אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במת כלכליסט: המחצין והמצחין במשטרה עירונית צילום: גיל נחושתן

במת כלכליסט: המחצין והמצחין במשטרה עירונית

המשטרה העירונית עתידה לאמץ כאן את המדיניות המיוחסת לסעודיה נגד ארגוני טרור - נניח לכם, כל זמן שכנופיותיכם לא יפעלו נגדנו

03.09.2009, 07:52 | אורי וייס

עם היבחרה הזדרזה ממשלת נתניהו להכריז על כוונתה להקים משטרה עירונית. אחת הבעיות שלא הובאו בחשבון בשיח הציבורי בנושא היא בעיית ההחצנות.

המעבר למשטרות עירוניות יגרום לבעיה של החצנות - משטרה עירונית לא תציב לנגד עיניה את האינטרסים של כלל האזרחים, אלא את האינטרסים של התושבים בתחום השיפוט של העירייה שאמונה עליה.

לכך יהיו כמה השלכות: ראשית, המשטרה העירונית תעסוק בהסטת פשע מעיר אחת לשנייה. משטרה עירונית תתעניין פחות במעשי פשע המבוצעים משטח אחריותה, כל זמן שהם מופנים נגד תושבי עיר אחרת. שנית, ייווצר מירוץ לתחתית בין המשטרות העירוניות בשמירה על זכויות החשודים ותוגבר האלימות המשטרתית, ובעיקר כלפי בעלי חזות מזרחית. בכך תשמש המשטרה העירונית לביצור החומות השקופות החוסמות את האחרים מלהיכנס לערים הלבנות.

הבנה שבשתיקה עם פושעים

בעיית הסטת הפשע היא הבעיה הראשונה שיעורר המעבר למשטרות עירוניות. בניגוד למשטרה הארצית, המשטרה העירונית לא תשאף לסילוק הפשע מהארץ, אלא לסילוק הפשע מהעיר שעליה היא מופקדת. אחת הדרכים לכך היא להעביר את הפשע מעיר אחת לשנייה. בכך תשיג המשטרה העירונית את הצלחתה שלה, ואפילו את הכשלתה של המשטרה המתחרה. אחת הדרכים להסטת פשע מעיר אחת לשנייה היא להגיע להבנה שבשתיקה עם פושעים הממוקמים בעיר אחת כי המשטרה תניח להם, כל אימת שכנופיותיהם יפעלו רק נגד תושבי עיר אחרת.

המשטרה העירונית עתידה לאמץ כאן את המדיניות המיוחסת לסעודיה נגד ארגוני טרור - נניח לכם, כל זמן שכנופיותיכם לא יפעלו נגדנו. התוצאה של גלגול פשע מעיר אחת לעיר אחרת תהיה הן גידול בפשע והן חלוקתו באופן בלתי הוגן כלפי התושבים שבתחום השיפוט של העיריות החלשות.

פריחת אלימות משטרתית

הבעיה השנייה שיעורר המעבר למשטרה עירונית היא פגיעה בזכויות החשודים והגברת האלימות המשטרתית, ובעיקר כנגד בעלי חזות "אחרת". ראשי העיריות עתידיים להתחרות ביניהם על מגורי בעלי הקניין בשטחם. מחד גיסא, בעלי הקניין נהנים ממשטרה סמכותנית המגנה על רכושם, ומאידך גיסא הם חזקים מספיק כדי לא להסתכן באלימות משטרתית נגדם. המשטרה העירונית הרי לא תיטפל לעשירי העיר. התחרות על לב בעלי הקניין תיצור מירוץ לתחתית בין המשטרות העירוניות בשמירה על זכויות האדם של חשודים ובעלי חזות אחרת.

מי שישלם את המחיר יהיו, כמובן, האחרים, ובעיקר ערבים, מזרחים, עובדים זרים ולעתים גם אתיופים, רוסים וחרדים - הכל כעומק הדעה הקדומה נגדם. משטרה עירונית תמלא הן את רצונה הגלוי של אדוניה - הסטת הפשע ממנה על חשבון זכויות החשודים, והן את רצונם הסמוי - סילוקם של האזרחים ה"אחרים" מחוצות עירם.

בערים לבנות, קציני המשטרה שייטפלו ויציקו לבעלי חזות מזרחית עד שידירו אותם מלבקר בה, הם שצפויים לקידום. ברגע שיד השוטרים תכבד מספיק על אחרים המסתובבים בשטח, הסתובבותם בו תיהפך לנדירה יותר ולמחשידה יותר, מה שיגרור יותר אלימות משטרתית נגדם, וחוזר חלילה. התוצאה תהיה שהמשטרה תשמור על אפרטהייד אתני סמוי בערים.

כמובן, כדי להכריע בסוגיית המשטרה העירונית יש להעמיד מול שיקולים אלו שיקולים אחרים. אחת השאלות שחשוב לדון בהן היא כיצד הקמת משטרה עירונית תשפיע על מיגור הפשעים השוביניסטיים, כמו אלימות נגד נשים וילדים, שבהם המשטרה הנוכחית כושלת בתפקידה.

הכותב הוא דוקטורנט ועמית מחקר למשפטים באונ' העברית

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
"הכותב הוא ד"ר ועמית ב,,,, אבל לפי הכתבה הוא לא מבין כלום מהחיים שלו על משטרה
ולכן הגענו למצב שהגענו במדינה הזו, כי ישנם כל מיני ד"ר למינהם ומבינים למינהם שבכלל לא התעסקו/עסקו בחיים שלהם בדברים מסוימים אבל משום מה נותנים להם במה לאמר את מה שהם חושבים על הכל, ממש על הכל, כאילו מה שהם אומרים משקף את המציאות. אז אני יאמר לכם שכל העניין של משטרה עירונית היא שטות אחת גמורה שטיפש אחד זרק מטבע לבאר ועשרה עכשיו מחפשים להוציא אותה. וזה לא הדבר היחידי במדינה הזו לצערי שמתנהל כך וחבל.
שוטר לשעבר  |  03.09.09
4.
יגרשו מזרחים? להפך, חצי מהמשטרה הם ערסים פורעי חוק. אם כבר אז ינצלו סמכויותיהם
כלפי אשכנזים צנומים ומשקפופרים (כפי שהם עושים עכשיו). מה שכן יקרה זה הסרת הפיקוח (הרופף גם ככה). השחיתות תפשה בכל חלקה, החל מהדברים הקטנים שהשוטרים ישו. והשוחד שיקבלו ממשפחות הפשע. וכלה בחוליה הברורה והחלשה ביותר והיא כל פקידי הרשויות המקומיות עצמם. אני כבר לא מדבר על היטפלות ליריבים פוליטיים בפולטיקה היצרית מאוד של ארצנו, אלא רק שוחד בעיריה. מישהו היה נותן לעזמי בשארה אילו היה ראש עיריית אום אל פאחם, לנהל משטרה? חוסר נתיתנת דין וחשבון שיש בפוליטיקה הגבוהה מתעצם פי עשרות מונים ברשויות המקומיות. לעזאזל, הרבה ראשי ערים נבחרים *בעזרת* עבריינים. ומי שלא, אז מאויים עד לכניעה (כולל זריקת רימונים לתוך ביתו של ראש עיר). ומי שלא אויים, אז נקנה בכסף. לא הרבה ראשי העיריה לא נכנעים. ואם הם בכל זאת עומדים איתן, אז פקודיהם לא. בחייכם, כמה הפרות עברייניות אתם ראיתם כשהעיריה אפילו לא הזיזה אצבע?...
03.09.09
לכל התגובות