אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המעורבות הישראלית בחיישן התנועה המהפכני של מיקרוסופט נחשפת צילום מסך: youtube.com

המעורבות הישראלית בחיישן התנועה המהפכני של מיקרוסופט נחשפת

לפני שלושה חודשים חשפה מיקרוסופט את פרויקט נטאל - חיישן תנועה תלת-ממדי ל-Xbox. עד כה סירבה החברה לפרט את תפקידן של החברות הישראליות פריימסנס ו-3DV בפיתוח. כעת מתברר: לשתי החברות חלק לא קטן בפרויקט

06.09.2009, 18:33 | מאיר אורבך

בתערוכת המשחקים E3 שנערכה בלוס אנג'לס לפני שלושה חודשים הכוכבת המרכזית היתה מיקרוסופט. החברה הציגה שם את פרויקט נטאל (Natal) - חיישן תנועה לקונסולת המשחקים אקסבוקס. בשונה מהמתחרה העיקרי - Wii של נינטנדו - החיישן של מיקרוסופט אינו דורש להחזיק שלט רחוק, אלא קולט את תנועות הגוף של השחקן, בטכנולוגיה שמזכירה את סרט המדע הבדיוני "דו"ח מיוחד". מה גם שבמאי הסרט, סטיבן שפילברג, עלה לבמה להציג את הפיתוח החדש.

בסמוך להכרזה על המערכת החדשה התרבו השמועות על מעורבות ישראלית בפיתוח, אך מיקרוסופט סירבה לחשוף את הטכנולוגיות שעומדות מאחורי פרויקט נטאל. באותה התקופה עלו הערכות שהחברה שפיתחה את השבב שבלב החיישן היא  3DV שנרכשה על ידי מיקרוסופט תמורת כ-34.5 מיליון דולר (גם את דבר הרכישה סירבה מיקרוסופט לאשר), וגם שמו של הסטארט-אפ פריימסנס עלה כמועמד, כפי שהתברר מאוחר יותר. למרות זאת, מיקרוסופט סירבה להתייחס לשמועות על המעורבות הישראלית.

עכשיו התמונה מתבהרת: בתערוכת DisplaySearch שנערכה בסן חוזה ביום חמישי האחרון בחר שותף עסקי של מיקרוסופט לחשוף את כל קרבי המוצר. פרנסיס מקדוגל, הטכנולוגי הראשי של חברת GestureTek, פירט לכל באי הכנס ממה בנוי הנטאל, ומדבריו מתברר שחלקן של החברות הישראליות שם אינו מועט.

לדברי מקדוגל, מיקרוסופט קנתה את חברת 3DV הישראלית כדי שתשמש במערך התמיכה בחומרה של מערכת הנטאל. הטכנולוגיה של פריימסנס, שעליה מבוסס החיישן עצמו על פי מקדוגל, כוללת רכיב אלקטרוני המזהה מרחקים באמצעות מצלמה, וטכנולוגיית אינפרא-אדום סטנדרטית המשמשת לקריאת ברקודים של מוצרים. טכנולוגיה זו מאפשרת לנטאל לבצע ראייה תלת-ממדית ממוחשבת ולזהות עצמים בחדר לפי גודלם ומרחקם מהמצלמה.

חיישן התנועה Natal לצד קונסולת ה-Xbox. בזכות הישראליות, צילום: cc-by-Jake Metcalf חיישן התנועה Natal לצד קונסולת ה-Xbox. בזכות הישראליות | צילום: cc-by-Jake Metcalf חיישן התנועה Natal לצד קונסולת ה-Xbox. בזכות הישראליות, צילום: cc-by-Jake Metcalf

"מיקרוסופט בחרה לקנות את 3DV מכיוון שהיו לה כמה פטנטים מעניינים בצד החומרה. למרות זאת, פריימסנס היא שנבחרה כספקית משום שהטכנולוגיה שלה תגיע לשוק כבר בתוך שנה - בעוד שהטכנולוגיה של 3DV תהיה בשלה רק בעוד שנתיים או שלוש", אמר מקדוגל.

מיקרוסופט מכרה עד כה 30 מיליון יחידות של האקסבוקס, והיא צפויה למכור בשנה בין 500 ל־600 אלף מכשירים, לפי הערכות שמרניות. עלות שבב של פריימסנס מוערכת ב־10 דולרים ליחידה במחיר שוק, לכן על פי הערכות, היא צפויה להכניס 5–6 מיליון דולר בשנת המכירות הראשונה, וככל שקונסולת האקסבוקס תצבור פופולריות מכירות אלה יגדלו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות