אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרופיל המובטל בעקבות המשבר – גבר צעיר ורווק צילום: shutterstock

פרופיל המובטל בעקבות המשבר – גבר צעיר ורווק

בין המחצית הראשונה של 2008 לזו של 2009 גדל ב-74% שיעור מקבלי דמי האבטלה בקרב גילאי 18-24. בקרב רווקים בתקופה זו כמות המובטלים החדשים כמעט והוכפלה

14.09.2009, 14:10 | מיקי פלד

הפרופיל של מקבלי דמי אבטלה חדשים בעקבות המשבר מצביע בעיקר על גברים צעירים ורווקים, כך עולה מנתוני הביטוח הלאומי. בין המחצית הראשונה של 2008 לזו של 2009 גדל שיעור מקבלי דמי האבטלה בגילאי 24-18 ב-74%, בגילאי 39-25 ב-63% וב-54% בגילאי 45 ומעלה. שיעור הגידול בקרב גברים שקיבלו דמי אבטלה חד גם הוא – 79%, בהשוואה ל-44% אצל הנשים. שיעור גידול מקבלי דמי האבטלה בקרב רווקים בתקופה זו כמעט והוכפל ועמד על 92%, מ-7,000 ל-14 אלף איש. אצל הנשואים מדובר בעלייה של 54%.

המסמך שמצא את הנתונים הוכן ועובד על-ידי אסתר טולדנו, מנהלת תחום גמלאות מחליפות שכר במינהל המחקר והתכנון בביטוח הלאומי. ממצאי הביטוח הלאומי תואמים את אלו שעלו בבדיקת "כלכליסט" ממרץ השנה, על-פיהם גברים צעירים הם הנפגעים העיקריים מהמשבר.

במחצית הראשונה של שנת 2009, שיעור האבטלה במשק עלה בכ-30%, מ-6% במחצית הראשונה של שנת 2008 ל-7.8% במחצית הראשונה של שנת 2009. בשבעת החודשים הראשונים של השנה מספר מקבלי דמי האבטלה עלה בכ-60% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, מכ-45 אלף בממוצע לחודש בשנת 2008 לכ-72 אלף בשנת 2009. עוד עולה שאחוז המובטלים מסך הבלתי מועסקים שקיבלו דמי אבטלה עלה מ-26% במחצית הראשונה של שנת 2008 לכ-32% בשנת 2009. נתון זה מצביע על כך שלעובדים בגל הפיטורים הנוכחי יש ותק רב בעבודה, שכן הם צברו תקופה מספקת כדי להיות זכאים לדמי אבטלה.

נתונים נוספים של הביטוח הלאומי מצביעים על שיעור עלייה גבוה יותר בקרב מקבלי דמי אבטלה אקדמיים, כמו כן היתה עלייה חדה במיוחד בקרב מובטלים בעלי שכר גבוה. שיעור המובטלים שקיבלו דמי אבטלה מעל שני שליש מהשכר הממוצע הוכפל ואף יותר, יחסית לשנת 2008, ובמקביל היתה עלייה מתונה של כ-15% בקרב מובטלים שקיבלו דמי אבטלה עד שליש מהשכר הממוצע במשק.

מנכ"לית הביטוח הלאומי, אסתר דומיניסיני, מוסיפה כי "מהנתונים ניכר ששינויים במאפייני הזכאים לדמי אבטלה נגזרים ישירות מפן מסוים בהתפתחות שוק העבודה הישראלי בעידן הגלובליזציה: החשיפה הגבוהה שיש במיוחד לצעירים משכילים בתחומי התעשייה והשירותים המתקדמים הגדילה מאוד את הסיכון הכרוך ביציבות מקומות עבודה מסוג זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
נו בטח
מי שיש לו משפחה, משכנתא, ילדים שצריך לדאוג להם לא יכול להרשות לעצמו להיות מובטל. אני מכיר את זה מקרוב. כשסגרו את החברה שבה עבדתי לפני קצת פחות משנה נכנסתי לאטרף. שלחתי קורות חיים לכל החברים, הפעלתי את הרשתות החברתיות לינקד אין, קפה דה מרקר, פניתי לחברות ההשמה ולמודעות בלוחות שבאינטרנט. תוך שלושה שבועות כבר הייתי בתהליך בארבעה מקומות שונים במקביל. כולם במעמד ובשכר נמוכים יותר ממה שהיה לי בעבודה שממנה פוטרתי . שבועיים אחרי זה חתמתי במקום חמישי שהציע לי אותה משכורת ומעמד יותר גבוה. החברים הרווקים לקחו את הזמן. אחד נסע לחו"ל רבץ שם כמה חודשים חזר והתחיל לחפש עבודה באיזי, אחד חזר לגור אצל הורים והתחיל ללמוד תואר שני במנהל עסקים אחד יושב בבית "כמה חודשים" שהפכו בינתיים לשנה, חי מהחסכונות וחושב על לפתוח עסק או לעשות הסבה לקואוצ'ינג. מה בוער? חסכונות יש, זמן יש חובות ומחויבויות כמעט ואין. אפשר להיות מובטל.
י.  |  14.09.09
4.
בארה"ב
הבן שלי בראה"ב סיים תואר והוא ארכיטקט אבל עובד כנהג שרות בחברת תעופה ומחפש עבודה במקצוע בגלל שאינו מוכן להשפיל עצמו ולקבל דמי אבטלה (אגב גם התנאים באמריקה לקבלת דמי אבטלה קשים מאלו שבארץ) כך צ"ל הארץ לאלץ את המובטלים לקבל עבודות עפי המצוי עד שימצאו אצ הרצוי
משה א  |  14.09.09
לכל התגובות