אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה: המפלגות השתמשו במימון הבחירות לפרופילי אלומיניום ומוצרי מכולת צילום: אלכס קולומויסקי

מבקר המדינה: המפלגות השתמשו במימון הבחירות לפרופילי אלומיניום ומוצרי מכולת

דו"ח המבקר על הבחירות המקומיות: הסיעות שהתמודדו "ניפחו" הוצאות על חשבון הקופה הציבורית בחוסר תום לב. חלק מהסיעות לא דיווחו על ההוצאות שלהן - בניגוד לתקנות. בין התורמים: אלי פפושדו, שרגא ברוש, יעקב פרי ואילן בן דב. אלוף המגייסים: בוגי יעלון עם 406 אלף שקל

23.09.2009, 16:03 | נעמה סיקולר

כמעט שנה לאחר הבחירות לרשויות המקומיות ולאחר הבחירות המקדימות של המפלגות השונות (פריימריס) מפרסם היום מבקר המדינה השופט בדימוס מיכה מיכה לינדנשטראוס דו"ח ביקורת חמור באשר להתנהלות הכספית של הסיעות והמועמדים.

עיקר הביקורת מופנית כלפי התנהלות הסיעות בבחירות לרשויות המקומיות. מבקר המדינה חושף כי הסיעות שהתמודדו "ניפחו" הוצאות על חשבון הקופה הציבורית בחוסר תום לב עד כדי פגיעה בטוהר המידות. המבקר קובע כי סיעות רבות הוציאו כספי ציבור וכספי תורמים שלא למטרה שלהם ניתנו "לא לשם כך נועדו כספים אלה ואינני מוכן לתת להוצאות מסוג זה גושפנקא" כותב המבקר.

כל קשר בין ההוצאה לבין הבחירות - מקרי בהחלט

אילן בן דב. תרם ללאה נס, צילום: שחר אהרוני אילן בן דב. תרם ללאה נס | צילום: שחר אהרוני אילן בן דב. תרם ללאה נס, צילום: שחר אהרוני
המבקר חושף כי סיעות רבות ביצעו הוצאות אותן סיווגו כהוצאת בחירות למרות שכל קשר בין ההוצאה לבין הבחירות מקרי בהחלט. מדובר למשל ברכישת פרופילי אלומיניום או מוצרי מכולת ומשק בית של חלק מהסיעות. כמו כן חושף המבקר כי חלק מהסיעות רכשו ציוד ארוך טווח על חשבון משלם המסים למרות שלטובת מערכת הבחירות לא נדרשו כלל לציוד הזה. מדובר למשל בציוד הקרנה וצילום וציוד מחשבים יקר ערך. המבקר קובע כי לא ידוע מה נעשה בציוד זה בסוף תקופת הבחירות וקובע כי קיים חשש כי הוא מגיע לידיים פרטיות על חשבון הקופה הציבורית ועל חשבון תרומות שנועדו לממן את מערכת הבחירות ואותה בלבד.

המבקר גם מתאר תופעות של ניפוח ההוצאות על מנת למצות עד תום את המימון הממלכתי שמעמידה המדינה לסיעות לצורך הבחירות וגם תופעות פסולות של תשלום "דמי הצלחה" לספקים בסכומים החורגים מהסביר.

המבקר קובע שהסיעה בראשות שלומי לחיאני, ראש עיריית בת ים, שילמה 430 אלף שקל לאשתו תמורת ניהול מטה הבחירות וכן דמי הצלחה שעמדו בפועל על 280 אלף שקל. המבקר קובע כי הסדר זה מול אשתו של לחיאני "אינו מקובל עליו כלל".

מעבר להתנהלות המוגדרת על ידי המבקר כ"בזבזנית" ולעיתים אף "בלתי סבירה בעליל" קובע המבקר כי סיעות רבות כלל לא מסרו דיווחו מלא על ההוצאות שלהן כך מה שסיכל בדיקה של ההוצאות אך גם של מקורות המימון. המבקר קובע כי סיעות רבות כלל לא דיווחו על הוצאות שלהן לטובת פרסומי תעמולה, סקרים, שכירת רכב ונכסים.

ההתנהלות הכספית הבלתי אחראית, קובע המבקר, הביאה לגירעונות בסיעות רבות, לגבי 37 סיעות מדובר בגירעונות של למעלה מ-100 מיליון שקל. המבקר מציין לשלילה את סיעת ירושלים תצליח של ניר ברקת שסיימה את הבחירות בגירעון של 4.2 מיליון שקל.

בוגי יעלון. אלוף המגייסים, צילום: אלכס קולומויסקי בוגי יעלון. אלוף המגייסים | צילום: אלכס קולומויסקי בוגי יעלון. אלוף המגייסים, צילום: אלכס קולומויסקי

הכנסות המפלגות בבחירות המקומיות - 108 מיליון שקל

בבחירות לרשויות המקומיות מעמידה המדינה לסיעות השונות מימון במקביל לגיוס התרומות שהן מבצעות. בבחירות נשוא דו"ח המבקר עמד היקף ההכנסות של הסיעות על 108 מיליון שקל, מזה 90 מיליון שקל מימון של המדינה והיתרה – 17 מיליון שקל תרומות. הסכום המותר בתרומה מוגבל לאלפי שקלים אולם ברשימת התורמים מופיעים שורה של שמות מוכרים מעולם הפיננסים והעסקים כמו אלי פפושדו, שרגא ברוש ויעקב פרי.

במקביל, מפרסם הערב מבקר המדינה דו"ח נוסף בנוגע להתנהלות הכספית של המתמודדים בבחירות המקדימות של המפלגות (פריימריס) שהתקיימו בדצמבר האחרון. מכיוון ובמימון מערכת הבחירות הזו המדינה איננה לוקחת חלק ומרבית הכסף הוא תולדה של תרומות מהארץ או מחו"ל ושל מימון עצמי ממצאי הבדיקה לפיהם אצל שליש מהמתמודדים בפריימריס נתגלו ליקויים בביקורת החשבונות, הועברו ליועץ המשפטי לממשלה על מנת שיחליט כיצד לפעול.

המגייסים הגדולים במפלגות הגדולות - דצמבר 2008 (באלפי שקלים)

המגייסים הגדולים במפלגות הגדולות - דצמבר 2008 (באלפי שקלים)
קדימה
 
ליכוד
 
עבודה
 
יואל חסון
370
בוגי יעלון
406
אבישי ברוורמן
269
רוני בר און
330
גלעד ארדן
398
בוז'י הרצוג
244
דליה איציק
327
יחיאל לייטר
388
עמיר פרץ
170

דו"ח המבקר חושף כי שיאני גיוס התרומות שייכים לליכוד שם עמד סכום גיוס התרומות הכולל על 9.9 מיליון שקל. מתמודדי הפריימריס של קדימה גייסו 5.4 מיליון שקל והמתמודדים במפלגת העבודה 3 מיליון שקל. השיאנים בשלושת הסיעות – ליכוד, קדימה ועבודה הם בוגי יעלון, יואל חסון ואבישי ברוורמן בהתאמה.

גם ברשימות האלה ניתן למצוא שורה של שמות מוכרים – אילן בן דב למשל תרם עשרת אלפים שקל ללאה נס, ג'ורג' חורש עם תרומה בסכום דומה למשה כחלון וצ'רלס ברונפמן ליולי תמיר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות