אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: אי.בי.אי משיק שש קרנות סל

בלעדי: אי.בי.אי משיק שש קרנות סל

שי סספורטס, שמונה על ידי בית ההשקעות לנהל את קרנות הסל: "הרוח נושבת לכיוון התחום - הן מבחינת הגופים הגדולים והן מצד הרגולציה"

10.09.2009, 07:17 | הדר רז

בענף קרנות הנאמנות ממתינים להתפתחויות הרגולטוריות הקשורות לקרנות הסל, קרנות נאמנות העוקבות אחר מדדים, אך יש מי שכבר מתכונן ליום שאחרי.

בית ההשקעות אי.בי.אימינה בתחילת החודש את שי סספורטס למנהל תחום קרנות הסל, והוא מתכוון להשיק בתקופה הקרובה שש קרנות סל נוספות. כך נודע ל"כלכליסט".

סספורטס (32) היה מנכ"ל פאי תעודות סל, וקודם כיהן כמנכ"ל הדס תעודות סל. לסספורטס תואר ראשון במינהל עסקים עם התמחות במימון, מטעם המכללה למינהל, והוא בעל רישיון לניהול תיקים מרשות ני"ע.

נוסף על כך, כאמור, במהלך השבועות הקרובים מתכוון בית ההשקעות להשיק שש קרנות סל חדשות על מדדים שונים: תל בונד־20, ת"א־100, מק"מ, שקלי 2-5, צמוד 2-5 ואג"ח ממשלתיות בריבית משתנה.

קרנות אלו יצטרפו לקרן קיימת של אי.בי.אי, אי.בי.אי סל ת"א־25, אשר בסוף יולי הוחלט להוריד את דמי הניהול בה ל־0.25%. קרן הנאמנות קיימת קרוב לעשור והיא מנהלת כ־80 מיליון שקל.

עודד גל, מנכ"ל אי.בי.אי קרנות נאמנות, אמר ל"כלכליסט": "אנחנו מאוד מאמינים בתחום קרנות הסל. בחו"ל רוב השוק מנוהל ב־ETF שזה הדבר הכי קרוב לקרנות סל, ולא ב־ETN שזה תעודות סל. אם המהלך הרגולטורי בישראל יושלם, קרנות הסל חייבות להיות החלק הדומיננטי במכשירים שעוקבים אחר מדדים".

"זו היתה בחירה מאוד טבעית, אף שיכולתי להמשיך בתחום תעודות הסל", אמר סספורטס על המעבר לתחום קרנות הסל. "הרגשתי שהרוח הולכת ונושבת לכיוון קרנות הסל, הן מבחינת הגופים הגדולים עצמם והן מבחינת הרגולציה. גם גופים שיש להם חברות תעודות סל נכנסים לתחום לאט לאט. גם הם מבינים שבסופו של דבר קרנות הסל יהיו המוצר השולט בתחום המעקב אחר המדדים. זה נראה לי טבעי להגיע לגוף כמו אי.בי.אי, שיש לו חזון ואסטרטגיה בתחום קרנות הסל, והכוונה היא להיכנס לתחום כגוף מוביל. היתרון שלנו הוא שאין לנו מוצרים מחקים אחרים שיגבילו אותנו".

קרן סל מבוססת על המודל האמריקאי (ETF), והיא "קרן נאמנות מחקה", כלומר מחויבת להשיג תוצאות דומות ככל הניתן למדד שאחריו היא עוקבת. כתוצאה משינויים רגולטוריים שעליהם עובדים כיום, במהלך המחצית השנייה של 2010 אמורות קרנות הסל להתחיל להיסחר בבורסה.

המהלך צפוי להשתלב בשינוי נרחב שבו עוסקת הרשות, שיכלול העברת תעודות הסל לפיקוח במתכונת דומה לזו הקיימת כיום בקרנות הנאמנות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות