אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העומס גדל, אבל בתי המשפט שוב בפגרה צילום: יריב כץ

העומס גדל, אבל בתי המשפט שוב בפגרה

החופשות הארוכות של מערכת המשפט בולטות השנה במיוחד, כאשר חול המועד סוכות נופל כולו על ימי עבודה וחלק מבתי המשפט מושבתים עוד בגלל המעבר למערכת נט־משפט. הנהלת בתי המשפט: הרוב לא מנצלים את מלוא ימי החופשה

24.09.2009, 09:17 | ענת רואה

רק לפני שבועות אחדים חזרו השופטים לעבודה, בתום פגרת הקיץ שנמשכה חודש וחצי, וכבר עומדת בפתח פגרה נוספת: בסוף השבוע הבא ייצאו השופטים לחופשת סוכות למשך כל ימי חול המועד, והמשמעות היא שעבודת בתי המשפט תופסק למשך שבוע עבודה אחד, שבו יטופלו רק עניינים דחופים במיוחד על ידי שופטים תורנים. זאת בשעה שרוב המשק עובד במתכונת רגילה בחול המועד. בשבוע פגרת סוכות לא יישמעו דיונים ולא יימסרו פסקי דין, ועורכי הדין שאמורים להגיש מסמכים שונים מקבלים דחייה אוטומטית של שבוע.

אחת הסיבות לעומס הרב על מערכת המשפט בישראל נעוצה בריבוי ימי ההיעדרות שלהם זכאים השופטים. אלה כוללים את פגרת הקיץ בת 45 יום, שבוע פגרה בסוכות ושבוע נוסף בפסח, וכן 30 ימי שבתון שמוענקים לשופט מדי שנה, וניתנים לצבירה כך שאחת לכמה שנים השופט יוצא לכמה חודשי שבתון מרוכזים. נוסף על כך השופטים זכאים לעשרה ימי השתלמות מקצועית בשנה (מתוכם שבעה ימים בתשלום), 21 ימי חופשה שנתית רגילה ו־14 ימי חופשה ארעית, של ימים בודדים.

בשנתיים האחרונות, עם המעבר למערכת החדשה ולתיקים האלקטרוניים, גדל מספר הימים שבהם משובשת העבודה הסדירה בבתי המשפט עוד יותר, שכן מעבר של כל בית משפט למערכת החדשה מחייב את השבתתו לתקופה של בין ימים לשבועות אחדים. בחלק מהמקרים נעשה ניסיון להתאים את תקופת ההשבתה לפגרות בתי המשפט, אך לא תמיד הדבר אפשרי ובמקרים רבים נעשתה ההשבתה במהלך ימי העבודה הרגילים. במהלך ההשבתה נסגרות מזכירויות בית המשפט כך שלא ניתן להגיש מסמכים, דיונים שנקבעו מראש לעתים מתקיימים כרגיל ולעתים גם הם מבוטלים.

ההשבתה האחרונה היתה של בית משפט השלום בתל אביב, הנחשב העמוס בארץ מבחינת מספר התיקים המוגשים ומתבררים בו, ואשר נוכח המעבר למערכת נט־משפט הושבת מסוף יולי ועד 5 בספטמבר. בתקופה זו לא ניתן היה להגיש מסמכים לבית המשפט, דבר המתאפשר בדרך כלל בעת פגרת הקיץ. אפשר להניח כי בשבועיים האחרונים היה עומס גדול מאוד של הגשות בבית משפט זה ועומס רב יירשם גם לאחר סיום חופשת סוכות.

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה: "אין משמעות להצגת נתונים יבשים והסקת מסקנות בלא בדיקה של המצב בפועל. ימי פסח וסוכות מנוצלים על פי רוב לכתיבת פסקי דין, וכך גם החופשה הארעית שאינה ניתנת לצבירה. רק שופטים מעטים מנצלים את מלוא ימי החופשה והיתר אובדים עם הפרישה. ימי ההשתלמות אינם חופשה והם בעלי חשיבות רבה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
לשופטים יותר ימי חופש וכייף מימי עבודה, לא?נחשבן:
פגרת קיץ - חודש וחצי - 45 ימים פגרת חורף - 45 ימים - יש כזו? סוכות - 8 (פלום מינוס) חנוכה 8 פסח 22 יום (פלוס מינוס) 30 ימי שבתון 10 ימי השתלמות 21 ימי חופשה רגילה 14 ימי חופשה ארעית (מה זה?? גם אני רוצה) קצת ימי מחלה סך הכל - מותק - אנחנו חייבים להם!!!!!! 45+7+30+10+21+14+ כל השונות = 130 בערך ובנוסף - שישי שבת - 52 שבועות X 2= 100 ובנוסף = שונות - והנה הציבור חייב לכל שופט ושופטת שבועיים ימי עבודה בשנה!!!!!
חופשית  |  28.09.09
5.
כמה שעות עבודה עובדת העיתונאית הנכבדה ביום וכמה ימי חופשה יש לה, מה גודל
האחריות המוטל עליה. כמה נעים וקל להציג את מערכת בתי המשפט, שהיא אחת המערכות שבה עובדים אנשים מסורים בתנאים לא תנאים, פקידים, פקידי עזר, עובדי תחוזקה, שופטים, קלדנים וקלדניות, עובדים באינטיסיביות , שעות מרובות, ברמת דיוק ואחריות מהמעלה הראושנה..וכן הם יוצאים לחופשה בסוכות ובפסח. לא כולם משום שתמיד יש תורנים בכל התחומים. האם לשם השוואה הכתבת הנכבדה בדקה מה קורה בסקטור הפרטי בחגים.? מה קורה עם נבחרי הצבור בכנסת? מה עם עובדי מדינה לרבות שרי ממשלה? אבל הטרנד הוא עליהום על בתי המשפט והשופטים. האם הכתבת מודעת לכך שהשופטים, תוך הפרה של זכויותיהם הסוציאליות והאחרות, אינם יכולים לנצל את ימי השבתון והחופשה אם הם בפיגור של כתיבה? היש עוד סקטורים שזכויות השבתון והחופשה נשללות מעובדיו כך? על כך יאמר- "מה זה השטויות האילו?" גמר חתימה טובה
בהעדר זמיר גם הזרזיר ציפור שיר  |  25.09.09
לכל התגובות