אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוגל מסתבכת באיטליה: החקירה מתרחבת צילום: אי פי אי

גוגל מסתבכת באיטליה: החקירה מתרחבת

איגוד העיתונים האיטלקי התלונן שגוגל דורשת מהעיתונים להפנות לה תוכן לגוגל ניוז, ולא - תסנן אותם מתוצאות החיפוש שלה. הרגולטורים האיטלקים פתחו בחקירה, וכעת הם בודקים את כלל פעילותה במדינה

06.09.2009, 10:19 | יוסי גורביץ
הרשות להגבלים עסקיים של איטליה הודיעה שלשום (ו') כי היא מרחיבה את חקירת גוגל, וכעת תכלול החקירה את כלל פעולותיה של החברה. בסוף חודש אוגוסט החלה הרשות לבחון את פעולות אתר Google News ואת השפעתו על שוק העיתונות.

החקירה נגד גוגל ניוז החלה לאחר שאיגוד העיתונים האיטלקי, FIEG, התלונן כי גוגל דרשה מכמה עיתונים איטלקיים לאפשר לה להשתמש בתוכן שלהם בגוגל ניוז, ולא – תמנע מהכתבות שלהם להופיע בתוצאות במנוע החיפוש שלה. כחלק מהחקירה, ערכו החוקרים חיפוש במשרדי גוגל איטליה לפני כשבוע וחצי. גוגל מסרה בתגובה כי נפגשה עם נציגי העיתונות האיטלקית והסבירה להם כי יש אפשרות להופיע במנוע החיפוש מבלי להופיע בגוגל ניוז, וזאת לאחר פנייה של העיתון המדובר לגוגל בבקשת הסרה.

חשש מפגיעה בתחרות

 

ההחלטה ביום שישי נראית כניסיון להרחיב את החקירה מעבר לגוגל איטליה וגוגל ניוז לחברה האם, היושבת בארה"ב. לגוגל יש שליטה כמעט מלאה – 90% - בתחום החיפוש המקוון באיטליה, דבר שעל פי הערכות גרם לרגולטורים לשקול את כלל מעמדה של גוגל. בהודעתה אמרה הרשות כי היא חוששת שמעמדה הייחודי של גוגל בתחום החיפוש עלול להשפיע באופן בלתי ראוי על התחרות בתחום הפרסום בחיפוש.

גוגל מסרה בתגובה כי מדובר בשינוי פרוצדורלי בלבד, וכי מאחר שגוגל ניוז מופעלת לא על ידי גוגל איטליה אלא על ידי החברה האם, היא איננה מופתעת מן ההחלטה. יצוין שתגובה זו איננה מתייחסת להערות הרשות על מעמדה של גוגל בתחום הפרסום המקוון.

גוגל נמצאת לאחרונה תחת עינם הבוחנת של שורה של גופים רגולטוריים, כשבמרכז הסערה עומדת "עסקת הספרים" השנויה במחלוקת שלה, שבמסגרתה תקבל גוגל את הזכות להפיץ בתשלום את הספרים שסרקה. העסקה מעוררת חשש שגוגל, שסרקה מיליוני ספרים שהזכויות על רבים מהם פקעו, תחזיק למעשה בזכויות עליהם מתוקף העסקה, שנחתמה בינה ובין גילדת הסופרים האמריקאית. אקדמאים הביעו מחאה כנגד העסקה, ובסוף השבוע הצטרפה אליהם גם אמזון, בעלת חנות הספרים המקוונת הגדולה. במקרה שני של פיקוח רגולטורי, התפטר לאחרונה מנכ"ל גוגל אריק שמידט מתפקידו כדירקטור באפל – לאחר שהרשות להגבלים עסקיים בארה"ב פתחה בחקירה בנושא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות