אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה בודק חשדות לאי־סדרים נוספים בהע"ל צילום: ג'רמי פלדמן

מבקר המדינה בודק חשדות לאי־סדרים נוספים בהע"ל

במקביל לתביעה המתגבשת נגד יו"ר הע"ל־תשורה לשעבר מיקי צולר, בודקים במשרד המבקר חשד לאי־סדרים במינוי בכירים ומתן הטבות כספיות

10.09.2009, 08:35 | מיקי פלד

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס בודק חשדות לאי־סדרים כספיים בהסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל). הבדיקה החלה לפני מספר חודשים, בעקבות חשדות לאי סדרים במינוי בכירים בהע"ל ומתן הטבות כספיות לבכירים. על פי החשד, במקרה אחד לפחות מונה בכיר בהע"ל ללא מכרז ובנוהל לא תקין, רק בשל קשרי חברות עם בכירים אחרים.

במקביל לבדיקת מבקר המדינה, נכתב בימים אלו כתב תביעה נגד כמה מראשי הע"ל לשעבר, והחברה־הבת הע"ל־תשורה שניהלה את נכסיה של קרן הפנסיה של הע"ל וסיפקה לה שירותים. כתב התביעה נכתב על ידי עו"ד ארנון שגב, שהיה בעבר המפקח מטעם האוצר בקרן, הוא צפוי לטעון לאחריות מקצועית של כמה דירקטורים בקרן הפנסיה וראשי העל־תשורה, בשל ההפסדים שספגה הקרן שהביאו אותה לגרעון אקטוארי (כמות הנכסים העתידיים מול סך ההתחייבויות העתידיות) של 150 מיליון שקל. קרן הפנסיה הע"ל נמצאת בשנה האחרונה תחת ניהולה של יעל אנדורן, שמונתה מטעם האוצר, ובחודשים הקרובים צפוי להתפרסם מכרז למכירתה.

אחת האצבעות המאשימות בפרשה צפויה להיות מונפת אל עבר מיקי צולר, יו"ר העל־תשורה לשעבר. צולר התפטר מתפקידו לפני כשנה, בעקבות פשיטת חוקרי רשות ניירות ערך על משרדיו, בחשד לאי סדרים כספיים בהעל־תשורה בדגש על עסקת רכישת השליטה בברגר הולדינגס (היום בית ההשקעות דש איפקס). כיום מחזיקה קרן הפנסיה הע"ל ב־9.6% מבית ההשקעות והע"ל עצמה ב־13.4%. צולר קיבל בעקבות הרכישה מענק מיוחד של 2.4 מיליון שקל. צולר אמר ל"כלכליסט" כי עד כה לא ידוע לו על הכוונה להגיש נגדו כתב אישום, וכי בכל הנוגע לבונוס, "הכל נעשה בצורה חוקית ומסודרת".

חנן שאלין, יועץ התקשורת של הע"ל, מסר כי "במשך תקופה ארוכה פועל מבקר הפנים של החברה באופן שוטף תוך שיתוף פעולה מלא ושקוף עם משרד מבקר המדינה. זו פעם ראשונה שמונה מבקר פנים להע"ל וזאת, לאור פעולתו של יו"ר הע"ל, יואב שמחי, לפעול תוך שקיפות מלאה על רקע פרישות העבר". ממשרד מבקר המדינה נמסר, כי "המשרד נמצא בעיצומה של ביקורת בהע"ל. הביקורת מתמקדת בשורה של נושאים והיא נמשכת כבר כמה חודשים. כנהוג במהלך ביצוע הביקורת אין אנו נותנים פומבי לפרטיה כדי שלא לשבש את עבודת

הביקורת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות