אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות גדולות מחליפות את ציי הרכב - כדי לשלם פחות מסים צילום: shutterstock

חברות גדולות מחליפות את ציי הרכב - כדי לשלם פחות מסים

מבקשות לסיים את הליך ההחלפה עוד השנה - כדי "להרוויח" עבור העובד את שווי השימוש הישן שמחושב על פי קבוצות

01.10.2009, 06:58 | תומר הדר

שינוי שיטת חישוב שווי השימוש ברכב צמוד, מחישוב על פי קבוצות שווי שימוש לחישוב ליניארי, מתחיל לחלחל לתודעתם של מנהלי ציי הרכב הגדולים.

ל"כלכליסט" נודע שכמה חברות גדולות במשק, בהן ניתן למנות את טמפו, yes וטלדור מחשבים, החלו בהחלפת ציי הרכב הצמודים שלהן, כדי לסיים את תהליך החלפת כלי הרכב עוד לפני סוף השנה. מטרת המהלך היא "להרוויח" עבור העובד את שווי השימוש הישן שמחושב על פי קבוצות.

כיום מחושב שווי השימוש ברכב צמוד על פי שיטת קבוצות שווי. על פי שיטה זו, מחולקות המכוניות לקבוצות שנקבעות על פי מחיריהן והעובד שמחזיק ברכב הצמוד משלם שווי שימוש שנקבע בהתאם לקבוצה. אולם, בינואר הקרוב תשונה שיטה זו כך ששווי השימוש ייגזר כאחוז ממחירו של הרכב. ב־2010 לדוגמה ייקבע שווי השימוש על פי 2.19% ממחירו של הרכב וב־2011 ייקבע שווי השימוש על כ־2.49% ממחיר הרכב. כדי לאפשר "הסתגלות" לשיטה החדשה נקבע באוצר שכל עובד שייקח רכב צמוד לפני תחילת 2010, ייהנה מחישוב שווי שימוש על פי שיטת הקבוצות ולא על פי השיטה הליניארית.

כך, לדוגמה, עובד שייקח מכונית צמודה מקבוצת שווי השימוש השנייה (כדוגמת מאזדה 3) ישלם עבורה מדי חודש כ־2,300 שקל בשנה הבאה. לעומת זאת, עובד שייקח מכונית זהה החל בינואר הקרוב ישלם עבורה שווי שימוש של כ־2,500 שקל, וזאת בהנחה שמחירי המכוניות יישארו ברמתם הנוכחית ולא יעלו בשנה הבאה.

בתחילת 2011 צפוי העובד שלקח מכונית מאזדה 3 בשיטת קבוצות שווי השימוש לשלם כ־2,600 שקל. לעומתו עובד שייקח את אותה מכונית אחרי ינואר צפוי לשלם ב־2011 סכום של כ־2,800 שקל מדי חודש. אם המחירים אכן יעלו, יתייקר שווי השימוש הליניארי החודשי בעשרות שקלים נוספים.

נוסף על כך, בענף הרכב צופים שחברות הליסינג ירכשו לקראת סוף השנה אלפי מכוניות כדי ליצור "מאגרים" של מכוניות ליסינג שיירשמו לפני כניסתו של שווי השימוש הליניארי. מחזיקי רכב צמוד שיחדשו חוזים לכלי רכב אלה, גם לאחר תחילת השנה הבאה, יוכלו ליהנות משווי שימוש שייקבע על פי קבוצות ולא על פי השיטה הליניארית.

בחברת טמפו אישרו את הדברים. מחברת טלדור נמסר: "טלדור בוחנת לסייע לעובדים במידת האפשר בהקדמת החלפת כלי רכב כך שיוכלו ליהנות משווי שימוש נמוך יותר, בהתאם למגבלות ולתנאי ההסכם עם חברות הליסינג". מ־yes נמסר: "יש קבוצת כלי רכב שהליסינג שלה עומד להסתיים בקרוב ואנו בוחנים הצעות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות