אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסות ה-US open לעיר ניו יורק - 450 מיליון דולר צילום: רויטרס

הכנסות ה-US open לעיר ניו יורק - 450 מיליון דולר

לפי ראשי הספורט בעיר טורניר הטניס מביא לעיר יותר אנשים מאשר קבוצות הספורט המקצועני שלה

02.09.2009, 10:19 | מייקל ג'י. מור, בלומברג

ניו יורק נמצאת בין 20 האחוזים הנמוכים ברשימת יחס מגרשי הטניס לתושב בערים הגדולות בארה"ב, אבל עם בוא חודש אוגוסט ותחילת היו.אס אופן היא הופכת לבירת ענף הטניס.

טורניר הגרנד סלאם בעל הנוכחות הגבוהה ביותר בקרב הצופים, שהתחיל ביום שני מכניס כ-450 מיליון דולר לכלכלת העיר, והופך תושבים שבימים רגילים לא יודעים להבדיל בין "בק הנד" ל"פור הנד" לאוהדים מושבעים.

קהל קשוח

 

"כשחושבים על ווימבלדון, מניחים שהם כולם ג'נטלמנים וליידיז", אומר מרשל האפר, לשעבר מנהל התאחדות הטניס של ארה"ב (USTA). "בניו יורק זה יותר כמו קרב רחוב, והניו יורקרים ממש אוהבים את זה".

שחקנים הנאבקים בתנועה בניסיון להגיע ממנהטן למרכז הטניס בקווינס זוכים לגלות משטח קשה שמגביר את המהירות של הכדור ויוצר טמפרטורות גבוהות יותר, ומשחקי לילה בעלי אופי שונה מזה של ווימבלדון ואליפות צרפת הפתוחה הנערכים לאור יום, מתאר סטיבן דהוו, מנהל הטורניר בשנים 1992-1993.

"זו ניו יורק, ישר לפנים", אומר דהוו. "בהתחלה מתאמצים להגיע רק כדי לשחק, ואז כשמגלים את הקהל הניו יורקי, בייחוד את הקהל שמגיע למשחקי ערב אחרי שנהנה מארוחה טובה עם יין וכמה משקאות למבוגרים, זה קהל קשוח".

רוג רוג'ר פדרר ואנדי מארי בשנה שעברה. מי יזכה השנה? | צילום: בלומברג רוג

"כל נהגי המוניות עצרו כדי לאחל בהצלחה"

רוג'ר פדרר השוויצרי המדורג מספר 1 בעולם, זכה השנה גם בטורניר צרפת הפתוחה וגם בווימבלדון, והוא מנסה לזכות בפעם השישית ברציפות גם ביו.אס אופן. סרינה וויליאמס, האמריקאית בת ה-27 המדורגת שנייה בעולם, אחרי דינרה ספינה, מתכוננת גם כן לזכות בטורניר הגרנד סלאם השלישי שלה ב-2009, לאחר שניצחה באליפות אוסטרליה הפתוחה ובווימבלדון. פדרר אומר שהאוהדים בניו יורק עזרו לדחוף אותו לעבר ניצחון בטורניר בשנה שעברה, לאחר שנפל למקום השני בדירוג, אחרי רפאל נדאל.

"היה לי מזל שכשהגעתי לניו יורק האוהדים באמת היו שם ישר כדי לדחוף אותי חזרה למקום הראשון בדירוג", הוא סיפר לאחר שזכה בטורניר המאסטרס בסינסינטי ב-23 באוגוסט. "כל נהגי המוניות, ובכלל כולם עצרו כדי לאחל לי בהצלחה. זה לא היה משהו שיצא לי לחוות לפני ניו יורק".

המיתון הקשה ביותר מאז השפל הגדול לא פגע בעניין שהטורניר מעורר. מה-USTA נמסר כי נמכרו כל 84 המושבים היוקרתיים (VIP), וההערכה היא שיימכרו יותר מ-700 אלף כרטיסים, קצת פחות ממכירות השיא של שנה שעברה שעמדו על 720,227.

"האנשים פה בהחלט מתרגשים מהיו.אס אופן בגלל שהיו פה כמה משחקי טניס ממש מרגשים", אומר ראש עיריית ניו יורק לשעבר דיוויד דינקינס. "טניס הוא ספורט ממש נפלא, שאפילו אם ילדים היו משחקים אותו ברחוב הוא היה מושך קהל".

"הלוואי שהיו יכולים להיות עוד שניים שלושה טורנירים כאלה אצלנו"

 

ההכנסות מהטורניר שמועברות לכלכלת העיר ועומדות על 450 מיליון דולר, גבוהות יותר מההכנסות שמעבירות קבוצות הספורט המקומיות, אומר ארלן קנטריאן, המנכ"ל לשעבר של ההתאחדות. 

קן פודזיבה, קומישינר הספורט של עיריית ניו יורק, אומר שהטורניר מושך אליו יותר אנשים מחוץ לעיר מאשר היאנקיז, הג'טס, הג'יאנטס, המטס, הניקס והריינג'רס.

בשנה שעברה הרווח מהטורניר עמד על יותר מ-100 מיליון דולר שנבע מהכנסות של יותר מ-200 מיליון דולר. "ה-USTA חולל פלאים עבורנו, וגם מבחינתם הם מכונה ליצירת כסף", אומר פודזיבה. "הלוואי שהיו יכולים להיות לנו עוד שניים שלושה טורנירים כאלה בכל שנה רק בשביל הכלכלה שלנו, עכשיו יותר מתמיד זה יכול להועיל לנו".

לדברי ג'רי אלמן, מנהל מועדון הטניס יורקוויל באפר איסט סייד במנהטן, המגרשים שלו תמיד תפוסים במהלך היו.אס אופן, ומספר ההזמנות גבוה ב-50% מבדרך כלל. על פי מחקר שנערך ב-2008 ניו יורק מדורגת במקום ה-67 מתוך 77 ברשימת מספר מגרשי הטניס בערים הגדולות לכל 10 אלף תושבים.

בארבעת השבועות סביב הטורניר ההכנסות של חברת קמעונאות הטניס Grand Central Racquet מכפילות עצמן. "מבחינתנו היו.אס אופן זה חג מולד", אומר הבעלים וודי שניידר. "אני רואה הרבה אנשים שחוזרים לשחק. יותר ויותר אנשים נכנסים אליי ומספרים לי שהם לא שיחקו איזה עשר שנים, ועכשיו הם רוצים לקנות מחבט חדש".

הטורניר החל ב-1881, ומתקיים באופן רציף ביו יורק מאז 1924. ב-1978 הוא עבר למרכז הטניס הלאומי. בתחילת שנות ה-90 שקלו בהתאחדות הטניס להעביר את האירוע לפרברים או אפילו לערים אחרות, כולל אטלנטה וסן דייגו. הבעיה הגדולה ביותר הייתה מטוסים שהמריאו משדה התעופה לה גוורדיה ועברו מעל המגרשים בגובה נמוך, כשרעש המנועים מפריע למהלך התקין של המשחק. "אי אפשר היה לשחק טניס. אי אפשר היה אפילו לשוחח עם האדם שיושב לידך", מתאר האפר.

דינקינס, אוהד טניס נלהב, חבר לראשי ערים נוספות, וביחד הם הצליחו לשכנע את מנהל התעופה לשנות את נתיבי ההמראות בזמן הטורניר, ועזרו להבטיח מימון להתאחדות לבניית אצטדיון חדש.

ב-1993 חתמה ההתאחדות על חוזה שכירות ל-99 שנה, וב-1997 הושק אצטדיון ארתור אש המכיל 22 אלף מושבים. מאז 2000 התווספו מגרשים כחולים (blue courts), מסכי וידאו וההכנסות הוכפלו.

"כיום אנשים חושבים על ניו יורק כעל עיר טניס בגלל היו.אס אופן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות