אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה העברת 2 מיליארד שקל למשרד הבריאות ולמשרד הביטחון צילום: אוראל כהן

הממשלה אישרה העברת 2 מיליארד שקל למשרד הבריאות ולמשרד הביטחון

שטייניץ: פריצת מסגרת התקציב תוביל להורדת הדירוג של ישראל. הכספים יגיעו מתוך קיצוץ רוחבי של 2% בתקציב משרדי הממשלה כאשר הקיצוץ בתקציב משרד החינוך ותקציב מערכת ההשכלה הגבוהה יהיה קטן יותר

01.10.2009, 15:28 | נעמה סיקולר

הממשלה אישרה העברת 2 מיליארד שקל למשרד הבריאות ולמשרד הביטחון. הכספים יגיעו מתוך קיצוץ רוחבי של 2% בתקציב משרדי הממשלה השונים (תקציב הקניות) כאשר הקיצוץ בתקציב משרד החינוך יהיה קטן יותר וכך גם קיצוץ בתקציב מערכת ההשכלה הגבוהה. הקיצוץ בתקציבי ההסכמים הקואליציוניים יוותר על כנו.

הקיצוץ אושר ברוב של 24 שרים נגד 5 מתנגדים. בין המתנגדים שרי ש"ס והשר דניאל הרשקוביץ מהבית היהודי.

בשיחות סגורות אמר שר האוצר יובל שטייניץ כי ככל שהדבר תלוי בו לא יאפשר את פריצת המסגרת.

שטייניץ אמר כי שמירת מסגרת התקציב חיונית להמשך התאוששות המשק וכי פריצת המסגרת "תפגע באמינות הממשלה ותוביל להורדת הדירוג הבינלאומי של ישראל". כרגע נמשכים המגעים בין ראש הממשלה, בכירי האוצר והשרים בניסיון למצוא פשרה מוסכמת שתכלול ככל הנראה פגיעה פחותה מהתכנון בכספי ההסכמים הקואליציוניים מה שיחייב קיצוץ רוחבי משמעותי יותר וגדול מהקיצוץ של 2% עליו הוכרז תחילה.

שרי הממשלה התבקשו לאשר היום קיצוץ של 2 מיליארד שקל בתקציב על מנת להפנות סכומים משמעותיים למשרד הביטחון וכן לצורך רכישת חיסונים לשפעת החזירים בקרוב לחצי מיליארד שקל. את עיקר הכסף מתעתד משרד האוצר להביא מקיצוץ רוחבי של 2% בתקציב משרדי הממשלה ואת היתרה מקיצוץ של 10% בסכומים שהוקצו לשותפות בהסכמים הקואלציוניים ומדחייה של 10% נוספים. השותפות לקואלציה התנגדו לקיצוץ, במיוחד ש"ס ויהדות התורה שהקיצוץ יפגע במרבית הכספים שהושגו לישיבות שלהם. הבוקר הצטרף למחנה המתנגדים גם אהוד ברק שר הביטחון, למרות שמרבית הקיצוץ נועד לאפשר העברת כספים למשרד בראשו הוא עומד. ברק ביקש מנתניהו לפרוץ את מסגרת התקציב וכך לפתור את ההתנגדויות, אופציה לה מתנגדים נחרצות במשרד האוצר.

מקורבי ברק אמרו היום כי השר לא ביקש לפרוץ את מסגרת התקציב. מקורביו מסרו כי ברק אמר לנתניהו כי יש לפחות 10 דרכים שונות לפתור את המשבר הכלכלי מבלי להעמיד את צרכי הביטחון אל מול צרכיה של האוכלוסיה המהווה את עמוד השדרה של החברה הישראלית והמעמדות החלשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
המגמה נמשכת: רוב הכסף הגמיש הולך לביטחון ולמענקים
המגמה שקיימת כבר שנים שבה רוב הכסף הגמיש(רוב התקציב הינו קשיח ולא ניתן לקצץ או לערוך בו רפורמות) הולך תמיד לאותם מוקדי כוח -"ביטחון" ומענקים(שם מכובס לקיצבה לבעלי ההון) השאלה היא איפה השקיפות? 1. מהם 1.5 מיליארד לביטחון? לאן זה הולך? האם לפצצות חודרות בונקרים? מטוסים חדשים? ומה התחדש באירן שלא חשבו על זה לפני קביעת התקציב כבר לפני שלושה החודשים האחרונים ??? 2. האם באמת צריך 500M לשפעת העופות למרות שמתברר שהיא לא יותר מסוכנת משפעת רגילה והאם יש קשר בין חברות התרופות למקבלי ההחלטות בשיטת שקשוקה נוספת?
פרעה הצעיר  |  01.10.09
לכל התגובות