אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העולם הערבי מאבד כ-1.6 מיליארד דולר בשנה כתוצאה מבריחת מוחות צילום: גיא אסיאג

העולם הערבי מאבד כ-1.6 מיליארד דולר בשנה כתוצאה מבריחת מוחות

דו"ח הליגה הערבית מעלה כי בכל שנה עוזבים כ-100 אלף מדענים, רופאים ומהנדסים את מדינות ערב, כאשר 70% מהמדענים לא שבים. עוד עולה כי 54% מהסטודנטים הלומדים בחו"ל אינם שבים לעבוד במולדתם

06.09.2009, 22:51 | דורון פסקין

דו"ח עדכני של הליגה הערבית מצביע על מצבם העגום של בוגרי האוניברסיטאות בעולם הערבי. לפי הדו"ח, המשק הערבי מאבד בכל שנה כ-1.6 מיליארד דולר בשנה כתוצאה ממה שמוגדר "בריחת המוחות".

לפי הדו"ח, בכל שנה כ-70 אלף בוגרי המוסדות להשכלה גבוהה במדינות ערב עוזבים לחו"ל כדי למצוא פרנסה, ו-54% מהסטודנטים הלומדים בחו"ל אינם חוזרים למולדתם כדי לנסות ולהשתלב בשוק העבודה המקומי.

הדו"ח, שהוכן על ידי מומחי המחלקה לאוכלוסייה ולמדיניות הגירה בליגה הערבית, הצביע על כך שבכל שנה עוזבים כ-100 אלף מדענים, רופאים ומהנדסים את לבנון, עיראק, סוריה, ירדן, מצרים, תוניסיה, מרוקו ואלג'יריה. 70% מהמדענים לא שבים כלל למדינות ערב, ואף יתרה מכך, 50% מהרופאים, 23% מהמהנדסים ו-15% מהמדענים מעדיפים להגר לאירופה, לארה"ב ולקנדה.

עורכי הדו"ח טוענים כי על מדינות ערב לגבש מדיניות ברורה לשנים הבאות, כדי לנסות למשוך את הבוגרים הערביים בחזרה לשוק העבודה במולדתם. הם ממליצים לאמץ את הדרכים בהן נקטו הרשויות בהודו כדי לצמצם את תופעת בריחת המוחות לחו"ל.

לפי המחקר, המפתח למשיכת הבוגרים הערביים חזרה לעולם הערבי טמון ביצירת יציבות כלכלית וחברתית. בין התמריצים שיש לאשר כדי למשוך את המוחות חזרה לעולם הערבי העלו עורכי המחקר את ההקלות בפתיחת עסקים חדשים, שיפור רמת החיים והשירותים הציבוריים וכד'.

העולם הערבי צפוי לרשום ב-15 השנים הקרובות גידול של 3.5%-4% בשוק העבודה, כך לפי נתוני הבנק העולמי. בכדי לעמוד בקצב הצמיחה יצטרך השוק הערבי ליצור בין 55 ל-70 מיליון מקומות עבודה.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות