אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן המטבע: כלכלת ישראל תתכווץ השנה רק ב-0.1%; בשנה הבאה תצמח 2.4% צילום: רמי חכם

קרן המטבע: כלכלת ישראל תתכווץ השנה רק ב-0.1%; בשנה הבאה תצמח 2.4%

שיעור האבטלה בישראל יעמוד על 8.2% בסוף השנה והאינפלציה המקומית תסתכם ב-3.6%. בשנה הבאה ימתן שיעור האינפלציה ל-2% בלבד

01.10.2009, 09:13 | שהם לוי

קרן המטבע הבינלאומית ממשיכה לראות בחיוב את ההתפתחויות החיוביות בשווקים הפיננסים והסימנים המעודדים לצמיחה. ב-IMF מאמינים כי הזרמות של יותר מ-2 טריליון דולר מצד מדינות העולם יוציאו את העולם מהמיתון החמור מאז מלחמת העולם השנייה.

בקרן המטבע סוקרים גם את הכלכלה הישראלית ומאמינים כי זו תתכווץ בשיעור של 0.1% בלבד בשנה הנוכחית. באשר לשנה הבאה מעריכים כמעט בדומה לתחזית שסיפק בנק ישראל (צמיחה של 2.5%) כי הכלכלה הישראלית תצמח בשיעור של 2.4%. האינפלציה בישראל צפויה להסתכם השנה ב-3.6% וב-2010 תתמתן על פי התחזיות ל-2%.

מבין הכלכלות המפותחות ניצבת ישראל מבחינת שיעורי הצמיחה השנה במקום השני מיד לאחר אוסטרליה שצפויה לרשום השנה צמיחה של 0.7%. מדובר בהחלט בהישג מאוד משמעותי בעקבות הורדות הריבית המהירות של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר כמו גם צעדים נוספים שביצעה הממשלה.

העודף בחשבון השוטף השנה צפוי להסתכם ב-3.2% מהתוצר ובשנה הבאה יירד ל-2.4%. יחד עם זאת, שיעור האבטלה בכלכלה המקומית יעמוד על 8.2% בסוף השנה הנוכחית ו-8.6% בסוף השנה הבאה.

התחזית הגלובלית של קרן המטבע

קרן המטבע הבינלאומית העלתה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3.1% בשנת 2010 לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 2.5%.

ימים ספורים לאחר הודעתו של אובמה ומנהיגים אחרים ממדינות ה-G20 כי מדינות אסיה מובילות את העולם חזרה לצמיחה בקרן המטבע מצטרפים להערכה. חברי קרן המטבע יתאספו בשבוע הבא באינטנבול לפגישתם השנתית הזהירו כי ההתאוששות עלולה להיות איטית במונחים היסטוריים כמו גם הדגישו באותה הנשימה כי השבת חוסנו של סקטור הבנקאות הבינלאומי נותרה "העדיפות העליונה".

"הכלכלה הגלובלית מראה סימנים של חזרה לצמיחה כשהיא נדחפת דרך ביצועים חזקים של הכלכלות באסיה ואיזון או התאוששות מתונה בחלקים אחרים של העולם", כך אמרו בקרן המטבע בתחזית החצי שנתית ששיגרה. עדיין הריבאונד עלול להיות 'עצל', כמו גם האשראי נראה מוגבל לזמן מה.

הכלכלה העולמית תתכווץ ב-1.1% השנה, פחות מהתחזית הקודמת של קרן המטבע להתכווצות של 1.4%. המדינות המפותחות יוסיפו להוביל את הירידה בתוצר כשאלה יאבדו כ-3.4% ברמה המצרפית מהתוצר. בניגוד לכך, הכלכלה המתפתחות צפויות לרשום צמיחה של 1.7% השנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות