריל 2007 חלק מאחזקותיה בפועלים אי.בי.אי על מנת שחברת החיתום לא תוגבל בהנפקות שהיא מבצעת, כך שייתכן שבעקבות רכישת המניות של קפלן, תחליט פועלים שוקי הון למכור שוב חלק ממניותיה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות