אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנדורן מעוניינת להגדיל זכויות עמיתי קרן הפנסיה הע"ל ב-8.4% צילום: עמית שעל

אנדורן מעוניינת להגדיל זכויות עמיתי קרן הפנסיה הע"ל ב-8.4%

עלייה זו תגדיל בשיעור דומה גם את הקצבאות הפנסיוניות של העמיתים, אם כי השיעור המדוייק של העלאת הקצבה לגמלאים ולגמלאים עתידיים ייקבע בהמשך

02.09.2009, 10:59 | מיקי פלד

הזכויות הפנסיוניות של עמיתי קרן הפנסיה הע"ל צפויים להעלות ב-8.4%. כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט", פנתה היום המנהלת המורשית של הע"ל מטעם האוצר, יעל אנדורן, אל אגף שוק ההון במשרד, בבקשה להגדיל את זכויות העמיתים בה. עלייה זו תגדיל בשיעור דומה גם את הקצבאות הפנסיוניות של העמיתים, כך שבקיזוז ההפחתה בזכויות של 11% לפני כחודשיים, זכויותיהם הופחתו בסך הכל בשנה האחרונה ב-2.6%. הגמלאים יקבלו העלאת זכויות של 2%, כך שבשנה האחרונה זכויותיהם, ואיתם גם קצבתם, קטנה ב-3%. הפחתת הזכויות של הגמלאים תתבצע על-פני מספר שנים ולא באופן מיידי.

העלאת הזכוית התאפשרה בעקבות עודף אקטוארי של כ-700 מיליון שקל שנוצר בקרן. זאת, בשל תשואה בחצי הראשון של 2009 של 25% בציק החופשי ו-17% בסך-הכל (כולל אג"ח ייעודיות) 

 

כאמור, בקשה זו באה חודשיים לאחר שהקרן הודיעה על הפחתת זכויות בשיעור של 11% לעמיתים, בעקבות גרעונות אקטואריים, כלומר שסך כל החובות הנוכחיים והעתידיים של הקרן לעמיתים גדול מסך כל הנכסים הנוכחיים והעתידיים שלה. מכיוון שעל-פי תקנון הקרן, הגדלת זכויות יכולה להתבצע רק לאחר שנמצא עודף אקטוארי של 4% ומעלה, נראה כי הורדת הזכויות שנעשתה בשנה האחרונה היתה גבוהה מדי.

קרן הע"ל עברה לניהול מיוחד של המדינה לפני כשנה, לאחר דו"ח שמצא בקרן גרעונות של כ-150 מיליון שקל וחשדות לניהול לא תקין. דוחות כספיים של הקרן יפורסמו בימים הקרובים ובהם יצוין מהו הגרעון האקטוארי הנוכחי של הקרן, לקראת המכרז למכירתה לאחת מחברות הביטוח או בית השקעות. עד מינויה של אנדורן, הקרן היתה בשליטת הסתדרות העובדים הלאומית. בקרן ישנם כ-37 אלף חברים והיא מנהלת נכסים של כ-5 מיליארד שקל. אחד מבין אלו שדחפו לכיוון העלאת הזכויות היה ששי שדה, יו"ר ארגון קופת החולים לאומית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
עלינו על הדרך הנכונה!
אחרי כל ה"מכות" שקיבלנו בעת האחרונה, נעים לקבל בשורות טובות פעם אחרי פעם. לאט לאט אנו מחזירים את זכויותינו ויש סיכויים טובים שנקבל את המגיע לנו. יחד עם זאת מדהים לראות את חוסר הפרגון מצד מקצת מעמיתנו למאמצים הכבירים הנעשים בשטח ע"י יו"ר ועד העובדים. גם העובדה כי מאמצים אלו נושאים פירות אינה גורמת להערכה הראויה לכל מי שעסוק במלאכה. להזכירכם, אנו מנהלים מעבק איתנים מול גופים עצומים, כוחנו באחדותינו, ועלינו להתייצב כאיש אחד מול האתגרים העומדים בפנינו. תודות לכל העוסקים במלאכה!!!
עמית בקופה  |  06.09.09
לכל התגובות