אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלחמת הדפדפנים: איך לעשות את פיירפוקס מהיר יותר איור: ליאב צברי

מלחמת הדפדפנים: איך לעשות את פיירפוקס מהיר יותר

במלחמת הדפדפנים הנוכחית, שם המשחק הוא ביצועים. בעוד כרום נעשה רק מהיר יותר, הגרסאות האחרונות של פיירפוקס נעשות כבדות ואיטיות. כך תתקנו את המצב

12.09.2009, 10:33 | רן יניב הרטשטיין
במלחמת הדפדפנים הנוכחית, שם המשחק הוא ביצועים. כרום, הכוכב העולה של גוגל, גורם לפיירפוקס להראות עייף ומיושן למרות ממשק פשטני ומעט מאוד אפשרויות מובנות. במהלך ההשקה של כרום, גוגל הקדישה תשומת לב מיוחדת לשיפורים הגדולים בביצועי ג'אווהסקריפט - שפת התכנות של הרשת, עליה מבוססים רבים מהיישומים המתקדמים של גוגל כמו ג'ימייל ושירות המפות.

בכך הצליחה גוגל להביא את ביצועי הג'אווהסקריפט למרכז השיח על דפדפנים חדשים. מאז כרום, היבט זה זוכה להתייחסות מיוחדת בהשוואות ביצועים של הדפדפנים המובילים, בעוד שלפני כן הוא כלל לא היה נמצא על סדר היום.

מנוע ג'אווהסקריפט מהיר אמנם משפיע מאוד על תחושת הביצועים ביישומים מקוונים כמו אלו של גוגל, אבל הוא מהווה רק חלק קטן מהתמונה הכוללת. בעת גלישה ברשת, יש לקחת בחשבון גם את מהירות ההורדה של תמונות ועמודים רבים במקביל, מהירות העיבוד וההצגה של עמודים סטאטיים, היכולת להחזיק לשוניות רבות פתוחות מבלי להקריב את הביצועים או היציבות, ומהירות התגובה של הדפדפן עצמו.

במקרה של כרום, סוגיית הביצועים היא לא רק דוגמה למיומנותה של גוגל בשליטה על שיחות והתאמתן לצרכי יחסי הציבור שלה. גוגל אמנם מתרכזת בעיקר בביצועי מנוע הג'אווהסקריפט של כרום, אבל גם לפי כל אחד מהמדדים הנ"ל, כרום הוא אחד הדפדפנים המהירים ביותר שיש. בניגוד לפיירפוקס, שהתחיל בתור אלטרנטיבה קלת משקל לאינטרנט אקספלורר 6 הגריאטרי אבל האט את הקצב עם השנים והגרסאות, כרום רק נעשה מהיר יותר.

פיירפוקס 3.5 הוא התגובה הראשונה של מוזילה לכרום, והוא כולל מנוע ג'אווהסקריפט חדש שמציג שיפורי ביצועים ניכרים לעומת גרסאות קודמות. אם להסתמך על התוכניות לגרסאות הבאות של פיירפוקס, נראה שמוזילה תמשיך להתבסס על כרום כמודל לחיקוי. יש לקוות שמלבד השינויים הקוסמטיים, פיירפוקס 4 יזכה גם לזריקה נדיבה של פלפל.

עד אז, אין צורך לוותר על פיירפוקס רק כדי ליהנות מביצועים משופרים. אספנו עבורכם מספר טיפים שיהפכו את פיירפוקס 3.5 לקצת יותר מהיר, ויהפכו את השימוש בו להרבה יותר נסבל.

פחות המתנה

 

החל מגרסה 3, פיירפוקס כולל מערכת משופרת לניהול הסימניות והיסטוריית הגלישה. כברירת מחדל, הגרסאות החדשות של פיירפוקס שכוללות את המערכת הזו שומרות את היסטוריית הגלישה לזמן ארוך משמעותית מבעבר: 90 יום במקום שבועיים.

בסיס הנתונים בו נשמרים כל הנתונים האלה פשוט ומהיר יחסית, אבל כשמצטבר בו מידע רב מדי הוא מאט משמעותית את האתחול של פיירפוקס. לקיצור שלב האתחול, הקטינו את משך הזמן לשמירת היסטוריית הגלישה.

פתחו את התפריט Tools ובחרו את האפשרות Options, עברו ללשונית Privacy, ובתפריט Firefox will בחרו את האפשרות Use custom settings for history. בשורה Remember my browsing history, בחרו את משך הזמן לשמירת ההיסטוריה - לדוגמה, חזרו לברירת המחדל המקורית של 14 יום.

שמרו את היסטוריית הגלישה לזמן קצר יותר כדי להאיץ את זמן האתחול, צילום מסך שמרו את היסטוריית הגלישה לזמן קצר יותר כדי להאיץ את זמן האתחול | צילום מסך שמרו את היסטוריית הגלישה לזמן קצר יותר כדי להאיץ את זמן האתחול, צילום מסך

באותה הזדמנות, מומלץ למנוע מפיירפוקס לשמור את היסטוריית ההורדות - גם מידע זה יכול להצטבר ולהשפיע על הביצועים, והוא הרבה פחות שימושי מהיסטוריית הגלישה הרגילה. הסירו את הסימון מהשורה Remember Download History.

כפתרון קיצוני פחות, אם כי מעט יותר טכני, תוכלו לבצע מדי פעם פעולה פשוטה של ניקוי בסיס הנתונים. פיירפוקס לא כולל אפשרות מובנית לביצוע פעולת הניקוי, אבל תוכלו למצוא הוראות מפורטות לביצועה במדריך זה.

הקטנת מאגר היסטוריית הגלישה תחסוך כמה שניות בעת הפעלת פיירפוקס, אבל באופן יחסי מדובר בשיפור זניח. אם אתם רוצים שפיירפוקס יפעל תמיד באופן מיידי ללא כל עיכוב, השתמשו ב-Firefox Preloader, תוכנה חינמית לחלונות בלבד, שדואגת שפיירפוקס יפעל ברקע באופן קבוע, אפילו אם אף חלון של פיירפוקס לא פתוח.

Firefox Preloader מתחילה לפעול אוטומטית בזמן אתחול המחשב, ומציגה אייקון של פיירפוקס בשורת המשימות. כל זמן שהיא פועלת, כל הקבצים הנחוצים לפיירפוקס כבר נמצאים בזיכרון, ואפשר לפתוח חלון חדש של הדפדפן ללא כל המתנה. כצ'ופר, היא גם משמשת קיצור דרך להפעלת פיירפוקס: לחצו פעמיים על האייקון שלה כדי לפתוח חלון דפדפן חדש. עם זאת, חשוב להבין שבדרך זו, פיירפוקס אף פעם לא באמת ייסגר, ותמיד יתפוס לפחות כמה עשרות מגהבייטים מהזיכרון.

פחות תוספים

הפעלת פיירפוקס במצב בטוח. וודאו שאף אחת מהשורות לא מסומנות, צילום מסך הפעלת פיירפוקס במצב בטוח. וודאו שאף אחת מהשורות לא מסומנות | צילום מסך הפעלת פיירפוקס במצב בטוח. וודאו שאף אחת מהשורות לא מסומנות, צילום מסך

גורם נוסף שעשוי להאט את האתחול של פיירפוקס הוא כמות התוספים המותקנים. תוספים רבים מדי יכולים גם להכביד על פיירפוקס באופן כללי, הרבה אחרי האתחול.

לשם בדיקה, הפעילו את פיירפוקס במצב בטוח. תחת חלונות, הקישור למצב בטוח נמצא בתפריט ההתחל, בתיקיה של פיירפוקס. מלאו את ההוראות בעמוד זה להפעלת פיירפוקס במצב בטוח תחת לינוקס או OS X.

בתיבת הדו-שיח שתופיע, וודאו שאף אחת מתיבות הדו-שיח לא מסומנות. אלו תאפסנה את ההגדרות של פיירפוקס באופן קבוע, במקום רק להפעיל אותו במצב בטוח באופן זמני. לחצו על Continue in Safe Mode כדי להמשיך.

במצב בטוח, פיירפוקס פועל ללא כל התוספים המותקנים, וכך מאפשר לבדוק את הביצועים של התקנה נקייה מבלי לאפס את ההגדרות של ההתקנה הקיימת. הסימניות, היסטוריית הגלישה ושאר ההגדרות של הדפדפן לא משתנות, ובפעם הבאה שתפעילו אותו גם כל התוספים שלכם יפעלו כרגיל.

אם התקנתם אפילו כמות קטנה של תוספים, סביר להניח שתרגישו שיפור מהותי בביצועים של פיירפוקס במצב בטוח, באתחול ובכלל. אחת הדרכים היעילות ביותר לשפר את הביצועים של פיירפוקס באופן קבוע היא להסיר או לכבות את רוב או את כל התוספים המותקנים. פתחו את התפריט Tools ובחרו את האפשרות Add-ons, ועברו ללשונית Extensions.

התוספים ברשימה הם התוספים הפעילים, תוספים מואפרים הם תוספים מכובים. במקום להסיר תוספים, אפשר רק לכבות אותם, ולהפעיל אותם שוב רק במידת הצורך. אמנם תצטרכו להפעיל מחדש את פיירפוקס, אבל לפחות הם עדיין יהיו זמינים. לחצו על התוסף הרלבנטי כדי להציג את האפשרויות; לחצו על הכפתור Disable כדי לכבות אותו, או על Uninstall כדי להסיר אותו לגמרי.

פחות פרסומות

פיירפוקס יכול להיות איטי ומסורבל למדי, תוספים רבים יכולים להגדיל משמעותית את צריכת הזיכרון וזמן האתחול שלו, ואתרים כבדים או מתוכננים ברישול יכולים גם הם להעמיס עליו, אבל כל אלו מתגמדים לעומת צריכת המשאבים חסרת הגבולות של פלאש, במיוחד תחת OS X או לינוקס.

פתיחת אתר תוכן ישראלי פופולרי, עם שלוש או ארבע פרסומות פלאש בעמוד הראשי, יכולה להוריד כל מחשב לברכיו. שני תוספים פותרים את הבעיה הזו בקלות.

Flashblock הוא הפשוט ביניהם, והוא מונע הפעלה אוטומטית של תכני פלאש. במקום להציג את הפרסומת, הנגן, או כל אלמנט מבוסס פלאש בעת פתיחת העמוד, Flashblock מחליף כל אחד מהם בכפתור עליו יש ללחוץ כדי להציג אותם. הוא יהפוך אתרים רבים להרבה יותר מנומסים והרבה יותר מהירים.

AdBlock Plus, התוסף הפופולרי ביותר לפיירפוקס, הוא פתרון מעט יותר מורכב מ-Flashblock. במקום להסתיר כל אלמנט מבוססי פלאש, AdBlock Plus מסתיר רק פרסומות, לפי רשימת כתובות שמתעדכנת אוטומטית. הוא מסתיר גם פרסומות טקסטואליות ופרסומות מסוגים אחרים, אבל בדרך כלל לא נוגע בשאר האלמנטים בעמוד - כמו נגני וידאו או אתרי שבנויים כולם בפלאש. כבונוס, השתמשו ב-Add-Art, שבמקום להסתיר את הפרסומות מחליף אותם ביצירות אמנות מאוספים מתחלפים.

מידע נוסף

חלון ההגדרות של פיירפוקס - הוראות לפתיחת חלון ההגדרות של פיירפוקס בלינוקס וב-OS X

השוואת ביצועים - השוואה של הביצועים של שלושת הדפדפנים המובילים

השוואת צריכת זיכרון - השוואה של צריכת הזיכרון של ארבעת הדפדפנים המובילים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
מניסיון אישי
לאחר ניסיון אישי, אני גולש עם MAXTHON, כיום הבדל של שניה בעליית אתר הוא יחסית זניח. יש עוד אלמנטים לגלישה. פיירפוקס - תופסת זכרון ראם רב כאשר יש מספר לשוניות פתוחות, ומי שרוצה לבדוק... שישאיר את הפיירפוקס ודפדפן אחר פתוח לילה אחד ויראה כמה RAM כל אחד תופס בבוקר. ( אני עם 1, אני מעוניין לנצל את כל הגדגטים של הדפדפן). כרום - למי אכפת מהירות כשיש בעיית אבטחה חמורה! או לטענתם היתה כי הם עידכנו בגרסה הנוכחית, אבל כולנו קוראים את הכתבות האתר ויודעים שגוגל יודעים לסלף את האמת. ממליץ לגולשים, לא לבדוק רק מהירות. תבדקו גם בעיות אבטחה וכמה זכרון תופס לכם עם מספר לשוניות פתוחות, מה שיכול להביא להתמוטטות הדפדפן וביצועים איטיים. שבוע מצויין!
טמבל  |  13.09.09
לכל התגובות