אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לידר השקעות: מאופטימיות זהירה לסכנת אובדן שליטה בחברה

לידר השקעות: מאופטימיות זהירה לסכנת אובדן שליטה בחברה

בנובמבר 2008 ציינו בלידר כין אין חשש שהתאגיד לא יעמוד בהתחייבויותיו. ביוני השנה סירב לאומי להעמיד ללידר אשראי חדש לפרעון האג"ח ולדו"חות הרבעון השני כבר צורפה הערת "עסק חי"

23.09.2009, 13:29 | הדר רז

ישנם מסמכים שעם הזמן נוסף להם ממד מאוד אירוני. אחד מהם הוא דו"ח הרבעון השלישי של 2008 שפרסמה חברת לידר השקעות. "להערכת הדירקטוריון", נכתב באותו דו"ח שפורסם בנובמבר 2008, "בהתקיים המקורות המוצגים, אין חשש סביר שהתאגיד לא יעמוד בהתחייבויותיו הקיימות והצפויות לתקופת תזרים המזומנים החזוי".

כיום, כמעט שנה אחר כך, לא נותר כמעט זכר לאופטימיות הזהירה שהפגינה החברה באותם ימים: בחודשים האחרונים מנהלת לידר השקעות שבשליטת איציק שרם ויאיר פודים משא ומתן עם מחזיקי איגרות החוב לפריסת התשלומים המגיעים להם.

באותו דו"ח רבעוני מ־2008 ציינה לידר שב־2009 היא מתכננת לפרוע את ההתחייבויות בעזרת מזומנים שהיו ברשותה בסכום של 34 מיליון שקל, וכן באמצעות קבלת אשראי בהיקף של 60 מיליון שקל. לגבי השנה שלאחריה, לידר השקעות הניחה שהיא תוכל להשיג 125 מיליון שקל נוספים באמצעות קבלת אשראי או בעזרת מימוש השקעות ודיבידנדים. כל המקורות הללו היו אמורים ליצור בתוך שנתיים עודף תזרים של 30 מיליון שקל.

אלא שתחזית לחוד ומציאות לחוד. באותם דו"חות הקפידה לידר לציין כי יש לה תזרים מזומנים שלילי מתמשך מפעילות שוטפת, וכי היקף מקורות המימון שלה יושפע מקבלת אשראי ומיכולת המימוש של נכסיה.

ביוני 2009 הודיע בנק לאומי שהוא מסרב להעמיד ללידר אשראי חדש הכולל 60 מיליון שקל שנועדו לפירעון האג"ח. שרם ופודים פנו להסדר חוב ונאלצו להשלים עם האפשרות שהם יוותרו על השליטה בחברה. לדו"חות הרבעון השני של 2009 כבר צורפה הערת "עסק חי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות