אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנשי העסקים וחניש וגולד הורשעו בביצוע 58 עבירות של קבלת דבר במרמה בסכום כולל של 53 מיליון שקל צילום: shutterstock

אנשי העסקים וחניש וגולד הורשעו בביצוע 58 עבירות של קבלת דבר במרמה בסכום כולל של 53 מיליון שקל

לאחר עשור, הרשיע בית המשפט המחוזי את עודד גולד ושלמה וחניש, באחת הפרשות המורכבות שידעה מערכת בתי המשפט בשנים האחרונות

24.09.2009, 14:18 | צמרת פרנט
מקץ עשור, הגיעה לסיומה אחת הפרשות המסובכות והמורכבות שידעה מערכת בתי המשפט בשנים האחרונות. בית המשפט המחוזי הרשיע היום (ה') את אנשי העסקים עודד גולד ושלמה וחניש ב-58 עבירות של קבלת דבר במרמה בסכומים כוללים של כ-53 מיליון שקל.

תחילת הפרשה בשנת 1999, אז הוגש נגד וחניש וגולד, שהיו שותפים עסקיים, בעלי מניות ומנכ"לים בחברות שונות, כתב אישום המייחס להם קשירת קשר לקבלת כספים במרמה והטבות ממרכז ההשקעות שפעל במסגרת משרד המסחר והתעשייה, באמצעות אותן חברות.

בהכרעת הדין שהשתרעה על פני 260 עמודים, התייחס השופט אורי שהם בפירוט רב לאישומים בכתב האישום שהתייחסו למספר פרשיות שונות. בנוגע לפרוייקט הקמת מפעל שטראוס בכרמיאל, נטען בכתב האישום, כי השניים הקימו לצורך כך חברה ייעודית שקיבלה מענק בסכום של כ-21 מיליון שקל ממרכז ההשקעות. בית המשפט קבע כי גולד ווחניש הגישו דוחות ביצוע כוזבים מתוך כוונה לקבל את המענקים. נפסק כי פעילותם נעשתה בתחכום תוך ביצוע מעשי מרמה מתוכננים, ולכן הורשעו במקרה זה בביצוע 13 עבירות של קבלת דבר במרמה. בית המשפט זיכה אותם מהגשת חשבוניות מזויפות במטרה להתחמק מתשלום מס.

בפרשיה נוספת הואשמו גולד ווחניש כי הקימו בניין תעשייתי להשכרה באזור התעשיה תרדיון, לגביו הגישו שתי בקשות למענקים בסכום כולל של כ-1.3 מיליון שקל. התביעה טענה כי המבנה יועד להשכרה לחברה אחרת שהשתייכה לקבוצה של השניים, דבר שהוסתר ממרכז ההשקעות. בית המשפט הרשיע את השניים בהגשת דוחות ביצוע כוזבים שלא שיקפו את ההשקעה בפועל בפרוייקט, אך זיכה אותם מהגשת חשבוניות כוזבות.

הפרשייה השלישית מתייחסת לרכישת מפעל דימונה טכסטיל אותה ביצעו גולד ווחניש תמורת דולר אחד, ועוד בטרם נרכשה השליטה במפעל ניתן אישור להשקעה על ידי מרכז ההשקעות בסכום של כ-17.5 מיליון שקל.

השניים התחייבו להשקיע במפעל ולהפעיל אותו. בית המשפט הרשיע את השניים ב-13 עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות לאחר שהגישו בקשות כוזבות למענקים תוך ניפוח עלויות וכמויות ובגין קבלה במרמה של הלוואות.

גולד ווחניש הואשמו גם כי קיבלו במרמה כ-39 מליון שקל ממרכז ההשקעות לצורך הקמת מפעל אלעד בכרמיאל ועל כך הורשעו ב-30 עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. בית המשפט קבע כי הבקשות למענקים ולהלוואה בערבות מדינה היו כוזבות ומנופחות.

בית המשפט זיכה את גולד ווחניש מעבירות של התחמקות מתשלום מס ערך מוסף וקיזוז תשומות שלא כדין. גולד אף זוכה מאישום של הגשת מסמכים מזויפים שהוכנו לצורך ההליך הפלילי המתנהל בעניינים של השניים.

בית המשפט קבע את שלב הטיעונים לעונש ל-26 לאוקטובר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות