אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
10 הגלריות שחייבים לראות בניו יורק צילום: בלומברג

10 הגלריות שחייבים לראות בניו יורק

מי שירצה לבקר בכל הגלריות בניו יורק (יותר מ-500) יזדקק לכמה שבועות. אבל מי שמבקש להבין את סצינת האמנות בעיר, שהעונה החדשה שלה נפתחת כעת, חייב לבקר לפחות בעשר הגלריות שלפניכם

17.09.2009, 10:55 | טלי שמיר, ניו יורק

סיבוב גלריות ספונטני בניו יורק יכול להיות חוויה נפלאה, אך גם מייגעת. יש בעיר הזו יותר מ־500 גלריות אמנות, ולא כולן מציגות כל הזמן את מיטב מרכולתן. אבל אם יודעים מתי ולאן ללכת, אפשר למצוא אוצרות. רוב הגלריות נמצאות בצ'לסי - מרכז האמנות העיקרי של ניו יורק, אבל גלריות טובות מפוזרות בכל מנהטן, ולאחרונה אפילו בברוקלין. לרגל פתיחת עונת האמנות, "כלכליסט" סוקר את הגלריות המוצלחות בעיר.

כדי לגוון חולקה הרשימה לשניים: בחלק הראשון גלריות ענק עשירות, מהסוג המכונה "בלו צ'יפ" (על שם האסימון בעל הערך הגבוה ביותר בפוקר), ובחלק השני חמש גלריות צעירות יותר, אך גם נועזות ומבטיחות יותר. מובן שמפאת השפע, יש עוד הרבה גדולות וטובות שנשארו בחוץ, אבל תמיד טוב להשאיר משהו לפעם הבאה.

המבוססות: מוזיאוניות

גוגוזיאן. לארי גוגוזיאן, ככל הנראה הגלריסט המסחרי המשפיע בעולם, מחזיק שבעה חללי תצוגה מרשימים, שלושה מהם בניו יורק. הוא מייצג אמנים מובילים כמו דמיאן הירסט, סינדי שרמן, אנדי וורהול, ריצ'רד פרינס וריצ'רד סרה. אולמות התצוגה הענקיים שלו לא היו מביישים גם מוזיאונים, ואכן לאחרונה החל להציג תערוכות בעלות אופי מוזיאלי, כמו יצירותיו המאוחרות של פיקאסו - תערוכה שעוררה הדים רבים. אתר: gagosian.com.

עבודה של דמיאן הירסט בגלריה גוגוזיאן בניו יורק. לגלריה המשפיעה בעולם יש שלושה חללי תצוגה בעיר, צילום: בלומברג עבודה של דמיאן הירסט בגלריה גוגוזיאן בניו יורק. לגלריה המשפיעה בעולם יש שלושה חללי תצוגה בעיר | צילום: בלומברג עבודה של דמיאן הירסט בגלריה גוגוזיאן בניו יורק. לגלריה המשפיעה בעולם יש שלושה חללי תצוגה בעיר, צילום: בלומברג

מריאן גודמן. לגודמן שתי גלריות: בפריז ובניו יורק. רשימת האמנים שלה מרשימה לא פחות מזו של גוגוזיאן, והיא ללא ספק גם יותר ניסיונית ומגוונת. היא מייצגת את דן גראהם, שנטל אקרמן, מאוריציו קטלן, גרהרד ריכטר ועוד. בימים אלו מוצגת בגלריה תערוכה קבוצתית של מבחר אמניה. אתר: mariangoodman.com.

דיוויד צווירנר. לטובה או לרעה, למבקר אצל צווירנר מובטחת לרוב חוויה ראוותנית ואינטנסיבית, עם נטייה לעבודות גדולות שמשאירות חותם. הגלריה הצעירה יחסית הצמיחה אמנים כמו לוק טיימנס ונאו ראוך וצמחה במהירות איתם. היא קמה ב־1992 כחלל קטן בסוהו, והיום כבר חולשת על שלושה אולמות ששטחם כ־2,500 מ"ר. אתר: davidzwirner.com.

גלריה בניו יורק, צילום: אי פי אי גלריה בניו יורק | צילום: אי פי אי גלריה בניו יורק, צילום: אי פי אי

מתיו מרקס. פחות סנובית מרוב גלריות ה"בלו צ'יפ" ונותנת מקום ליצירות מופת מינימליסטיות מורכבות, כמו תערוכתו המצוינת של צ'רלס ריי שהוצגה לאחרונה. עם אמני הגלריה נמנים נאן גולדין, פישלי & ווייס, קטרינה פריץ' ורוברט גובר. אתר: matthewmarks.com.

פייס וילדנשטיין. מעצמת אמנות הנמצאת בשטח מ־1960. גם לפייס שלושה חללים גדולים בניו יורק, שם אפשר לראות אמנים מבוססים כמו מארק רותקו, סול לוויט, אלכסנדר קלדר וצ'אק קלוז. אתר: pacewildenstein.com.

הצעירות: אלטרנטיביות

זאק פויר. זאק פויר הוא מהגלריסטים הצעירים הכי מצליחים בצ'לסי. את הגלריה שלו פתח בשנת 2000, חודשיים לפני יום הולדתו ה־22. בין הסטארים שלו אפשר למצוא את הציירת דנה שוץ והאמנית הישראלית תמי בן תור. אתר: zachfeuer.com.

גאווין בראון. הגלריסט הצעיר מציג אמנים שטרם פרצו לצד סופרסטארים מסצינת האמנות של ניו יורק של שנות התשעים, כמו ריקריט טירווניז'ה, האיש שהפך את בישול הפאד טאי לאמנות, ואליזבת פייטון, הציירת המצליחה שהתחילה מסורת פורטרטים של כוכבי רוק. אתר: gavinbrown.biz.

רנה ספאולינג. אנטי־גלריה צעירה ופנקיסטית שיצר קולקטיב האמנים איגוד ברנדט. הגלריה מבקשת לאתגר את מושג הגלריה ומושג האמנות, ומייצגת אמניות כמו קלרה ליידן, ג'וטה קוטר וקים גורדון מלהקת סוניק יות'. התערוכות מוצגות באופן ספונטני למדי בחללים ברחבי העיר, אבל יש חלל מרכזי. אתר: reenaspaulings.com.

פוסטמאסטרס. אחת הגלריות המעניינות באזור צ'לסי. גלריה בעלת מודעות פוליטית (הציגה לאחרונה תערוכה של אמנים פלסטינים) שמתרכזת באמנות צעירה המתייחסת אל ההווה התרבותי. ברשימת האמנים שלה נמצאים גם הישראלים המצליחים גיא בן נר, עידו שטרן ועומר פאסט. אתר: postmastersart.com.

הורטון ושות'. הוקמה בידי האמן והאוצר קלייטון ש' הורטון בקיץ 2006 בחלל קטן בלואר איסט סייד, והתרחבה השנה לחלל נוסף בצ'לסי. מתרכזת בציירים מבטיחים שמאתגרים את מסורת הציור. אתר: hortonliu.com.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות