אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נאסד"ק מתעוררת? ממוצע ההנפקות ברבעון האחרון היה הגבוה ביותר בשנתיים וחצי צילום: יונתן קסלר

נאסד"ק מתעוררת? ממוצע ההנפקות ברבעון האחרון היה הגבוה ביותר בשנתיים וחצי

ברבעון השלישי של 2009 הונפקו בנאסד"ק שלוש חברות הייטק, אשר גייסו בממוצע 190.7 מיליון דולר, לעומת ממוצע הנפקה של 144 מיליון דולר ברבעון הקודם. כך על פי איגוד קרנות ההון סיכון האמריקאי

04.10.2009, 10:24 | אסף גלעד

הנפקות ההייטק בנאסד"ק ברבעון השלישי של 2009 היו הגדולות ביותר זה שנתיים וחצי, כך עולה מנתוני איגוד קרנות ההון סיכון האמריקאי. ההנפקה הממוצעת בנאסד"ק ברבעון השלישי עמדה על 190.7 מיליון דולר - לעומת 144 מיליון דולר ברבעון הקודם. עם זאת, סך כל ההנפקות היה נמוך בהשוואה לרבעון הקודם -  במהלך הרבעון השלישי גויסו 572.1 מיליון דולר בשלוש הנפקות, בהשוואה ל-720.7 מיליון דולר שגויסו בחמש הנפקות במהלך הרבעון השני. 

ברבעון האחרון יצאו להנפקה בנאסד"ק יצרנית הסוללות לרכבים חשמליים A123 - הנחשבת גם ליצרנית תוכנה - שגייסה 380.4 מיליון דולר; חברת LogMeIn, המפתחת יישומי תוכנה כשירות (SAS), שגייסה 106.7 מיליון דולר; וחברת התרופות Cumberland שגייסה 85 מיליון דולר. שתיים מתוך החברות הללו נסחרות עדיין מעל שווי ההנפקה. עוד נכתב בדו"ח כי 18 חברות סטארט-אפ אמריקאיות כבר הגישו תשקיפים לקראת הנפקה ראשונית בנאסד"ק.

לשם השוואה, בכל שנת 2008 יצאו להנפקה 6 חברות מגובות הון סיכון בלבד, בהיקף ממוצע של כ-80 מיליון דולר להנפקה. "העובדה שהתקשורת הכלכלית האמריקאית מציינת את שלוש ההנפקות האלה כאילו מדובר בשיפור משמעותי רק מראה כמה הציפיות שלנו ירדו", אומר מארק היסן, נשיא איגוד קרנות ההון סיכון האמריקאיות.

יותר ממחצית האקזיטים - בהפסד

בצד השני, מצבם של הרכישות והמיזוגים עגום יותר. סך כל עסקאות הרכישה ברבעון השלישי הגיע ל-1.2 מיליארד דולר בלבד. לשם השוואה, ברבעון השני של השנה הגיע סך כל עסקאות הרכישה ל-2.57 מיליארד דולר. נתח האקזיטים שהחזיר את ההשקעה לקרנות ההון סיכון במכפילים של פי ארבעה ומעלה הגיע ל-10% בלבד מכלל העסקאות, ואילו מספר העסקאות שנעשו בהפסד הגיע ל-52%, בהשוואה ל-42% ברבעון הקודם.

כמו בהנפקות הנאסד"ק, גם מרבית עסקאות הרכישה הגיעו מתחום התוכנה ומערכות המידע שהסתכמו ב-1.1 מיליארד דולר. המפורסמות שבהן הן רכישת ספרינגסורס בידי VMware ב 362 מיליון דולר, רכישת MXlogic בידי מק'אפי, ורכישת PayCycle בידי Intuit ב 170 מיליון דולר.

ענף מדעי החיים שנחשב לענף שגייס את ההון הרב ביותר במהלך השנה האחרונה מקרנות ההון סיכון, השיג ברבעון האחרון אקזיט יחידי בהיקף של 12.1 מיליון דולר בלבד. "בעוד שהפסיכולוגיה של השוק השתפרה," אומר היסן, "התחזית שלנו - שלפיה המצב ישתפר רק ב-2010 - לא השתנתה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות