אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: משרד האוצר חוקר הלוואות שהעניקה מנורה ללקוחות ללא בטחונות צילום: צביקה טישלר

בלעדי: משרד האוצר חוקר הלוואות שהעניקה מנורה ללקוחות ללא בטחונות

ל"כלכליסט" נודע כי האוצר שכר את שירותי משרדו של יהודה בר לב החוקר מקרי הונאה בקשר להלוואות שהעניקה מנורה בהיקף של 133 מיליון שקל. משרד האוצר: בדיקות דומות מתבצעות בחברות נוספות

07.09.2009, 11:24 | רחלי בינדמן

פרשה חדשה במנורה מבטחים. אגף הפיקוח על שוק ההון במשרד האוצר שכר את שירותיו של משרד רואה חשבון יהודה בר לב כדי לחקור כשלים אפשריים בחברת הביטוח, כך נודע ל"כלכליסט". החקירה תתבצע כאשר הרוחות עדיין סוערות מפרשת ה"בקדייטינג" של שלושת עובדי החברה בשפורסמה בשבוע שעבר.

ל"כלכליסט" נודע עוד כי האוצר נתן לבר לב מנדט, במסגרת חקירת כשלים אפשריים בחברת הביטוח, לבחון סעיף תמוה שנכלל בדוחות הכספיים של מנורה מבטחים לשנת 2008 הנוגע להלוואות שהעמידה החברה ללקוחותיה.

בין מקבלי ההלוואות נמצא גם חבר הכנסת יורם מרציאנו שאמר היום בתגובה כי "לקחתי הלוואה על פי חוק מקרן הפנסיה מבטחים החדשה. נסעתי למשרדים, חתמתי על מסמכים, וקיבלתי הלוואה. לא היה שום סוכן מעורב. הייתי צריך הלוואה בשביל החתונה של הבת שלי. ידעתי שבמנורה נותנים הלוואות, הגעתי למשרדי החברה באלנבי וחתמתי על מסמכים. החזרתי עד השקל האחרון. כל כספי הפנסיה שלי נמצאים במנורה והיו נמצאים שם גם לפני זה. סוכן הביטוח שלי הוא עזרא גבאי אבל הוא בכלל לא היה מעורב בסיפור הזה".

בדוחות השנתיים צויין כי מנורה, בניהולו של ארי קלמן, העמידה הלוואות ללקוחות במהלך התקופה שבין אוקטובר 2004 עד מרץ 2007 ללא בטחונות כנגד שיעבוד פוליסות ביטוח חיים שהופקו על ידה לטובת הלווים.

החברה שיעבדה לטובת ההלוואות שהעניקה ללקוחות את פוליסות ביטוח החיים שלהם. עם זאת, נכון לסוף דצמבר עמד שווי הפוליסות האלה על כ-31 מיליון שקל בלבד.

נכון לסוף יוני עמדה יתרת ההלוואות ללקוחות על כ-133 מיליון שקל בעוד ששווי הבטוחה שניתנה בגינם עמדה בסוף יוני על 30 מיליון שקל בלבד, כאשר עד כה ביצעה החברה הפרשה לחובות מסופקים (קרי, כאלו שספק שהחברה תקבל אותם חזרה) בהיקף של כ-62 מיליון שקל מסך החוב.  

 

 

משרד בר לב הוא מהמשרדים המובילים בתחום הביקורת החקירתית הכוללת מניעה, איתור וכימות של מעשי הונאה וברקורד שלו נמנים חקירה של מקרים כמו חקירת מקרי נכסי קורבנות השואה ופרשת הבנק למסחר.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "הפיקוח על הביטוח מנהל בימים האחרונים הליך בדיקה לגבי אי הסדרים בנוגע למתן הלוואות באמצעות סוכנים ולגבי עניין העברות רטרואקטיביות בין מסלולי השקעה, שדווחו על ידי חברת הביטוח מנורה-מבטחים. היום נכנס צוות של המפקח בסיוע משרד רו"ח יהודה בר-לב למשרדי החברה על מנת לרדת לעומקן של העובדות. הצוות יגיש למפקח את הממצאים בתוך זמן קצר. במקביל, מבצע המפקח הליך בדיקה לגבי קיומם של אי סדרים דומים בחברות נוספות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
כן הזוטרים יאכלו אותה, תגובה ל7
כמה עובדים זוטרים הולכים לאכול אותה בגדול, באירגונים הגדולים והמפוקחים יש לבכירים שיטה שעובדת ככה, אם הם מקבלים דיווח שאצל עובד זוטר יש ירידה בעסקים, העובד מקבל איום בטלפון או במשרד המנהל (אף פעם לא בכתב, הבכירים מספיק מתוחכמים לא להשאיר עקבות) שאם לא יתאמץ אז הבונוס שלו בספק וגם יפוטר, העובד נלחץ ועושה הכל כדי לשמר את הלקוחות גם במחיר של בקדייטים, הלוואות והבטחות שווא, כאשר הרשויות עולות על זה הבכירים תמיד יתממו ויגידו אנחנו לא ידענו זה יוזמה של עובד זוטר. ושלא יעבדו עליכם
בבר , פסא'ז אלנבי  |  07.09.09
לכל התגובות