אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשרד להגנת הסביבה דורש מבזן לא לחכות לגז הטבעי צילום: אביגיל עוזי

המשרד להגנת הסביבה דורש מבזן לא לחכות לגז הטבעי

מועד הגעת הגז הטבעי למפרץ חיפה אינו ידוע. המשרד להגנת הסביבה הודיע כי לבזן יש שנה וחצי להתקין מתקנים להפחתת זיהום אוויר שעלותם נאמדת במאות מיליוני דולרים, עם או בלי גז טבעי. בבזן מתכוונים להילחם נגד שינוי הוראות הצו האישי כך שהמשרד יתבקש לבחור: או מעבר לגז טבעי, או התקנת מתקנים להפחתת פליטות - בבזן לא מתכוונים לעשות את שניהם

06.09.2009, 09:03 | רויטל חובל

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן הודיע כי חברת בתי הזיקוק לנפט שבשליטת החברה לישראל (בזן) תאלץ להתמודד עם אי הגעת הגז הטבעי לחיפה עד עתה, ולהתקין מתקנים שיפחיתו בזיהום האוויר.

בשלב זה, מדובר רק בבזן שכן בחודש ספטמבר אמור לפוג תוקפו של הצו האישי, אך בהמשך צפויים גם שאר מפעלי חיפה לצווים אישיים אחרים, מעודכנים ומחמירים יותר.

לפני כחודשיים הודיע ארדן במכתבו לראש עיריית חיפה, יונה יהב, שביקש ממנו להתערב בעיכוב ולפתור את אי ההסכמה בין משרדי הממשלה באשר לתוואי הצינור, כי בכוונתו לפעול להחמרת הצווים אם הגז הטבעי לא יגיע לחיפה.

יש לציין כי המפעלים בחיפה ערוכים לקראת הגעת הגז הטבעי לאזורם בצד השקעה כספית משמעותית. בגיבוי התאחדות התעשיינים, לא מבינים מפעלי מפרץ חיפה, מדוע הם נאלצים לשלם את מחיר אי ההסכמה בין משרדי הממשלה באשר למחלוקת הנוגעת לאדמות הדרוזים, בהן אמור לעבור צינור הגז הטבעי.

הצו החדש שבכוונתו של ארדן להוציא, הוא למעשה צו שאמור היה להיכנס לתוקפו כבר ב-2006, שמשמעותו בין השאר התקנת מתקני טיפול בארובות (סולקנים ומשקעים). בהמשך, בעקבות החלטת הממשלה לקדם תשתית גז טבעי לאזור המפרץ, החליט השר להגנת הסביבה הקודם גדעון עזרא, לבקשת בזן, לאפשר את ההפחתה בפליטות באמצעות מעבר לשימוש בגז טבעי המייתרת את התקנת מתקני הטיפול בארובות ודחה את יישום הצו עד לחודש ינואר 2009, מועד בו על פי התחיבות משרד התשתיות היה אמור להגיע גז טבעי לבתי הזיקוק. אלא שהגז הטבעי לא הגיע למפרץ במועדו ועזרא אפשר דחייה של עד שנה נוספת (לחודש ינואר 2010).

במשרד להגנת הסביבה מתקשים להשיב על שאלת מועד השלמת הקמת צינור הגז הטבעי וטוענים כי הוא אינו ידוע. ולכן, על מנת לא לעכב את הפחתת זיהום האוויר באזור שזה מכבר מוכה זיהום, בכוונתם להוציא לבזן צו חדש המורה להם לבצע הפחתה בזיהום אוויר בפרק זמן של 18 חודשים.

המשמעות הכלכלית של התקנת מתקנים לטיפול בארובות היא השקעה של 300-400 מיליון דולר, השקעה שבזן התכוונה לחסוך מעצמה בהיערכותה להגעת הגז הטבעי, הערכות בה השקיעה בזן 30 מיליון דולר בהכנת תשתיות המפעל לקליטת הגז הטבעי בתנורי ודוודי המפעל. בין היתר תכננו בבזן להקים תחנת כוח בעלות של 110 מיליון דולר שתפעל בגז טבעי ותספק את האנרגיה הדרושה לבזן.

מאחר שדרישת המשרד הינה מיידית ואין צפי למועד הגעת הגז הטבעי, ייאלצו בבזן להתקין את המתקנים באופן מיידי. יחד עם זאת, משמעות הדבר היא שכשיגיע הגז הטבעי לאזור מפרץ חיפה, לא יידרשו לעבור אליו כיוון שהשקיעו במתקנים שמהווים מענה לדרישות המשרד. בבזן לא מוכנים להשקעה הן בהתקנת מתקנים והן במעבר לגז טבעי, מאחר ומדובר בהשקעה כפולה ויקרה.

במקביל, בהתאחדות התעשיינים מתכוונים להיאבק בכוונת המשרד לשנות את הוראות הצו האישי למפעלי המפרץ. מאיגוד הכימיה בהתאחדות התעשיינים נמסר כי "פרויקט הגעת הגז הטבעי לחיפה הוא פרויקט ברמה לאומית ועליו לקבל סדר עדיפויות לאומי. התאחדות התעשיינים פועלת מזה שנים מול הממשלה על מנת שזו תקדם את הגעת הגז הטבעי לאזורי התעשייה במהירות הגבוהה ביותר. לצערנו, את מחיר הבירוקרטיה משלמת התעשייה הישראלית והציבור בצפון הארץ".

בזן נחשבת לצרכן הגדול ביותר של גז הטבעי במפרץ חיפה ועל כן תיפגע הכדאיות הכלכלית של המדינה בהעברת קו צינור גז טבעי אם בזן לא תצרוך אותו. כך או כך, המדינה, באמצעות החברה הממשלתית נתג"ז, מחויבת להעביר את צינור הגז הטבעי בלי להתחשב בשיקולי כדאיות כלכלית.

מבזן נמסר: "בעת הפרטת בזן, תחייבה מדינת ישראל לספק גז טבעי לחיפה עד סוף שנת 2009. על בסיס התחייבות זו נקבעה עלות הרכישה. יתרה מזאת, על מנת להיערך למעבר לגז השקיעה בזן סך של כ-120 מיליון שקל לצורך קליטת גז טבעי. בזן משקיעה מאמצים רבים וסכומים עצומים למען הסביבה ואנו מקווים כי מכשולים בירוקרטיים לא יגרמו להפסקת פעילותה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות