אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"המחירים בכל סדרות האג"ח של אפריקה יתכנסו לאזור ה-50 אגורות" צילום: עמית שעל

"המחירים בכל סדרות האג"ח של אפריקה יתכנסו לאזור ה-50 אגורות"

גלעד שמעוני מנכ"ל אקסלנס קרנות נאמנות: "המחירים של איגרות החוב הקצרות ימשיכו לרדת". "אני לא רואה תועלת כלכלית במניות של אפריקה"

08.09.2009, 13:03 | שהם לוי

הסדר החוב באפריקה ישראלתפס חלק מהמשקיעים באג"ח הקצרות של אפריקה לא מוכנים כלל, הם ספגו את עיקר המהלומה. טרם חשיפת "כלכליסט" על הסדר החוב נסחרו הסדרות הקצרות (ט' ו-יז') בערכים גבוהים מהערך הנקוב. ההערכה של חלק מהמשקיעים המוסדיים והפרטיים הייתה כי הסדר החוב, אם יבוא, יגיע מאוחר יותר. המחזורים בסדרות הקצרות האמירו והן גילמו תשואה לפדיון של 7% בלבד.

הסדר החוב באפריקה "אני כל יום מבקש סליחה. לא גנבתי, לא רימיתי, עשיתי כמיטב יכולתי" בעל השליטה באפריקה ישראל לאחר חשיפת "כלכליסט" כי הקבוצה בשליטתו תתקשה לעמוד בהתחייבויותיה: "מאז תחילת המשבר אני עובד כמעט 20 שעות ביממה כדי לוודא שאנו עושים את המיטב". מנכ"ל הקבוצה, איזי כהן: "לא התעסקנו בשנה וחצי האחרונות לא בייזמות ולא בפיתוח עסקי אלא רק במימושים" סיון איזסקו, 50 תגובותלכתבה המלאה

"מהרגע שהחברה הודיעה שהיא נכנסת להסדר, המוסדיים הימרו שהם יוכלו לשלם את האג"חים הקצרים, גם הוצאות המימון המשמעותיות בשל המדדים הגבוהים תרמו מאוד למצב", אומר גלעד שמעוני מנכ"ל אקסלנס קרנות נאמנות.

"כשיהיה הסדר חוב לאפריקה הוא כולל את כל סדרות החוב. יותר משמעותי להסתכל על הערך שבו נסחר האג"ח ולא על המח"מ. ההסדרים אף פעם לא יהיו לטובת האג"חים הקצרים כי הבנקים מקבלים את הכסף ראשונים. לבנקים יש הלוואות מאוד קטנות לאפריקה. המצב היום של אג"ח קצר יום אחרי שהחברה רוצה להיכנס להסדר חוב  הרבה יותר גרוע", מוסיף עוד שמעוני.

"אני מאמין שהמחירים של איגרות החוב הקצרות של אפריקה ימשיכו לרדת, כך שכל איגרות החוב מכל הסדרות יתכנסו פחות או יותר לאותו מחיר. לדעתי זה יהיה בסביבות ה-50 אגורות", מדגיש מנכ"ל קרנות הנאמנות של אקסלנס.

אפריקה אג"ח ט' הנפרעת במלואה בנובמבר הקרוב, מגלמת תשואה לפדיון של 1,000% (בחישוב שנתי) ומסכמת ירידות של 20.4% החודש, ו-39% מתחילת השנה.

תל בונד 40 רשם ירידות חדות בשבוע האחרון, בשל הורדות הדירוג של מידרוג ומעלות לאפריקה וכן בחינת הדירוג ל דלק נדל"ן. בשוק מעריכים כי המרווח בין האג"ח הממשלתיות הצמודות לבין הקונצרניות עלול להיפתח שוב בשל גל הסדרי חוב מצד החברות. בעיני המשקיעים נראה כי אפריקה פתחה את הדלת הכבדה שממנה יוצאות כל החברות שחיכו בפינה ואולי לא היה להן את האומץ ללכת בעצמן להסדרי חוב עם המשקיעים.

יותר התחייבויות מנכסים

 

"חברה שנכנסת להסדר חוב צופה שיש לה יותר התחייבות מנכסים.  אם יש יותר התחייבויות מנכסים לטווח קצר עדיין אפריקה הייתה יכולה לגשר. מכאן שהשקעה באפריקה היא הימור פר אקסלנס. אני לא רואה תועלת כלכלית במניות של אפריקה. חברות אחרות רואות שאפריקה הלכה להסדר - אני מאמין שעלולה להיות לכך השפעה על התשואות באיגרות החוב הקונצרניות", מוסיף שמעוני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות