אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המלצות לשינוי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות: מקרה של התאבדות לא יחשב צילום: עמית שאבי

המלצות לשינוי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות: מקרה של התאבדות לא יחשב

ועדת המעקב לחוק הגישה את המלצותיה. בין היתר נקבע כי מעורבות של רכב חונה בתאונה לא תחשב לצורך קבלת פיצויים

16.09.2009, 14:38 | צמרת פרנט

ועדת המעקב לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים הגישה השבוע לשר המשפטים, יעקב נאמן, דו"ח ובו המלצותיה לשינוי הסדר מתן פיצויים וקביעת הגדרות חדשות למושג "תאונת דרכים".

המלצות הוועדה בראשות השופט (בדימוס) עזרא קמא קובעות בין השאר כי מעורבות של רכב חונה בתאונה לא תחשב כתאונת דרכים לצורך קבלת פיצויים לפי החוק, כל עוד ברכב לא נכח אדם.

לדברי הוועדה נוסח החוק הקיים, שנחקק לפני 34 שנים, המתייחס לתאונת דרכים מכוונת שתכליתה התאבדות, מעורר פרשנויות רבות, ולכן היא ממליצה לקבוע כי המתאבד והנפגע לא יהיה זכאים לפיצויים לפי חוק הפלת"ד, וזאת על מנת להקטין את החשש לשימוש ברכב לצורכי התנקשות.

עוד ממליצה הוועדה להגביל את הגדרת המושג "תאונת הדרכים" רק למקום שהוכשר כדין לתנועת כלי רכב. משמע, תאונת טרקטורון בחוף הים לא תחשב כתאונת דרכים ולכן לא ניתן יהיה לקבל בעקבותיה פיצויים לפי החוק. בנוסף, ממליצה הוועדה לקבוע בחוק סכום בסיס לפיצויים עד לתקרה של 290 אלף שקל, לנזק שייגרם עקב אובדן כושר השתכרות.

בנוסף, החוק הנוכחי מאפשר היום לבית המשפט למנות מומחה אחד מטעמו כאשר מדובר בתביעה לפיצויים לפי החוק. הוועדה ממליצה להסמיך את בית המשפט למנות יועץ מומחה נוסף במקרים חריגים, כאשר אינו שבע רצון מחוות הדעת של המומחה הראשון.

עם חברי הוועדה נמנו השופטת (בדימוס) ד"ר בלהה כהנא, נציגי המוסד לביטוח לאומי, משרד התחבורה, אגף הפיקוח על הביטוח שבמשרד האוצר, מחלקת ייעוץ וחקיקה שבמשרד המשפטים, הפרקליטות, הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים (קרנית), לשכת עורכי הדין בישראל, איגוד חברות הביטוח וחברת הביטוח הממשלתי "ענבל". עו"ד תומר כרמי ממשרד המשפטים ריכז את עבודת הוועדה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה