אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי ממלא את הנפקות החוב? החברות המקורבות לחתמים צילום: שלום בר טל

מי ממלא את הנפקות החוב? החברות המקורבות לחתמים

שתי הנפקות אג"ח מהשבוע שחלף, זו של חברת כור מקבוצת אי.די.בי וזו של חברת הליסינג אלבר שבשליטת אלי אלעזרא, מגלות נתון מעניין: בכל הנפקה, לפחות מחצית מהסכום שגויס הוזמנה על ידי החתמים או גופים הקשורים אליהם

10.09.2009, 07:19 | הדר רז

בחודשים האחרונים התרגלו בענף החיתום להוביל הנפקות מוצלחות עם ביקושי שיא. אך בחינת שתי הנפקות שבוצעו השבוע, מגלה כי הפריחה הרגעית בשוק החוב עומדת להסתיים.

מדובר בשתי הנפקות חוב, זו של חברת כור מקבוצת אי.די.בי וזו של חברת הליסינג אלבר שבשליטת אלי אלעזרא. מתברר שבכל אחת מהן, לפחות מחצית מההנפקה הוזמנה על ידי החתמים או על ידי גופים הקשורים אליהם.

במקרה של הנפקת האג"ח של אלבר, החברה גייסה כ־60 מיליון שקל. אלא שמעיון בדו"ח ההנפקה עולה כי 74% מהיקף ההנפקה הוזמנו על ידי חתמים או גופים הקשורים אליהם, ואם לפרט, מתוך 32 הזמנות שהתקבלו מהגופים המוסדיים, 22 התקבלו מחתמים או מגופים הקשורים אליהם.

 , צילום: סיון פרג צילום: סיון פרג' שלום בר טל  , צילום: סיון פרג

אחד החתמים בהנפקה, ברק קפיטל, התחייב להזמין במסגרת גיוס החוב כ־11.7 מיליון שקל, והיה החתם שהזמין את הכמות הגדולה ביותר.

חתם נוסף באותה הנפקה, מנורה מבטחים, וגופים הקשורים אליו הזמינו כ־10.5 מיליון שקל. גם מגדל חיתום וקרנות הקבוצה הזמינו כ־7.3 מיליון שקל, וחברת החיתום פועלים אי.בי.אי עם בית ההשקעות אי.בי.אי הזמינו 5.8 מיליון שקל.

בית ההשקעות אנליסט, ששימש גם הוא חתם בהנפקה, הזמין כ־5.4 מיליון שקל, ואילו מיטב חיתום וגופים הקשורים אליו הזמינו כ־3.6 מיליון שקל.

אלא שכאמור, אלבר לא היתה היחידה שנזקקה לעזרת החתמים והגופים הקשורים אליהם. כור שבשליטת נוחי דנקנר גייסה השבוע במכרז המוסדי כ־163 מיליון שקל.

מסכום זה, כ־81 מיליון שקל גויסו מחתמים או מגופים הקשורים אליהם - כך שמחצית מהיקף ההזמנות הגיעו מכיוונם של החתמים. כשליש מההזמנות של החתמים (שהם כ־29 מיליון שקל) הוזמנו על ידי כלל פיננסים חיתום וחברות הקשורות אליה, ששייכות אף הן - כמו כור - לקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר.

הגיוס של האג"ח בוצע בשתי סדרות שונות, ט' ו־י'. במקרה של סדרה ט', כ־52% מהיקף ההזמנות נבעו מהזמנות של החתמים ושל גופים הקשורים אליהם, כאשר החתם שקנה את ההיקף הגדול בסדרה הוא כלל פיננסים חיתום וחברות הקשורות אליו (בסכום של 22 מיליון שקל).

מגדל חיתום וגופים קשורים הזמינו כ־11.5 מיליון שקל, ואילו החתמים מיטב, רוסאריו ואקסלנס, הזמינו כל אחד כ־10 מיליון שקל.

בהנפקת האג"ח של סדרה י' הזמין לידר - ששימש אף הוא חתם בהנפקה - כ־10 מיליון שקל, מתוך כ־40 מיליון שקל שגויסו בסדרה זו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות