אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הגרעון בהון העצמי של שרם פודים הגיע ל-18 מיליון שקל

הגרעון בהון העצמי של שרם פודים הגיע ל-18 מיליון שקל

מאז סוף 2006 ועד תום הרבעון הראשון של 2009 הצטמק ההון העצמי של חברת האחזקות ב־85%, ל־40 מיליון שקל

02.09.2009, 09:01 | שי אספריל

מזה כמה רבעונים נוחתות על ראשי המשקיעים והנושים של קבוצת שרם פודיםחדשות רעות. אזהרת "עסק חי" שניתנה לחברה־הבת לידר השקעותלצד חששות מאי עמידה בזמן בתשלומי חובות מצד חלק מהחברות־בנות הן רק חלק מהבשורות העגומות שמעסיקות גם את חדרי הישיבות בבנקים, מהם לוותה הקבוצה במשך השנים סכומי עתק.

אתמול, עם פרסום דו"חות הרבעון השני, חשפה הקבוצה כתם נוסף, בדמות גירעון בהון העצמי של החברה־האם - שרם פודים גרופ (שרפ"ג). בשנתיים האחרונות התכווץ באופן דרמטי ההון העצמי של שרפ"ג. מאז סוף 2006 ועד תום הרבעון הראשון של 2009 הצטמק ההון העצמי ב־85%, ל־40 מיליון שקל. אתמול כבר נודע כי ההון העצמי בסוף הרבעון השני סובל מגירעון בן 18 מיליון שקל - עוד עדות להשפעה של המשבר הפיננסי על ערכם של נכסי חברת האחזקות.

גם במהלך הרבעון המשיכה החברה לרשום הפסדים גדולים, כאשר הפעם הציגה השורה התחתונה הפסד בן 51 מיליון שקל שספגו בעלי המניות של הקבוצה. הוצאות המימון (נטו) של שרפ"ג זינקו ל־46 מיליון שקל, בכ־50% יותר מאשר ברבעון המקביל. חלק מהעלייה בהוצאות המימון מיוחס לעליית המדד. שרפ"ג מתארת כמה מההתפתחויות בקבוצה בעת האחרונה, המלמדות על הלך הרוחות בה. בין אלה ניתן למנות ניסיון נוסף לדחות הלוואה בסך 30 מיליון שקל אשר היתה אמור להיות מוחזרת לאחד מהבנקים באמצע יוני. החברה מסרה כי הצליחה לדחות מספר פעמים את ההחזר, ובינתיים מועד ההשבה עומד על 15 בספטמבר.

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

שרפ"ג גם מתארת את מצבה העגום של החברה־הבת, לידר השקעות, אשר רואי החשבון ממשיכים להצמיד לה הערת עסק חי בשל הנזילות המוגבלת שלה. דו"חות שרפ"ג מתייחסים גם לחברה־הנכדה פולאר תקשורתאשר עלתה לאחרונה לכותרות.

מחזיקי איגרות החוב של פולאר היו אמורים לקבל בסוף אוגוסט תשלום בסך 30 מיליון שקל. פולאר דיווחה כי מחזיקי האג"ח נוטים לתת לה תקופת חסד של כשנה, על מנת שתוכל לגייס את המזומנים ממימוש נכסים. הסיבה לכך שנדרשה תקופת חסד נובעת מרצונה של פולאר למכור את אחזקתה (כ־8%) בחברת הלווין yes לבזק, מכירה שהתעכבה בשל דיון משפטי בבית המשפט העליון שפסק לפני כשבועיים כי בזק לא תוכל להגדיל את אחזקותיה ביס, ולכן פולאר נאלצת עכשיו לחשוב על פתרון חלופי.

גם שרם פודים טכנולוגיות (שרפ"ט) לא מביאה בשורות טובות. החברה, אשר לה יתרת מזומנים של כ־29 מיליון שקל לא צפויה לסבול ממצוקת נזילות בשנה הקרובה (התחייבויותיה לתקופה עומדות על סך של כ־13 מיליון שקל). עם זאת, בשנה שלאחר מכן אמורה החברה־הבת להשיב התחייבויות בסך של כ־30 מיליון שקל. שרפ"ט מודה שיהיה עליה למכור נכסים על מנת לעמוד בהתחייבויות, אך אם לא תצליח לעשות כן, יכול להיות שביום שבו תצטרך להכניס את היד אל הכיס, היא תתקשה למצוא שם מספיק מזומנים על מנת לשלם את חובותיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות