אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חזית חדשה בארה"ב: זינוק בעיקולים של נדל"ן מסחרי צילום: בלומברג

חזית חדשה בארה"ב: זינוק בעיקולים של נדל"ן מסחרי

הזינוק בחדלויות הפירעון באג"ח מגובות משכנתאות נדל"ן מסחרי מעורר חשש לערעור נוסף בחוסנם של המוסדות המלווים

31.08.2009, 22:40 | סוכנויות הידיעות

גורמים רשמיים בבנק הפדרלי המרכזי ובמשרד האוצר של ארצות הברית פועלים במלוא המרץ כדי למנוע ממגזר הנדל"ן המסחרי להכות בפרצופה של הכלכלה האמריקאית, עכשיו כשהיא מתחילה להראות סימני התאוששות.

"הוול סטריט ג'ורנל" מדווח כי המאמצים הללו עלולים להיפגע על רקע זינוק בעיקולים של נדל"ן מסחרי אשר המשכנתאות עליו נארזו ושווקו על ידי וול סטריט כאג"ח. אג"ח דומות מגובות משכנתאות לבתי מגורים מילאו תפקיד מפתח בהתמוטטות המגזר הזה, מה שהביא בסופו של דבר לשפל הכלכלי הגלובלי.

אג"ח מגובות משכנתאות על נדל"ן מסחרי, שהיקפן הכולל 700 מיליארד דולר, נבחנות עתה לראשונה בתנאי שוק קשים, והתוצאות עד כה רחוקות מלהרשים. מגזר האג"ח המגובה במשכנתאות על נדל"ן מסחרי סובל משני סוגים של תחלואים, שלפי חברת דירוג האשראי Realpoint LLC הביאו לעלייה בשיעור חדלות הפירעון ביולי ל־3.14%, שיעור גבוה פי שישה מהתקופה המקבילה אשתקד. אחד התחלואים הללו הוא תוצר של מתן הלוואות לבעלי נדל"ן מסחרי בהנחה כי התפוסה והשכר החודשי על בנייני המשרדים, מלונות, חנויות ושאר נדל"ן מסחרי יוסיפו לעלות. הלכה למעשה, קרה ההיפך בדיוק. בעקבות זאת, מספר גדל והולך של נכסים אינם מייצרים די כסף לשלם את החזרי ההלוואות והריבית. הבעיה השנייה נובעת מחוסר יכולתם של בעלי הנכסים לממן מחדש הלוואות שנארזו כאג"ח מגובות במשכנתאות על נדל"ן מסחרי, כאשר יגיע מועד הפירעון.

הזינוק בהיקף העיקולים במגזר האג"ח מגובות הנדל"ן המסחרי יביא קרוב לוודאי לירידה נוספת בשווי הנכסים על רקע חזרתם לשוק, והדבר יפעיל לחץ על הבנקים למחוק הלוואות. "מה שקורה בשוק האג"ח המגובה במשכנתאות על נדל"ן מסחרי הוא ככל הנראה סימן מקדים למה שיתרחש בספרי החשבונות של הבנקים", אומר פרנק איאורטאו, מנכ"ל Realpoint.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות