אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדד מלניק עלה באוגוסט ב- 0.3% בלבד צילום: גדי דגון

מדד מלניק עלה באוגוסט ב- 0.3% בלבד

זאת לעומת עלייה של 1.3% במדד המשולב שפרסם בנק ישראל. מלניק: "רמת פעילות כזאת משקפת חולשה בשוק העבודה, שתתבטא בהמשך הגידול באבטלה"

01.10.2009, 11:09 | אמנון אטד
הפתעה לרעה: מדד מלניק למצב המשק עלה בחודש שעבר ב- 0.3% בלבד. זאת לעומת עלייה גדולה הרבה יותר, של 1.3% שנרשמה באוגוסט במדד המשולב שמחשבת מחלקת המחקר של בנק ישראל. חשיבותו הגדולה של מדד מלניק היא ביכולתו לאבחן תפניות בפעילות הכלכלית במשק בזמן אמת.

לדברי מחשב המדד, פרופ' רפי מלניק מהמרכז הבינתחומי הרצליה, הירידה בפעילות המשקית נבלמה אך עדיין לא מסתמן מעבר לצמיחת המשק. להערכתו, בשלב זה נראה כי היציאה מהשפל תהיה מתונה וממושכת ותתאפיין בעליות מתונות של הפעילויות השונות של המגזר העסקי. הנתון האחרון של כל רכיבי המדד היה שלילי אך לא בעצמה שמשנה את הערכה של בלימת ההתדרדרות בפעילות. "רמת פעילות כזאת משקפת חולשה בשוק העבודה, שתתבטא בהמשך הגידול באבטלה", אומר מלניק.

מניתוח השינויים בסעיפי המשנה של מדד מלניק בחודש שעבר עולה התמונה הבאה: מדד הייצור התעשייתי ירד ביולי ב- 2.8%, מדד הפדיון של ענפי המסחר והשירותים ירד ביולי ב- 3.2%, מדד היבוא ירד באוגוסט ב- 0.9% ואילו מספר משרות השכירים בסקטור העסקי נשאר ביוני ללא שינוי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות