אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רגע לפני הכרעת הרשות, ראיון עם היועץ האסטרטגי של ערוץ 10:  "אף אחד לא דופק בדלת של הערוץ" צילום: אלכס קולומויסקי

רגע לפני הכרעת הרשות, ראיון עם היועץ האסטרטגי של ערוץ 10: "אף אחד לא דופק בדלת של הערוץ"

בראיון בלעדי ל"כלכליסט" אומר עו"ד ישראל מימון כי אם הזיכיון לערוץ 10 לא יוארך בגלל החוב לקולנוע, זו תהיה תעודת עניות. "כיום אין יזם או קבוצה שמעוניינים בערוץ. חייבים להאריך לו את הזיכיון"

01.09.2009, 12:13 | מיטל זדה

"נדהמתי שיוסי מימן, רון לאודר וארנון מילצ'ן לא עצרו את הזרמת הכספים לערוץ 10 מזמן. הם המשיכו לתמוך בערוץ בגלל התחרות ובגלל העובדים". כך אומר עו"ד ישראל מימון, המשמש כיועץ אסטרטגי לערוץ 10, בראיון ל"כלכליסט" לקראת ההכרעה במועצת הרשות השנייה על עתידו של הערוץ.

מימון, מזכיר הממשלה לשעבר, מלווה את ערוץ 10 כיועץ אסטרטגי כשנה וחצי, עוד כשמסקנות ועדת תורג'מן ריחפו מעל ראשו של הערוץ. בדומה למנהלי ערוץ 10 ונציגי בעלי המניות, גם הוא מיעט בדיבורים לכל אורך המו"מ, ובמיוחד בחודש האחרון, כשהמגעים עם הרשויות נהפכו לאינטנסיביים, ורגע לאחר שמימן, בעל השליטה בערוץ, הכריז שהוא מפסיק את הזרמת הכספים לאחר ש"נשאר לבד עם כתפיים לא רחבות מספיק ובלי חשק".

המשבר כרגע עומד בנקודת האל־חזור, לאחר שבשבוע האחרון נפתרו למעשה כל המחלוקות הן מתחום התוכן והן מהתחום הכספי, למעט החוב לקולנוע הישראלי בהיקף של 24 מיליון שקל.

אם לא יימצא פתרון לחוב לקולנוע, האם הרשות צריכה להתעלם ממנו?

"המועצה צריכה במפורש להאריך את הזיכיון, לא מתוך התעלמות מהחוב, אלא על אף החוב. צריך להבין מהי הסיטואציה כרגע. אם יוצאים למכרז חדש, אם בכלל יימצא זכיין חדש, הוא לא יוכל להתחיל לשדר לפני אוגוסט 2010, ואני אומר את הדברים מתוך היכרות עם מכרזים ממשלתיים וגם מתוך הדוגמה האחרונה של מכרז ערוץ 2, אז לקח חצי שנה לבחור את רשת וקשת. אף זכיין חדש לא יצליח לעלות לשידור בפברואר 2010, עם פקיעת זיכיון ישראל 10".

לדברי מימון, "כשמכרז חדש יוצא לאוויר, אתה שומע את האנשים המתעניינים מתדפקים על הדלת. אלא שכיום אין יזם, אין קבוצה ואין איל הון שמתדפק על הדלת ומעוניין במכרז, כי אחרת היינו שומעים עליו".

 

ברשות השנייה לא ששים אלי מכרז

בחודשים האחרונים היה ברור לקברניטי ערוץ 10 כי גם ברשות השנייה לא ששים אלי מכרז. נורית דאבוש, יו"ר הרשות השנייה, דיברה לא אחת על ספר המכרז שמוכן על שולחנה, אך זה לא שינה את העובדה שבישיבות המועצה האחרונות היא עדיין חשבה שיציאה למכרז בעיתוי כזה תהיה החלטה אומללה. מתוך הצורך להגיע להסדר החל מו"מ אינטנסיבי של חודשים, שנכנס לישורת האחרונה לפני כחודש וחצי. אבל בדיוק כשבערוץ חשבו שאפשר לנשום לרווחה הגיעה חוות הדעת של דורון אבני, היועץ המשפטי של הרשות.

חוות הדעת המשפטית של אבני ציינה כי הערוץ אינו עומד במחויבויותיו והפערים הכספיים גדולים מדי, ולכן לא ניתן להאריך את הזיכיון אלא לצאת למכרז באופן מיידי. בעקבות זאת הופסקו המגעים והמו"מ לכמה ימים, ולאחריהם הסכים הערוץ לשפר את הצעתו, שבמסגרתה העמיד ערבויות נוספות של 19 מיליון שקל ובנה לוח שידורים חדש לשנים 2009-2011 שעומד בכל מחויבויות התוכן.

דורון אבני. דעת אנשי האוצר לא היתה נוחה מחוות דעתו דורון אבני. דעת אנשי האוצר לא היתה נוחה מחוות דעתו דורון אבני. דעת אנשי האוצר לא היתה נוחה מחוות דעתו

מימון, ששוקל את דבריו היטב ולא מוכן רגע לפני ההכרעה לסכן את המאמצים להשגת ההסדר, בוחר בכל זאת להתייחס לאופן ההתנהלות של המו"מ. "ארבע וחצי שנים הייתי בממשלה ואני לא יכול להעלות על הדעת איך לאחר שלושה שבועות אינטנסיביים של משא ומתן עם כל הגורמים הרלבנטיים, אנחנו מגלים עשרות סעיפים שלכאורה לא היה הסדר לגביהם או שהיו לפי תפיסה מסוימת לא־חוקיים. זה מעורר תמיהה מאוד גדולה".

איך הגיבו במשרד האוצר לאחר קריאת חוות הדעת של אבני?

"אני אהיה דיפלומטי ואגיד שדעתם לא היתה נוחה מזה".

הסאגה הבלתי נגמרת של גורל ערוץ 10 ידעה עליות ומורדות. אחד מציוני הדרך הוא דו"ח ועדת תורג'מן שפורסם באמצע 2008 וקבע שניתן להאריך את הזיכיון לערוץ בשנתיים נוספות תמורת תשלום חובות העבר של הערוץ בסך 103 מיליון שקל.

הרי את ההסדר שעליו מדברים היום ניתן היה להשיג בדצמבר 2008? למה חיכו לדקה ה־90?

"נכון, אבל אני לא ראיתי התגייסות של כל המעורבים עד שמימן החליט להפסיק את הזרמת הכספים".

אתה בעצם מגלגל את האשמה למשרד האוצר ומשרד התקשורת.

"לא. במו"מ הזה יש שלושה קודקודים: משרד התקשורת, משרד האוצר והרשות השנייה. אבל צריך להבין שבסופו של דבר לא נמחק שקל ממחויבויות העבר. מי שאומר את זה פשוט לא מבין. כחלק מההסדר נדחה התשלום במסגרת הלוואה, עם ריבית מטורפת, אגב. אבל ערוץ 10 יחזיר את כל ההלוואה ושקל לא נמחק ממחויבויותיו".

יוסי מימן. המשיך להזרים כספים, צילום: בועז אופנהיים יוסי מימן. המשיך להזרים כספים | צילום: בועז אופנהיים יוסי מימן. המשיך להזרים כספים, צילום: בועז אופנהיים

אז ההכרזה של מימן שהוא מפסיק את הזרמת הכספים היתה חלק מאסטרטגיה כדי להעמיד את משרד התקשורת והרשות השנייה עם הגב לקיר?

"יוסי מימן המשיך להזרים כספים עד לפני שלושה חודשים, אף על פי שהוא נמצא בחוסר ודאות ועומד בפני השאלה אם יאריכו לו את הזיכיון. זאת אסטרטגיה של מישהו שרוצה לנהל קמפיין? אם זו היתה אסטרטגיה, הוא היה צריך להפסיק מזמן את הזרמות הכספים".

העובדה שבעלי המניות המשיכו להזרים כספים עד לאחרונה היא חלק מהטעויות הניהוליות של הערוץ?

"מי שצריך לענות על השאלה הזאת הוא מימן בעצמו. בישיבות הרבות שהיו לי איתו הוא הרגיש מחויבות אמיתית לערוץ שהקים, לתחרות מול ערוץ 2 וגם מחויבות אמיתית לעובדים. כמו בכל עסק היו פה בוודאי טעויות ניהוליות, גם מודי (מודי פרידמן, סגן יו"ר הערוץ - מ"ז) אמר את זה. צריך לזכור שמימן, לאודר ומילצ'ן לא לקחו שקל לכיסם. מה שגרם להם להמשיך זאת המחויבות".

אם ייחתם הסדר, הזרמת הכספים לערוץ תחודש מיד?

"ברגע שתוסר עננת האי־ודאות ומנהלי הערוץ יוכלו להפסיק להתמקד בהישרדות, אין לי ספק שגם בעלי המניות יירתמו לכך".

אם הרשות השנייה תחליט שלא ניתן להאריך את הזיכיון ללא הסדר שנותן יתרון לחובות הקולנוע, תשקלו פנייה לבית משפט?

"אני לא רוצה לצאת בהצהרות. אני יודע להגיד את מה שחשוב שהציבור יבין - יש הסדר. למעט נושא הקולנוע, הוא קיים. ואם הזיכיון לא יוארך בגלל הנקודה הזאת, בגלל 24 מיליון שקל ולאחר ששמו כבר 1.3 מיליארד שקל על הערוץ - זו תהיה תעודת עניות לכל הנוגעים בדבר. לא ייתכן שבגלל חוב שנוי במחלוקת לא יוארך הזיכיון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
מספר הצופים בערוץ 10 יעלה באופן ניכר
בסיס ההשוואה עם ערוץ 2 היה מוטעה מכוון שמי שלא היה לו כבלים לא יכל לצפות בערוץ 10, אבל כן יכל לצפות בערוץ 2 עם אנטנה פנימית. עכשיו, עם הכנסת הממירים הדיגיטלים, סוף סוף יוכלו עשרות אלפי צופים לצפות בערוץ 10! ועצה- למה ערוץ 10 (וגם ערוץ 2) לא משדר יותר סרטים אמריקאים? למי שאין כבלים אין ערוץ סרטים! לא כולם מעוניינים בראליטי, נמאס מתכניות מקור- אנחנו רוצים סרטים, ואין לנו כבלים! הדבר יביא להגדלת מספר הצופים וגם יוריד עלויות!!!!!!!!!!!
01.09.09
2.
אין שום סיבה שערוץ 10 לא ישלם 24 מיליון ש"ח לקולנוע, כל עוד הוא מסוגל לשלם את
הסכום הזה בנוסף לשאר הסכומים הגדולים לפרעון שאר החובות. אם הזיכיון לא יוארך בגלל חוב שאנשי ערוץ 10 יכולים לפרוע אותו אך מתעקשים לא לשלם, האשמה כולה בסגירת ערוץ 10 תהיה של אנשי הערוץ - לא של הרשות השניה, לא של יוצרי הקולנוע, ולא של בג"ץ!
ליה , ר"ג  |  01.09.09
1.
שיקצצו במשכורות של מיקי חיימוביץ ויעקב איילון אז יהיה כסף להכל.
בעצם לא יהיה. טעיתי. כי אז הם יתפטרו, ולערוץ אין מספיק כסף כדי לשלם להם פיצויי שבירת חוזה עד תום 2029, וגם 5 שנות משכורת הסתגלות (קר שם בחוץ), השלמת הפרשה של מאות אש"ח לקרן השתלמות ופנסיה, פיצוי ח"פ על אבדן הכנסה ועוד 15 סעיפים שאני בכלל לא מכיר.
צ'ווויק , ירושלים  |  01.09.09